Ziemiomorze (2013)

The Earthsea

Ziemiomorze

„Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.

Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…

W skład zbiorczego wydania wejdą:

  • "Czarnoksiężnik z Archipelagu";
  • "Grobowce Atuanu";
  • "Najdalszy brzeg";
  • "Theanu";
  • "Inny wiatr";
  • "Opowieści z Ziemiomorza".

Najnowsza recenzja redakcji

"Potrzebowałam sześciu książek i trzydziestu lat życia, by opowiedzieć historię Geda i Tenar. W tym czasie nieustannie dowiadywałam się czegoś nowego o krainach i ludach Ziemiomorza - bo wszystkie przygody i odkrycia bohaterów były też moimi przygodami i odkryciami" - to słowa, które specjalnie do polskich czytelników skierowała Ursula Le Guin w związku z ukazaniem się na rynku nowego, zbiorczego wydania cyklu Ziemiomorze. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka możemy bowiem cieszyć się całą serią zebraną w jednym tomie - zawiera on w sobie poszczególne powieści: "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (przekład Stanisława Barańczaka), "Grobowce Atuanu" (przekład Piotra W. Cholewy), "Najdalszy brzeg" (ta i następne powieści w przekładzie Pauliny Braiter), "Tehanu", "Inny wiatr" oraz zbiór opowiadań "Opowieści z Ziemiomorza" (wszystkie również w tłumaczeniu Pauliny Braiter), czyli "Szukacz", "Diament i Czarna Róża", "Kości Ziemi", "Historia z Górskich Moczarów" i "Ważka".

Liczba tekstów zawartych w tej jednej pozycji jest naprawdę imponująca, a kiedy dodać do tego fakt, że cały tom liczy ponad 900 stron, można poczuć się nieco przytłoczonym. To jednak tylko pozory. Przepiękne wydanie - twarda oprawa, tematyczne mapy, do tego staranna redakcja są warte zachodu, a sama treść jeszcze bardziej. Jeśli ktoś nie słyszał o Ziemiomorzu, winien wiedzieć, że powieści Le Guin opisują historię maga Geda (zwanego Krogulcem) od czasów, gdy był małym chłopcem, Dunym, aż do lat dorosłości, oraz jego wspólne losy z Tenar, kapłanką Ziemiomorza. W tę opowieść wplecione są liczne barwne postaci oraz fantastyczne przygody rozgrywające się w malowniczym i niesamowicie pieczołowicie przedstawionym przez autorkę świecie magii i czarów, tytułowym Ziemiomorzu.

Cykl nie jest jedynie opowieścią o smokach, nadnaturalnych zjawiskach i magach. To też opowieść o trudach życia, o równowadze dobra i zła, o funkcjonowaniu społeczeństwa, o miłości... Tematy można by mnożyć i mnożyć. Nic dziwnego - przez trzydzieści lat, w trakcie których powstawała seria, autorka z pewnością miała mnóstwo przemyśleń, które z wyczuciem przelała na karty Ziemiomorza. Refleksje pisarki uwidaczniają się szczególnie przy opisie społeczeństwa - jej zainteresowanie antropologią kulturową przekłada się na szczegółowy obraz różnych jego kręgów, obraz wnikliwy i przenikający ludzką naturę, który pobudza do rozmyślań.

Książka zainteresuje zarówno wielbicieli twórczości Ursuli Le Guin, którzy teraz w jednym, pięknie wydanym tomie będą mogli cieszyć się całą sagą, jak również zainspiruje do lektury osoby zainteresowane fantastyką czy, szerzej, literaturą piękną, które jeszcze z różnych powodów nie miały styczności z Ziemiomorzem lub nie odkryły magicznej twórczości amerykańskiej pisarki. Jest godna polecenia każdemu, kto szuka bardzo dobrej lektury na długie zimowe wieczory - lektury, która pozwoli mu zanurzyć się w niesamowity świat magii i czarów.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV