Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – sierpień 2016
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2016 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2016 roku.
Prawo do życia - Denis Szabałow
część serii / postapo / Uniwersum Metro 2033
Kolejna powieść w wykreowanym przez Dmitra Glukhovsky'ego postapokaliptycznym uniwersum i zarazem druga w serii powieść Denisa Szabałowa, kontynuująca wątki z książki Prawo do użycia siły. Uniwersum Metro 2033 ma u nas dużą rzeszę fanów, więc z pewnością ucieszą się z tej premiery.
Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżycie, o środki, o niepodległość, za wiarę, o ideały…
Gdzie tu miejsce na przykazanie miłości, na humanizm?! Chcesz żyć? Zabij i zabierz. Oto cała filozofia. Przecież prawo do życia zawsze idzie w parze z prawem do użycia siły.
Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. Oni po prostu chcą żyć, i to ich prawo – prawo do życia.
Zimny wiatr - Arnaldur Indriðason
kryminał / Islandia / proza światowa
Arnaldur Indriðason jest najsłynniejszym islandzkim autorem kryminałów. Nazwany jest, być może nieco na wyrost, islandzkim Henningiem Mankellem. Drugie wydanie jego powieści Zimny wiatr to doskonała okazja, by się przekonać, jak wiele jest w tym określeniu prawdy.
Reykjavik. W mroźny styczniowy dzień policja zostaje wezwana na jedno z osiedli – w ogrodzie znaleziono ciało młodego, ciemnoskórego chłopca, zamarzniętego w kałuży krwi. Ślady ciosów zadanych nożem wykluczają, że mógł być to tragiczny wypadek. Ledwie Erlendur i jego współpracownicy rozpoczynają śledztwo, okazuje się, że zaginął przyrodni brat ofiary – Azjata. Pojawia się pytanie: czy jest zamieszany w śmierć chłopaka, czy po prostu obawia się o własne życie?
A Memory of Light - Robert Jordan, Brandon Sanderson
część serii / fantasy / popularni autorzy
Po latach oczekiwań ukazał się finał Koła Czasu - jednego z ważniejszych i bardziej monumentalnych cykli w światowej fantasy. Po śmierci Roberta Jordana dokończenia serii podjął się Brandon Sanderson. Wreszcie czytelnicy w Polsce przekonają się, jak zakończą się losy bohaterów, których poczynania śledzili przez kilkanaście tomów.
Na Polu Merrilora gromadzą się władcy narodów, żeby zdecydować o swoim poparciu dla planów Smoka Odrodzonego, który zdecydował się zerwać pieczęcie strzegące więzienie Czarnego – w oczach jednych jest to oznaka obłędu, inni widzą w tym ostatnią nadzieję dla świata. Egwene, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, staje na czele opozycji.
Tymczasem… Cień uderza na stolicę Andoru, trolloki zdobywają Caemlyn, miasto płonie. W wilczym śnie Perrin Aybara toczy pojedynek z Zabójcą. W Ebou Dar Mat Cauthon szuka kontaktu ze swą żoną Tuon, która pod imieniem Fortuony panuje nad imperium Seanchan.
Ważą się losy całej ludzkości… i rozstrzygną wreszcie na jałowych kamieniach Shayol Ghul. Koło Czasu obraca się, nieuchronnie nadciąga Koniec Wieku. Ostatnia Bitwa, Tarmon Gaidon, przechyli szalę na jedną lub drugą stronę.
Her Again: Becoming Meryl Streep – Michael Schulman
Meryl Streep / biografia / przemysł filmowy
Pod pretekstem biografii Meryl Streep dziennikarz Michael Schulman opisuje nie tylko życie i karierę słynnej aktorki, ale pokazuje też, jak przez ten czas zmieniał się świat filmu i rola kobiety w tym biznesie. Pozycja warta uwagi nie tylko dla miłośników amerykańskiej aktorki.
Kiedy w 1975 roku skończyła szkołę aktorską, była jak dziesiątki innych młodych aktorek tamtych lat – spała do późna, dużo rozmawiała o aktorstwie, jeździła na rowerze, prowadziła dziennik. Wyróżniała się jednak niezwykłym talentem.
Meryl Streep od razu zwróciła na siebie uwagę. Dostawała role na Broadwayu i w adaptacjach Szekspira na deskach teatru w Central Parku. Otrzymała nominację do Nagrody Tony, chwilę później nominacje do Oscara i Złotego Globu za Łowcę jeleni, a po roku obie statuetki za Sprawę Kramerów. Miała niespełna trzydzieści lat.
Michael Schulman opowiada o rosnącej sławie Meryl Streep, jej namiętnym, choć mającym tragiczny finał związku z Johnem Cazale’em, o małżeństwie z Donem Gummerem, o mozolnym wchodzeniu na szczyt i trudnych relacjach nie tylko z Robertem de Niro, Woodym Allenem czy Dustinem Hoffmanem, ale z całym męskim światem kinematografii. A przede wszystkim opowiada o jej ewolucji – o kobiecie, która walczyła ze stereotypami i nierównym traktowaniem.
Ancillary Sword - Ann Leckie
science fiction / część serii / nagradzana powieść
Zachodni świat oszalał na punkcie serii science fiction Ann Leckie, czego wyrazem są liczne nagrody. W Polsce zdania o pierwszym tomie, Ancillary Justice, były znacznie bardziej podzielone, ale i tak warto przekonać się, w którą stronę poprowadzone zostały wydarzenia w drugiej odsłonie cyklu.
Althoek to odległy układ planetarny, który został podbity 600 lat temu. Dzisiaj wszyscy jego mieszkańcy są już w pełni zasymilowani, a przynajmniej powinni tacy być. Jednak nie wszystko funkcjonuje tak dobrze, jakby się mogło wydawać. Stare podziały nadal istnieją i są bardzo kłopotliwe. Sytuację komplikuje fakt, że na niepokojące nastroje na planecie zwraca uwagę obcy – Presger. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć jego zamiarów.
Władająca Imperium Radch Anaander Mianaai mianuje Breq kapitanem Floty, oddaje pod jej komendę potężny okręt i poleca strzec Athoek. W trakcie trudnej i niebezpiecznej misji Breq ledwo uchodzi z życiem z zamachu, a także musi stawić czoło innym serwitorom, realizującym zagadkowe plany bezwzględnej władczyni.
Żywi i umarli w Winsford – Håkan Nesser
kryminał / proza skandynawska / popularny autor
Kolejny interesujący kryminał autorstwa szwedzkiego pisarza Håkana Nessera. Tym razem scenerią dla historii nie jest Szwecja czy nawet Skandynawia, a niewielkie angielskie miasteczko. Najważniejsze jednak, że powieść trzyma w napięciu tak samo jak inne książki tego autora.
Pewnego listopadowego wieczoru w Winsford, miasteczku w południowo-zachodniej Anglii, pojawia się tajemnicza kobieta. Nikt nie zna jej prawdziwego nazwiska, a cel jej pobytu pozostaje nieznany. "Żywi i umarli w Winsford" to opowieść o ucieczce od dawnego życia. O próbie rekompensaty. A także o rozpoczynaniu wszystkiego od nowa, mimo że nie ma się już nastu lat.
White Night - Jim Butcher
urban fantasy / część serii / Harry Dresden
Fanom urban fantasy nie trzeba przedstawiać ani Jima Butchera, ani stworzonego przez niego maga-detektywa Harry'ego Dresdena. Biała noc to już dziewiąty tom jego przygód. Co w nim znajdziemy? To co zawsze: dużo akcji i bohatera dążącego do celu bez względu na wszelkie przeciwności.
Zaniepokojona serią domniemanych samobójstw policja wzywa na pomoc Harry’ego, który na miejscu zbrodni natychmiast trafia w dziesiątkę i odkrywa magiczną skazę, której nie można z niczym pomylić. Znajduje również przeznaczoną dla niego wiadomość, która nie jest bynajmniej sympatyczna. „Zabójstwa” będą trwały, dopóki Harry nie zdoła powstrzymać swojego dręczyciela – tymczasem wszystkie poszlaki prowadzą do jego przyrodniego brata, co zupełnie nie ma sensu.
Tak się nieszczęśliwie składa, że w toku śledztwa Harry ściąga sobie na kark bandę wampirów żywotnie zainteresowanych wynikami dochodzenia. Wkrótce okazuje się, że wszyscy jego przeciwnicy mają przewagę liczebną i siłową, on zaś zostaje wystawiony na groźne pokusy. Jeśli zawiedzie, jego przyjaciele zginą.
Miasto – Dean Koontz
kultowy autor / groza / obyczajowa
Dean Koontz, autor popularnych thrillerów i powieści grozy, w swojej najnowszej książce odsłania blaski i cienie wielkiego miasta. Tematyka dla niego nietypowa, ale czytelnicy znajdą w Mieście elementy charakterystyczne dla twórczości tego pisarza.
Jonah Kirk dorastał w niezwykłej rodzinie – jego matka jest wybitną śpiewaczką, dziadek – światowej sławy pianistą. On sam jest muzycznym geniuszem, który właśnie zaczął odkrywać swoje umiejętności i przy okazji wpadł w niebezpieczne towarzystwo. Przysparzając sobie wrogów i, niespodziewanie, nowych przyjaciół.
The Red. First Light - Linda Nagata
sci-fi / początek serii / militarna SF
Czerwień. Misja "Brzask" Lindy Nagaty to pierwszy tom wyróżnianej militarnej SF osadzony w bliskiej przyszłości, świecie reality TV i zaawansowanych technologii. Interesująca wizja przyszłości łączy się z dynamicznie poprowadzoną fabułą.
Porucznik James Shelley jest dowódcą elitarnego oddziału Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych i posiada niezwykły dar wyczuwania zagrożeń. Oddział walczy z buntownikami w ogarniętym wojną afrykańskim państwie. „Podrasowani” żołnierze przyszłości wyposażeni są w egzoszkielety dające im moc i szybkość oraz sprzęt zapewniający bezprzewodową łączność między członkami oddziału, a także poprzez drony z czuwającym nad ich działaniami Nadzorem. Poza tym – o czym Shelley i jego ludzie już nie wiedzą – ich akcje są filmowane dla celów niemających nic wspólnego z wojną.
W niespodziewanym ataku myśliwców Shelley zostaje ciężko ranny. Jego obrażenia są tak poważne, że aby wrócić do służby musi poddać się cyborgizacji. Trafia w sam środek konfliktu między bezwzględnymi korporacjami, skorumpowanymi politykami i teksańskimi terrorystami dysponującymi bronią atomową. Zaczyna także podejrzewać, że swój dar wyczuwania niebezpieczeństw zawdzięcza potężnej sztucznej inteligencji kryjącej się w głębi sieci…
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. Zysk i S-ka
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1960, kończy 64 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1967, kończy 57 lat