Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – listopad i grudzień 2015
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto premiery książkowe z listopada i grudnia 2015 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto premiery książkowe z listopada i grudnia 2015 roku.
Listopad i początek grudnia to końcówka gorącego, przedświątecznego okresu wydawniczego. W tym czasie wydawcy przygotowują ostatnie książkowe hity, by zdążyć z nimi do księgarń z odpowiednim wyprzedzeniem. W końcówce grudnia praktycznie nic się już nie ukazuje, więc prezentujemy najciekawsze premiery książkowe z dwóch ostatnich miesięcy 2015 roku.
The Price of Inequality – Joseph Stiglitz
ekonomia / noblista / non-fiction
Noblista z ekonomii Joseph Stiglitz odpowiada na pytanie, w jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości. Przedstawia nie tylko fakty, ale też stawia diagnozę. Czy jest trafna? Zależy w dużej mierze od światopoglądu, ale lektura z pewnością skłoni do myślenia.
Rosnące nierówności szkodzą wszystkim: przyczyniają się do kryzysów ekonomicznych, zmniejszają produktywność społeczeństwa i osłabiają wzrost gospodarczy. Niepewność jutra, słaby system edukacji i ochrony zdrowia, kryzys mieszkaniowy – to też wszystko sprawa nierówności. To przez nie społeczeństwa nie wykorzystują pełni swojego potencjału. Zamiast żyć, uczyć się, pracować i uczestniczyć w demokracji, walczą o kawałki z coraz mniejszego tortu.
To wszystko oczywiście znane fakty, opisane w wielu głośnych książkach. Czasem jednak wydaje się, że wzrost nierówności to wynik działalności żywiołów naturalnych i nic nie da się na to poradzić. Joseph Stiglitz przekonuje, że to zupełnie nie tak. To że przeważająca część bogactwa należy do zaledwie jednego procenta społeczeństwa to nie kwestia praw natury, ale decyzji politycznych i wpływu osób i instytucji, które „pogoń za rentą” nazywają „wolnym rynkiem”.
How Star Wars Conquered the Universe – Chris Taylor
Gwiezdne wojny / non-fiction / opracowanie
Świetnie opracowane, bogate w detale opracowanie faktograficzne dotyczące fenomenu popularności serii stworzonej przez George’a Lucasa. Na czytelników czekają liczne cytaty, informacje i przypisy odsyłające do źródeł. Jeśli ktoś uważa się za fana Gwiezdnych Wojen, to musi zapoznać się z tą pozycją.
W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną religią. Dzieło Lucasa wyrwało się z ram kina. Dziś jest jedną z najbardziej lukratywnych i wpływowych marek. Kompletna historia fenomenu „Gwiezdnych wojen” nie została jednak nigdy opowiedziana. Aż do dziś. Trzymasz ją w ręku.
album / polski artysta / hiperrealizm fantastyczny
Wojciech Siudmak jest jednym z bardziej rozpoznawalnych polskich artystów, a jego prace zdobią m.in. wydania książek Philipa K. Dicka i Franka Herberta. Album prezentuje najlepsze prace artysty - zarówno obrazy, jak i grafiki. Pozycja obowiązkowa dla fanów talentu Siudmaka.
Album zaprezentuje najlepsze prace artysty, zarówno obrazy, jak i grafiki. Siudmak nazywa siebie hiperrealistą fantastycznym. Realizm fantastyczny ma swe korzenie w surrealizmie Dalego, Magritte’a, Delvaux. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Do tych tradycyjnych środków wyrazu Siudmak dodaje elementy czysto realistyczne i bardzo osobiste. Wybór dzieł zostanie opatrzony komentarzem twórcy oraz znawców jego sztuki.
Polska nie istnieje – Wojciech Orliński
fantastyka / alternatywna historia / polski autor
Narodowe Centrum Kultury od kilku lat wydaje serię Zwrotnice czasu, w której prezentowane są powieści przedstawiające alternatywne historie Polski. Na tym tle książka Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza i pisarza, się wyróżnia, gdyż całość zaczyna się w USA. Ale i tak finalnie to los naszego kraju pojawia się w tle.
W roku 1877 robotnicy w Stanach Zjednoczonych wszczęli strajk powszechny. W wielu miastach wybuchły zamieszki. W kilku (m.in. Pittsburgu, St. Louis i Chicago) na parę dni robotnicy przejęli władzę. Tyle historii, ale wyobraźmy sobie, co by było, gdyby strajk przerodził się w rewolucję i – zgodnie z przepowiedniami Marksa – najbardziej rozwinięty kraj kapitalistyczny stał się pierwszym państwem socjalistycznym. Na świecie zapanowałby proletariacki internacjonalizm, a więc nigdy nie byłoby pierwszej wojny światowej. Granice Europy zostałyby z grubsza takie, jak w 1877. Na alternatywnej mapie świata Polska nie istnieje…
Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie – Rafał Kosik
powieść młodzieżowa / popularna seria / polski autor
Kolejny tom popularnej serii Rafała Kosika dla młodzieży. Tym razem okładka nie została narysowana przez samego autora, a wyłoniona w konkursie, ale w środku to, co wszyscy fani Felixa, Neta i Niki lubią: dużo akcji i humoru.
Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura… Jak zwykle u Kosika – będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i… kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków – będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej… bardzo śmiesznie.
Dan Leno and the Limehouse Golem – Peter Ackroyd
kryminał / powieść historyczna / proza
Kryminały retro cieszą się nieustającą popularnością. W tej powieści fascynacja wiktoriańską kulturą popularną łączy się z niezwykłym obrazem miasta, a mitologia, nauka i filozofia tamtej epoki tworzą część uniwersalnego wzorca naszego świata i przeznaczenia.
Jesień 1880 roku. Londynem wstrząsa seria brutalnych morderstw dokonanych na prostytutkach. Scenariusze kolejnych zabójstw są do siebie bardzo podobne: nieznany sprawca atakuje mieszkanki biednej, portowej dzielnicy Limehouse. Ciała ofiar, odnalezione przez funkcjonariuszy policji, są bestialsko okaleczone. Morderca tworzy z nich skomplikowane kompozycje, traktuje doczesne szczątki prostytutek jak rzeźbiarz glinę, z której powstaje dzieło sztuki. Kiedy włamuje się do domu znanego talmudysty, prasa nadaje mu miano Golema z Limehouse. W śledztwo zostaje wplątany w charakterze podejrzanego Dan Leno, wybitny komik musicalowy, przez swych współczesnych nazywany „najzabawniejszym człowiekiem świata"…
Kościany galeon – Jacek Piekara
fantasy / część serii / powieść
Jacek Piekara nie ustaje w pisaniu kolejnych tomów swojej sztandarowej serii o inkwizytorze Mordimerze Madderinie. Kościany galeon jest prequelem do głównej osi fabularnej, ale fanom nie powinno to przeszkadzać - wszak to nie pierwszy taki przypadek.
Inkwizytor Mordimer Madderdin zostaje nakłoniony, by w poszukiwaniu zaginionego bogacza, wyruszyć w daleki rejs na północ od Szkocji. Nieoczekiwanie w czasie tej podróży zdarzą się gorsze wypadki niż sztorm, atak piratów czy napaść morskich potworów. Na horyzoncie zjawi się coś co zagraża życiu i duszy każdego chrześcijanina…
Czy inkwizytor może zawrzeć przymierze z księciem piekieł? Czy Demony potrafią modlić się do Boga? Czy raj to tylko ułuda stworzona przez zło? Najdłuższa i najbardziej mroczna z opowieści o Mordimerze Mdderdinie łącząca cały cykl w całość. Warto było czekać.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat