Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – grudzień 2017

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z grudnia 2017 roku.

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z grudnia 2017 roku.

Grudzień jest w zasadzie martwym miesiącem na rynku wydawniczym: premiery szykowane na święta ukazują się na koniec listopada, a duże sieci raczej uzupełniają ofertę niż są zainteresowane wprowadzaniem nowości. Jednakże i w ostatnim miesiącu roku od czasu do czasu trafia się jakaś interesująca pozycja.

Oto subiektywny wybór najbardziej interesujących pozycji, jakie ukazały się w grudniu 2017 roku:

Michael Bond - Paddington. Więcej przygód

dla dzieci / ekranizacja / część serii

Do kin trafił drugi film o sympatycznym misiu pochodzącym z Peru, co stało się okazją do zbiorczego wznowienia trzech tomów opowiadań z jego przygodami. Pozycja oczywiście przede wszystkim dla młodszych czytelników, ale i rodzice powinni mieć sporo frajdy przy wspólnym przeżywaniu przygód Paddingtona.

Sympatyczny niedźwiadek z mrocznych zakątków Peru coraz lepiej radzi sobie w angielskim domu państwa Brown. A kiedy trzeba, naprawdę bierze sprawy w swoje… łapy! Tym razem wybierze się do domu handlowego i do sądu, odwiedzi dentystę, a nawet nauczy się prowadzić samochód. Jakie jeszcze przygody go czekają? Czy spodoba mu się w szkole? I czy sąsiad będzie zadowolony z jego pomocy w pracach domowych?

Paddington 2 okładka
Źródło: Znak Emotikon

Jacek Dukaj - Katedra

opowiadanie / science fiction / reedycja

Kolejna pozycja, która nie jest premierą, a reedycją. Katedra Jacka Dukaja zasłynęła przede wszystkim dzięki nominowanej do Oscara The Cathedral Tomasza Bagińskiego. Choć od pierwszego wydania minęło już dużo czasu, to nadal jest jeden z najlepiej rozpoznawalnych tekstów science fiction Dukaja.

Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła.
Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita.
Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej…

Katedra - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

David Day - Tolkien: An Illustrated Atlas

atlas / Śródziemie / fantasy

Gratka dla fanów J.R.R. Tolkiena, The Lord of the Rings i ogólnie Śródziemia. To bogato ilustrowany atlas przybliżający świat wykreowany przez słynnego pisarza. Zagorzali fani co prawda pewnie mają tę geograficzną wiedzę w małym palcu, ale może i tak warto dołączyć tę pozycję do swojej kolekcji?

W książce Davida Daya znajdziemy tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. Poszczególne wydarzenia, postacie i miejsca są opisane w zwięzłych notkach, ozdobionych ilustracjami licznych autorów, znanych z wcześniejszej publikacji Davida Daya, Bestiariusza Tolkienowskiego. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, traktujących o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.

Atlas Tolkienowski - David Day - okładka
fot. Zysk i S-ka

George R.R. Martin - A Knight of the Seven Kingdoms

fantasy / opowiadania / Westeros

Ilustrowana edycja książki, która zawiera opowiadania dziejące się na Westeros około 100 lat przed wydarzeniami znanymi z Pieśni Lodu i Ognia czy serialu Game of Thrones. Bohaterami są rycerz bez ziemi Dunk i jego giermek nazywany Jajo - ta dwójka w późniejszym okresie zapisze się złotymi głoskami w historii Siedmiu Królestw.

Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi – to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace’a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose’a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń…

Rycerz siedmiu królestw (ilustrowany) - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Thorgal: 40 lat – Artbook

komiks / Thorgal / Grzegorz Rosiński

Thorgal to chyba najsłynniejszy bohater komiksowy, który wyszedł spod ręki naszego rodaka. Wydany w grudniu artbook podsumowuje 40 lat istnienia tej postaci, a także zawiera wcześniej niepublikowane materiały.

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty… Artbook wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii Thorgal pozwala bliżej przyjrzeć się warsztatowi najsłynniejszego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, a także ponownie spotkać się z bohaterami słynnej wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię.
Za sprawą setek wybornych szkiców możemy odwiedzić jego pracownię i dowiedzieć się nie tylko tego, jak zmieniało się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza komiksu.

Thorgal, 40 lat – Artbook
Źródło: Świat Komiksu

H.P. Lovecraft - Unnamable

horror / słynny autor / groza

To kolejny wybór krótkich form Samotnika z Providence. Fani horroru, mitów Cthulhu i klasycznych opowieści grozy powinni dołączyć ten tom do kolekcji - co prawd wpierw warto porównać spisy treści, bo przy tylu edycjach prozy H.P. Lovecrafta łatwo o duble.

Edycja ta zawiera mniej znane historie spod znaku grozy H. P. Lovecrafta. A przy tym stanowi doskonałe uzupełnienie „Zewu Cthulhu”. Ozdobą zbioru są na pewno „Koty Ultharu” – jeden z ulubionych tekstów pisarza. Podobnie jak rzadko wydawane w zbiorach – „Dwie czarne butelki”, napisane we współpracy z Wilfredem B. Talmanem. I chyba najbardziej refleksyjny tekst: „Nocny ocean”, efekt współpracy z R. H. Barlowem – ostatnia opowieść grozy, nad jaką pracował Howard Phillips Lovecraft, zmarły 15 marca 1937 roku w Providence.

Nienazwane - okładka
Źródło: C&T

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Egmont

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV