Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – marzec 2016
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z marca 2016 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z marca 2016 roku.
J.R.R. Tolkien: A Biography – Humprey Carpenter
biografia / wspomnienia / słynny pisarz
Biografia najsłynniejszego twórcy fantastyki to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena. Pozwala nie tylko poznać samego pisarza, ale też w nieco innym świetle spojrzeć na jego dzieła. Książka jest pełna szczegółów z życia pisarza, a jednocześnie napisana w przystępny i zajmujący sposób.
J.R.R. Tolkien wiódł ustabilizowane życie przedstawiciela angielskiej klasy średniej i szanowanego akademika, przy bliższym poznaniu świat, w którym żył, i towarzystwo, w którym się obracał, okazują się fascynujące. Tolkien przedstawiony przez Carpentera jest człowiekiem z krwi i kości: z pasją bada i tworzy nowe języki, w roztargnieniu sprawdza prace studentów, a wieczorami chadza na piwo z C.S. Lewisem i innymi tzw. „Inklingami”. Carpenter sięga do dzieciństwa Tolkiena, spędzonego na południu Afryki, a następnie śledzi dalsze losy chłopca: stratę rodziców, okopy I wojny światowej, aż do poznania przyszłej żony Edith i zamieszkania w Oksfordzie. Nie mniej interesujące jest zawarte w tej książce spojrzenie na warsztat twórczy pisarza. Jak pokazuje autor, u podstaw sławy Tolkiena leżało pragnienie stworzenia angielskiej mitologii na wzór mitów germańskich i fińskich, a także wieczorne opowiadanie synom wymyślonych przez siebie baśni. Tę znakomitą biografię, dającą poczucie realnego obcowania z kultowym autorem, czyta się jak powieść.
Alarm of War – Kennedy Hudner
space opera/ literatura zagraniczna / początek serii
Jeszcze jedna propozycja dla miłośników space oper. Zgiełk wojny otwiera nowy cykl w ofercie wydawnictwa Drageus, specjalizującego się w tym gatunku. Z zapowiedzi wynika, iż powieść Hudnera będzie klasyczną, napisaną z rozmachem historią o konflikcie w kosmosie między dwoma ludzkimi imperiami.
Ludzkość opuściła Starą Ziemię i skolonizowała odległe światy. Stało się to możliwe dzięki odkryciu tuneli czasoprzestrzennych, które skróciły drogę do układów gwiezdnych z planetami nadającymi się do zamieszkania. Nie są to jednak proste skróty, każdy tunel jest jednokierunkowy. Właśnie dlatego sektor Victorii stał się węzłem komunikacyjnym i handlowym dla pozostałych systemów zasiedlonych przez ludzi – znajduje się tutaj aż siedem tuneli czasoprzestrzennych. I aż siedem powodów, aby zdobyć ten obszar kosmosu.
Rozwijające się mocarstwa – Cesarstwo Tilleke i Dominium Zjednoczenia Ludowego – pragną zawładnąć sektorem Victorii. Chociaż od stuleci ludzkość żyje w pokoju, zawiązuje się spisek. Na wiktoriańskich granicach trwają przygotowania do wojny, największej wojny w historii zamieszkanego przez ludzkość wszechświata…
Beautiful You – Chuck Palahniuk
proza współczesna / kultowy autor / fantastyka
Pełnia Piękna to kolejna odsłona postapokaliptycznego świata Chucka Palahniuka. Fanów jego surrealistycznego sposobu patrzenia na rzeczywistość nie należy chyba zachęcać do lektury. Jeśli ktoś ceni jego nietypowe komentowanie problemów współczesnego świata, to po tę powieść też sięgnie. A jeśli nie zna się twórczości Palahniuka? Najwyższy czas to zmienić.
Kiedy Penny Harrigan, praktykantka w firmie prawniczej, zaczyna spotykać spotykać się z miliarderem Linusem Maxwellem, zazdroszczą jej wszyscy – oto znowu kopciuszek spotkał księcia. Wkrótce jednak dowiaduje się, że jej kochanek wciela w życie niebezpieczną ideę – przygotowuje serię seks-gadżetów, które sprawią, że kobiety, choć sprawy seksu zdominują ich życie, nie będą już nigdy potrzebować mężczyzn.
Delhi. Stolica ze złota i snu – Rana Dasgupta
reportaż / Indie / kontrasty
Delhi to jedno z najludniejszych miast świata, stolica druga co do liczby ludności państwa na Ziemi. To miejsce pełne kontrastów, gdzie bieda styka się z bogactwem, a nowoczesność z tradycją. Fascynujące miasto, a jego analiza w wykonaniu Dasgupty jest dodatkowo wzbogacona o szerszy kontekst.
Po wprowadzeniu otwartej gospodarki rynkowej w Indiach zapanował chaos niszczenia i tworzenia: slumsy i targowiska były burzone, a na ich miejscu wyrastały centra handlowe i apartamentowce, powstawały oszałamiające fortuny, młodzi ludzie robili zawrotne kariery, a luksus był na wyciągnięcie ręki. Ale transformacja dała też początek ogromnym nierównościom społecznym, a przemoc na ulicach osiągnęła niespotykaną dotąd skalę. Rana Dasgupta pisze o współczesnym Delhi z liryzmem i empatią, wsłuchując się w głosy jego mieszkańców: miliarderów i biurokratów, handlarzy narkotyków i przedsiębiorców, mieszkańców slumsów i pracowników międzynarodowych korporacji. Są pokoleniem na zakręcie, a ich historie składają się na obraz miasta i społeczeństwa pogrążonego w wirze transformacji. „Delhi” to intymny literacki portret jednego z najszybciej rozwijających się współcześnie miast, ale to także opowieść o tym, co być może czeka nas wszystkich; to błyskotliwa analiza rozwoju i przyszłości globalnego kapitalizmu.
Pytanie o życie – Nick Lane
popularnonaukowa / ewolucja / życie na Ziemi
Nie samą beletrystyką człowiek żyje, czasem warto sięgnąć również po pozycje popularnonaukowe. W swej książce Nick Lane stara się rozwikłać tajemnice tkwiące w ludzkim genomie, który oprócz istotnych informacji zawiera - jak się wydaje - sporo śmieci. Ale czy tak jest istotnie, jakie jest ich pochodzenie i czy może jedna do czegoś one służą?
W samym sercu biologii zieje czarna dziura. Nie wiemy, dlaczego życie jest właśnie takie, jakie jest. Życie powstało około pół miliarda lat po utworzeniu się naszej planety, prawdopodobnie 4 miliardy lat temu. Bakterie przez całe 4 miliardy lat zachowały prostotę morfologii. Jaskrawy kontrast tworzą z nimi wszystkie organizmy o złożonej budowie, które 1,5–2 miliardów lat temu wzięły swój początek od pojedynczego przodka, komórki o mniej więcej takim poziomie zaawansowania jak komórki ludzkie. Ten przodek był wyraźnie nowoczesną komórką o wyśmienitej strukturze wewnętrznej i bezprecedensowej dynamice cząsteczkowej, zasilaną przez wyrafinowane nanomaszyny zakodowane w tysiącach nowych genów, w dużej mierze nieznanych w świecie bakterii. Nie ma ewolucyjnych form pośrednich, żadnych brakujących ogniw, wskazujących sposób i przyczynę powstania tych złożonych cech — tylko niewyjaśniona pustka między morfologiczną prostotą bakterii i fantastyczną złożonością wszystkich pozostałych organizmów. Cóż za szokujący stan rzeczy!
Berło Serapisa i inne opowiadania – Rick Riordan
fantasy / młodzieżowa / opowiadania
Rick Riodan ma na koncie kilka młodzieżowych serii, w których wykorzystuje elementy różnych mitologii. Oprócz powieści osadza w tych realiach również opowiadania: Berło Serapisa to właśnie zbiór takich tekstów zebranych po raz pierwszy w jednym tomie. Dla fanów Percy'ego Jacksona i spółki jest to z pewnością pozycja obowiązkowa.
Młodzi Herosi, oddajemy w Wasze ręce zbiór dziewięciu opowiadań, w których Rick Riordan opisał niezwykłe i niebezpieczne przygody Percy’ego Jacksona, Annabeth oraz Sadie i Cartera Kane’ów. Macie okazję jako pierwsi na świecie sięgnąć do tej wyjątkowej kolekcji przygód Waszych ulubionych bohaterów serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, „Olimpijscy Herosi” oraz „Kroniki Rodu Kane”!
Prowansja – Lawrence Durrell
wspomnienia / historyczna / literatura światowa
Ta francuska kraina była inspiracją dla wieku artystów, a i dzisiaj przyciąga miliony turystów, którzy zachwycają się lawendowymi polami, pozostałościami Imperium Rzymskiego i pięknymi krajobrazami. Warto przekonać się, jak opisywał ją jeden z najzdolniejszych XX-wiecznych pisarzy.
Jeden z największych angielskich prozaików zabiera nas w podróż po magicznym rejonie Francji. „Moja wersja Prowansji jest […] stronnicza i osobista, ponieważ przybyłem tu przed laty […] by się zakochać i odkochać” – pisze Durrell, autor słynnego „Kwartetu aleksandryjskiego”, dzięki któremu typowano go na kandydata do Nagrody Nobla. Historia tego urokliwego miejsca, zaczynająca się w czasach Juliusza Cezara, przeplatana jest wspomnieniami pisarza, tworząc przepiękny portret niezwykłego regionu.
Cienie tożsamości – Brandon Sanderson
fantasy / popularny autor / część serii
Brandon Sanderson powraca do świata Z mgły zrodzonego w pierwszej powieści od czasu Stopu prawa. To już nieco inne realia niż w początkowych tomach, ale nadal zapowiada się dynamiczna fabuła, dużo akcji i nietypowej, wykreowanej na potrzeby tego cyklu, magii. Sanderson jest obecnie na topie, więc po jego książkę sięgnie zapewne wielu chętnych.
Elendel przeżywa rewolucję przemysłową – miasto spowijają dymy z kominów elektrowni, automobile wypierają powozy, a wśród robotników i najbiedniejszych mieszkańców slumsów zaczynają się niepokoje. A kiedy na przyjęciu urządzonym przez brata gubernatora ginie on sam i wszyscy jego goście – arystokraci, ale również osławieni kryminaliści – miastu zaczyna grozić chaos.
Znani ze „Stopu prawa” stróż prawa Waxillium Ladrian, jego przyjaciel Wayne i błyskotliwa Marasi podejmują śledztwo, nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło potężnemu przeciwnikowi wykorzystującemu starożytną sztukę Hemalurgii – oraz skonfrontować się z własną przeszłością. Całe szczęście, nie są osamotnieni, gdyż w walce mogą liczyć na pomoc samego Harmonii.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat