Polujący Thomas Vinterberg
Thomas Vinterberg to jeden z najważniejszych europejskich reżyserów. Jego Polowanie będzie można zobaczyć dziś o 20.10 w ale kino+.
Thomas Vinterberg to jeden z najważniejszych europejskich reżyserów. Jego Polowanie będzie można zobaczyć dziś o 20.10 w ale kino+.
"Nie wiedziałem, co jeszcze mogę zrobić lepiej, a miałem dopiero 30 lat" – mówi dziś o sukcesie Festen Thomas Vinterberg. Duński reżyser po swoim najważniejszym filmie zupełnie zmienił inwentarz i na nowo szukał swojego głosu. Jednak po latach znowu jest na topie.
Nagrodzone Nagrodą Jury w Cannes "Festen" było zaledwie drugim pełnometrażowym filmem Vinterberga, ale wszyscy zostali oczarowani przejmującą historią rodzinną oraz – a może przede wszystkim – perfekcyjnym wykorzystaniem zasad zapisanych w manifeście DOGMA’95. Wraz z Larsem von Trierem, Sørenem Kragh-Jacobsenem i Kristianem Levringem Vinterberg opracował dokument, który zawierał nowe reguły dotyczące filmowania i, podobnie jak francuska nowa fala w latach 60., miał na celu uratować podupadające kino.
[video-browser playlist="629649" suggest=""]
Manifest nawoływał do powrotu do czystej formy – nakazywał m.in. kręcenie wyłącznie w naturalnych plenerach, filmowanie "z ręki", a zabraniał podkładania muzyki i używania sztucznego oświetlenia. "Festen" Thomasa Vinterberga było pierwszym filmem na świecie zgodnym z przyjętymi zasadami i zapoczątkowało całą falę prowokacyjnych obrazów.
Surowy charakter filmu narzucony przez manifest spotęgował przedstawiany w "Festen" dramat rodziny Klingenfeldtów. Gdy wszyscy krewni zjeżdżają się na 60. urodziny najstarszego z rodu, Helge, podczas uroczystego obiadu jego syn niespodziewanie wyjawia mroczny sekret – w młodości on i siostra byli molestowani przez ojca. Skupienie się niemal tylko na twarzach bohaterów paradoksalnie dodaje akcji dramatyzmu i jeszcze bardziej angażuje widza w oglądany spektakl.
[video-browser playlist="629651" suggest=""]
Po eksperymencie z dogmą Vinterberg rozpoczął swoje karierę od nowa. Porzucił manifest, zostawił Danię i wyjechał do Hollywood, gdzie nakręcił "Wszystko o miłości". Melodramat osadzony w niedalekiej przyszłości opowiada historię Eleny i Johna. Małżeństwo zdaje się już wypalać i jedynym wyjściem pozostaje rozwód. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Thomas Vinterberg nakręcił film będący zupełnym przeciwieństwem "Festen" – wszechobecną skromność środków zastąpił tutaj wielki rozmach realizacyjny. Zainspirowany twórczością Stanleya Kubricka duński reżyser dodał do opowieści elementy sci-fi, kreując własną wersję apokalipsy. "Wszystko o miłości" jako jedyny film w twórczości Vinterberga dość mocno czerpie z zachodnich wzorców. Nie brak tutaj również hitchcockowskiego suspensu, a niepokojąca narracja przypominająca swoją strukturą sen ma w sobie coś z Davida Lyncha.
Zobacz również: Wojna! Oto efektowne klipy z filmu "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"
Mająca premierę w 2005 roku "Moja droga Wendy", obraz o fascynatach broni palnej, zakończyła anglojęzyczną serię duńskiego reżysera. Vinterberg następnie powrócił do korzeni – "Submarino" nakręcił w swojej ojczyźnie i znów była to historia rodzinna.
[video-browser playlist="629653" suggest=""]
O ile po wielkim sukcesie z 1998 roku nie każdy kolejny film wzbudzał równie pozytywne opinie, tak Polowanie znów wróciło z Cannes z nagrodą. Za najlepszego aktora uznano Madsa Mikkelsena, grającego w najnowszym filmie Vinterberga rolę mężczyzny oskarżonego o molestowanie dziecka. Dochodzi do swego rodzaju inwersji "Festen" – ojciec oprawca zostaje zastąpiony przez niewinnego podejrzanego. Historia zatoczyła koło, a ostatni film wydaje się zarówno zwieńczeniem pewnego okresu twórczości artysty, jak i rozpoczęciem nowego rozdziału. Pytanie tylko – co dalej?
Wybrana filmografia: | |
"Festen" | 1998 |
"Wszystko o miłości" | 2003 |
"Moja droga Wendy" | 2005 |
"Submarino" | 2010 |
Polowanie | 2012 |
[image-browser playlist="579682" suggest=""]W grudniu Ale kino+, autorski kanał platformy nc+, zaprasza na cztery filmy duńskich reżyserów, którzy odnieśli międzynarodowy sukces i wykreowali takie gwiazdy jak Mads Mikkelsen czy Alicia Vikander. Cykl "Potop duński" tworzą filmy: "Księga Diny", "Porwanie", "Była sobie dziewczyna" i "Kochanek królowej". Premiery w środy od 3 do 24 grudnia, o 20:10.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat