Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – sierpień 2016

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2016 roku.

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z sierpnia 2016 roku.

Rynek książkowy powoli budzi się z wakacyjnego letargu. W sierpniu może i księgarnie nie zostały zalane setkami interesujących nowości, ale w tym miesiącu ukazało się - szczególnie w jego drugiej połowie - przynajmniej kilkanaście pozycji, które powinny zainteresować czytelników.

Oto wybór książkowych premier z sierpnia 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Sługi Boże - Adam Forman

kryminał / polski autor / ekranizacja

We wrześniu zadebiutują Sługi boże z Bartłomiejem Topą, Julią Kijowską, Małgorzatą Foremniak i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. Przy okazji powstawania filmu napisana została także książka przedstawiająca te same wydarzenia. Jeśli jesteście ciekawi, czego można się spodziewać po filmie Mariusza Gawrysia, to sięgnijcie po książkę Formana.

Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski. Ku jego niezadowoleniu do sprawy przydzielona zostaje także Ana Wittesch, niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia, by prowadzić inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się, że do miasta przybywa wysłannik watykańskiego banku, dr Kuntz. Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana, komisarz Warski i Ana muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie ufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna...

sługi boże - okładka
fot. Agora

Bura i szał - Aleksandra Zielińska

groza /polska autorka / obyczajowa

Aleksandra Zielińska dała się poznać czytelnikom udaną powieścią Przypadek Alicji, w której połączyła wątki z książki Lewisa Carrolla ze współczesnym Krakowem. Bura i szał to jej kolejna książka, w której snuje zajmującą, ale i nieco przerażającą wizję bazującą na ludzkich lękach. Warto wypróbować.

Bura i szał - okładka
Źródło: W.A.B.

Nerve - Jeanne Ryan

sci-fi / młodzieżowa / ekranizacja

Kolejna książka, która ukazała się przy okazji zbliżającej się premiery Nerve. Nerve to powieść o niewinnej grze, która z czasem przeradza się w coś znacznie bardziej niebezpiecznego i ingerującego w życie bohaterki. Czytelnicy znajdą w niej wszystkie elementy charakterystyczne dla współcześnie pisanej prozy młodzieżowej.

Vee, otoczona popularnymi przyjaciółmi, zawsze pozostaje w cieniu. Któregoś dnia postanawia to zmienić i bierze udział w internetowej grze NERVE. Z przystojnym Ianem u boku żadne zadanie nie jest trudne. Początkowo gra wydaje się ekscytująca, jednak wkrótce przybiera zaskakująco niebezpieczny obrót…

Nerve - okładka
Źródło: Dolnośląskie

Furia ludzi Północy – Philip Parker

non-fiction / historia / wikingowie

Pozycja dla osób pragnących bliżej poznać historię wikingów. Furia ludzi Północy opisuje, jak położona na skraju Europy Skandynawia zdołała niemal na trzy wieki zdominować i sterroryzować znaczną część kontynentu oraz jak koniec końców chrześcijaństwo i rosnąca potęga królów złagodziły brutalność wikingów i położyły kres ich najazdom.

Pewnego letniego dnia 793 roku z morza na wyspę Lindisfarne wyszła śmierć. Ci, którzy napadli i złupili położony na niej klasztor benedyktynów, byli pierwszymi wikingami. Przez następne dwieście lat siali oni grozę w całej Europie. Ich długie łodzie, a nawet sama nazwa budziły paniczny lęk przed „furią ludzi Północy”. Jednak mimo reputacji krwiożerczych wojowników mieli wyrafinowaną kulturę – tworzyli urokliwe dzieła sztuki, literaturę o nieprzemijającej sile oddziaływania oraz zaskakująco trwałe państwa.
Philip Parker opowiada ich historię od pierwszych, drobnych wypraw łupieskich po inwazje wielkich armii, które wyruszały ze Skandynawii, by podbić całe połacie Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Relacjonuje ich homeryckie podróże przez Atlantyk do skutych lodem fiordów Grenlandii i Ameryki Północnej, gdzie dotarli cztery stulecia przed Kolumbem, oraz na wschód, wielkimi rzekami Rusi, po bogactwa Bizancjum.

Furia ludzi północy - okładka
Źródło: Rebis

Where There's Smoke - Simon Beckett

thriller psychologiczny / zagraniczny autor / aktualna problematyka

Simon Beckett opisuje losy bohaterki, która nie chce angażować się w związek, ale pragnie dziecka... i nie chce, żeby dawca nasienia był dla niej kompletnie anonimowy. Wkracza na ścieżkę, która doprowadzi do poważnych konsekwencji: tak osobistych, jak zawodowych.

Kate to spełniona zawodowo londyńska singielka. Jest jednak bardzo samotna – niedawno rozstała się z partnerem, a jej jedynymi przyjaciółmi są Lucy i jej mąż. Marzy też o dziecku. Wkrótce poznaje przystojnego mężczyznę, z którym jest jej coraz lepiej. Gdy zachodzi w ciążę  i  pragnie wyznać mu tę nowinę, on nagle znika bez śladu… Okazuje się, że jej kochankiem był psychopata, podający się za psychologa  Alexa Turnera, który na dodatek porywa jej najlepszą przyjaciółkę…

Zimne ognie - okładka
Źródło: Czarna Owca

Nigdziebądź - Neil Gaiman

urban fantasy / kultowy autor / Londyn

Nigdziebądź doczekało się na naszym rynku już kilku wydań, ale warto zwrócić uwagę na najnowsze, które określane jest mianem wersji autorskiej. W tej edycji Neil Gaiman wprowadził trochę zmian, które ponoć były zgodne z pierwotnymi zamierzeniami. Fani z pewnością będą chcieli porównać z wcześniejszymi wydaniami. Książka zawiera też nowy wstęp i opowiadanie O tym jak markiz odzyskał swój płaszcz.

Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego nudne życie w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania. Dziewczyna ma na imię Drzwi, ucieka przed dwoma zabójcami w czarnych garniturach i pochodzi z Londynu Pod.
Zwykły odruch litości poprowadzi Richarda w miejsce pełne potworów i aniołów, gdzie w labiryncie mieszka Bestia, a stary Hrabia urządził sobie dwór w pociągu metra.
Wszystko to jest dziwnie znajome, a przecież kompletnie obce…

Nigdziebądź - okładka
Źródło: Mag

Den nionde graven - Stefan Ahnhem

kryminał / Szwecja / Fabian Risk

Druga powieść Stefana Ahnhema o Fabianie Risku przybliża czytelnikom historię, która doprowadziła bohatera do opuszczenia Sztokholmu i przeniesienia się do rodzinnego miasta. Tradycyjnie dla skandynawskich kryminałów w powieści nie zabraknie zagadek, brutalnych morderstw i nieco depresyjnej atmosfery.

Zabiłbyś dla kogoś, kogo kochasz?
Szwedzki minister sprawiedliwości wychodzi z domu poselskiego po zażartej debacie. Wybiera boczne wyjście z budynku, żeby umknąć dziennikarzom, ale nigdy nie dociera do czekającego na niego samochodu. Zapadł się pod ziemię w samym centrum siedziby władz.
W tym samym czasie w Danii, w swoim domu w Kopenhadze zostaje brutalnie zamordowana żona pewnego celebryty. Dunja Hougaard rozpoczyna śledztwo, które wkrótce zawiedzie ją do Szwecji.
Jest tydzień przed Bożym Narodzeniem. Zima łapie Sztokholm i Kopenhagę w silnym uścisku, kiedy Fabian Risk dostaje polecenie, by w tajemnicy zbadał sprawę zniknięcia ministra. Oficjalnie śledztwo prowadzą służby specjalne, ale zarówno one, jak i Fabian oraz jego ciężarna koleżanka Malin Rehnberg szybko trafiają na ślepy zaułek. Wkrótce staje się jasne, że nic nie jest tym, czym się z początku wydawało, a pewne potężne siły robią wszystko, by skandaliczna prawda nie wyszła na jaw.

dziewiąty grób - okładka
Źródło: Marginesy

Wezwanie do walki - David Weber, Timothy Zahn, Thomas Pope

część serii / sci-fi / popularny autor

Kolejna powieść SF osadzona w realiach tak zwanego Honorverse, czyli uniwersum stworzonego przez Davida Webera w powieściach z serii Honor Harrington. Historia opowiedziana w Wezwaniu do walki stanowi prequel głównej serii.

Porucznik Uriah Travis Long zawsze tęsknił za ładem i porządkiem, co zachęciło go do wstąpienia do Royal Manticoran Navy. Tam okazał się nie tylko entuzjastą regulaminów, ale także kimś zdolnym myśleć w nieschematyczny sposób. Ten niespodziewany talent otworzył mu drogę do kariery oficerskiej. Skorzystał z szansy, bo chociaż poznał także ciemne strony służby, poczucie obowiązku okazało się silniejsze, niż rozczarowanie jak i obawy związane z planami parlamentu Królestwa Manticore, gdzie rosła w siłę frakcja uważająca utrzymywanie floty za zbędny wydatek. Bo któż mógłby zagrozić małemu i leżącemu na boku układowi planetarnemu? Od stu lat nikt nie próbował go przecież niepokoić…

Wezwanie do broni - okładka
Źródło: Rebis

Immunitet - Remigiusz Mróz

kryminał / popularny autor / część serii

Kolejna powieść Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim - duecie prawników, którzy rozpracowują nietypowe sprawy. Tym razem przyjdzie im się zagłębić w przypadek morderstwa, który może być częścią politycznej intrygi sięgającej najwyższych kręgów władzy.

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu.
Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny?
Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości.
Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…

immunitet - okładka
Źródło: Czwarta Strona

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Zysk i S-ka

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV