Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – lipiec 2016
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lipca 2016 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z lipca 2016 roku.
Lipiec był dość spokojnym miesiącem na rynku wydawniczym, ale i tak ukazało się przynajmniej kilkanaście interesujących książek. Wydawcy - jak przystało na letni okres - postawili przede wszystkim na pozycje lżejsze gatunkowo, które mogą przypaść do gustu osobom wybierającym się na wakacje. Stąd w naszym zestawieniu dominują przede wszystkim pozycje rozrywkowe.
Oto wybór książkowych premier z lipca 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.
Ojciec '44 - Jerzy Ciszewski
historyczna / biograficzna / polski autor
Nietypowa, ale i intrygująca próba opisania we współczesny - sensacyjny i nieco komiksowy - sposób losów warszawskiego powstańca. Jerzy Ciszewski w taki właśnie sposób postanowił przedstawić czytelnikom historię swojego ojca. Połączenie historii, faktów i sensacji stanowi wybuchową mieszankę. Więcej o książce pisaliśmy w tej recenzji.
Odkryj niebezpieczny świat walczącej Warszawy
Jerzy Ciszewski, pseudonim „Motz”, był jedną z najbardziej znanych i barwnych postaci walczących w powstaniu warszawskim. Ojciec ‘44 to napisana soczystym językiem powieść sensacyjna, która z każdą stroną coraz bardziej wciąga czytelnika w bezlitosny i okrutny świat drugiej wojny światowej.
Powstanie nie zostało tu ukazane w sposób jednowymiarowy. Autor, syn głównego bohatera, opisał je raczej jako działanie pełne nadziei, od którego nie ma odwrotu, podjęte mimo świadomości, że nie może zakończyć się sukcesem.
Nadprzyrodzone – Ambrose Bierce
klasyka / groza / opowiadania
Zbiór opowiadań jednego z klasyków literatury grozy z przełomu XIX i XX wieku. W tekstach tych nie liczy się jeszcze sensacja, ale nastrój i groza czająca się na każdej stronie. Przy tym Bierce wyróżnia się na tle mu współczesnych brutalnością opisów, przez co niektórzy wręcz uważają go za prekursora nurtu gore w literaturze.
Ambrose Bierce znany jest czytelnikom polskim ze zbiorów opowiadań „Jeździec na niebie” i „Czy to się mogło zdarzyć?”. Do kompletu jego opowieści spod znaku grozy brakowało dwudziestu czterech opowiadań, które zawiera niniejsza edycja. Łącznie z legendarną już historią „Odpowiednie warunki”, którą cenił sam H. P. Lovecraft, umieszczając ją na prywatnej liście najlepszych utworów tego gatunku obok tekstów Blackwooda, Machena, Chambersa.
Złoty lew - Wilbur Smith
część cyklu / historyczna / popularny autor
Wilbur Smith znany jest z barwnego odmalowywania realiów historycznych i snucia zajmujących opowieści. Do jego bardziej popularnych dzieł należy wielotomowa Saga rodu Courteneyów, której kolejny tom ukazał się w Polsce właśnie w lipcu. Fanów nie trzeba przekonywać, a co najwyżej przypomnieć im, że mogą zabrać się za lekturę kolejnej części.
Noc. Piracki okręt, którego kapitanem jest Hal Courtney, wychodzi z etiopskiego portu i kieruje się na południe, ku wybrzeżom Zanzibaru. Pod pokładem załoga i kobieta kapitana, Judith, spokojnie śpią, wypoczywając przed długą podróżą. W blasku księżyca, który raz po raz wygląda zza chmur, Hal dostrzega przepływający w pobliżu statek. Angielski? Duński? Żaden z nich nie powinien zaatakować, mimo to Hal przeczuwa niebezpieczeństwo. I rzeczywiście, wkrótce załoga okrętu będzie musiała zawalczyć o życie. A Halowi przyjdzie się zmierzyć z jeszcze większym wyzwaniem. Okazuje się bowiem, że jego dawny wróg wciąż żyje i jest głodny zemsty. I uderzy w najczulszy punkt kapitana - w jego ukochaną. Aby odzyskać Judith, Hal nie cofnie się przed niczym i nawet kajdany niewolnika nie powstrzymają go przed wyruszeniem za nią przez wzburzony ocean, targi niewolników, dżunglę i sawannę.
Siostry - Claire Douglas
thriller / obyczajowa / proza zagraniczna
Claire Douglas rozgrywa klasyczny wątek straty i próby wypełnienia braku w niewłaściwy, podszyty psychozą sposób... a przynajmniej tak się wydaje, bo w tej powieści z bliźniaczkami w tle nie wszystko jest dokładnie takie, jak się początkowo wydaje. Interesująca próba thrillera psychologicznego.
Abi cały czas nie może się pozbierać po tragicznej śmierci jej siostry bliźniaczki. Od wypadku minęło półtora roku, jednak nadal bierze antydepresanty, chodzi na terapię. Ale przede wszystkim widzi Lucy wszędzie: w oknie restauracji, na przejściu dla pieszych, biegnącą do autobusu… Chociaż dobrze wie, że nigdy już nie spotka siostry, nie ustaje w jej poszukiwaniach.
Ale gdy poznaje Beatrice, wszystko zmienia się na lepsze. Bea jest lustrzanym odbiciem Lucy. Takie same oczy, takie same włosy, twarz o kształcie serca i wydatne usta – dla Abi to znak. W dodatku Bea sama również jest bliźniaczką… Nic dziwnego, że Abi do niej lgnie, a znajomość rozwija się w piorunującym tempie. Wkrótce dziewczyna wprowadza się do Beatrice i jej brata bliźniaka – Bena, z którym szybko zaczyna łączyć ją namiętny romans…
The Bourne Retribution– Eric van Lustbader, Robert Ludlum
część serii / sensacja / Jason Bourne
W kinach nowa część przygód Jasona Bourne'a z Mattem Damonem w roli głównej, a do księgarń trafiła kolejna powieść z agentem-renegatem w roli głównej. Co prawda serii już od dawna nie pisze Robert Ludlum, ale Eric van Lustbader stara się kontynuować ją zgodnie z duchem pierwowzoru.
Jason Bourne.Teraz chce tylko jednego - odwetu! Który zawiedzie go z Tel Awiwu do Szanghaju, Meksyku i wreszcie do małej chińskiej wioski. Bourne, wciąż niepogodzony ze śmiercią ukochanej, na prośbę przyjaciela - szefa Mossadu - wkracza w wojnę między meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Okazuje się, że jest w nią również wmieszany Ouyang Jidan, chiński minister - odpowiedzialny za zamordowanie Rebeki. Próbując zbadać powiązania Chińczyka z zabitym baronem narkotykowym, Bourne odkrywa, że chodzi o coś znacznie poważniejszego niż przemyt narkotyków.
Nemezis – Misha Glenny
reportaż / Brazylia / literatura faktu
Rio de Janeiro to jedno z najbardziej kontrastowych miast na świecie: słynny karnawał, Copacabana, ale też biedne fawele i ogromna przestępczość. Misha Glenny - brytyjski dziennikarz znany przede wszystkim z pisania o Europie południowo-wschodniej i problemach świata zachodniego - tym razem zajmująco odmalowuje realia brazylijskiej metropolii.
W jaki sposób ciężko pracujący młody ojciec Antônio Francisco Bonfim Lopes stał się królem Rocinhy – największej faweli w Rio, głową kartelu narkotykowego i jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Brazylii, znanym jako „Nem”?
„Nemezis” to opowieść o człowieku, który w bezwzględnym świecie brazylijskiego półświatka próbował walczyć o sprawiedliwość. Okrucieństwo i twarde zasady panujące w tym niebezpiecznym środowisku zmusiły go jednak do wejścia w świat skorumpowanej policji, bogatych narkomanów, zakłamanych polityków i narkotykowych bossów.
Rozłożyste lasy deszczowe i więzienia o zaostrzonym rygorze. Brudne slumsy i lśniące centra handlowe – „Nemezis” jest pełnym kontrastów opisem brazylijskiej walki z korupcją, przemocą, narkobiznesem i biedą, czyli z wszystkim tym, z czym również mierzył się „Nem”, walcząc o przyszłość swojego kraju.
- 1 (current)
- 2
Źródło: fot. główna: Uroboros
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat