Po dość spokojnym grudniu na rynku wydawniczym styczeń, a szczególnie jego druga połowa, przyniósł już spory ruch na księgarskich półkach i pojawiło się trochę interesujących pozycji. Przejrzeliśmy je i wybraliśmy kilkanaście wartych uwagi książek. Poniżej znajdziecie niektóre z ciekawych premier ze stycznia 2017 roku.

Before the Fall - Noah Hawley

tajemnica / scenarzysta serialowy / katastrofa lotnicza

Noah Hawley to scenarzysta odpowiedzialny za takie produkcje jak Fargo, Bones czy Legion. W swej powieści zatytułowanej Przed katastrofą koncentruje się na zagadce tajemniczej katastrofy prywatnego samolotu, a także tym, z jakimi konsekwencjami muszą się zmierzyć ci, którzy przeżyli. Mglista, letnia noc 23 sierpnia 2015 roku. Z lotniska w Martha’s Vineyard wylatuje prywatny samolot z jedenastoma osobami na pokładzie, dziesięcioma zamożnymi i mężczyzną – malarzem – któremu ostatnio nie wiedzie się w życiu najlepiej. To ma być krótki, zaledwie dwudziestodziewięciominutowy lot do Nowego Jorku. Stewardesa serwuje drinki, w telewizji leci mecz baseballowy, nic nie zapowiada tego, co wydarzy się za nieco ponad kwadrans. Po tym czasie samolot z nieznanych przyczyn spada do oceanu. Jedynymi ocalałymi z katastrofy są Scott Burroughs, malarz, i czteroletni JJ, syn prezesa potężnej sieci telewizyjnej.
Źródło: Sonia Draga

Wotum nieufności - Remigiusz Mróz

początek serii / political fiction / popularny autor

Powieść Wotum nieufności otwiera nową serię political fiction autorstwa Remigiusza Mroza. Interesujące postacie, szeroko zakrojony spisek w najwyższych kręgach władzy oraz logicznie przeprowadzona fabuła to silne elementy tej książki. A więcej możecie się dowiedzieć, czytając tę recenzję. Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła, ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…
Źródło: Filia

A Court of Mist and Fury - Sarah J. Maas

część serii / fantasy / młodzieżowa

Druga część serii fantasy rozpoczętej powieścią A Court of Thorns and Roses. Sarah J. Maas kontynuuje opartą na baśniowej konwencji historię bohaterki, która przeniosła się do magicznej krainy, gdzie spotykają ją liczne przygody, ale i niebezpieczeństwa. Więcej do przeczytania w naszej recenzji. Między światłem a ciemnością rozgrywa się walka, w której stawką są losy całego świata. A w magicznym świecie Fae przyjaciele potrafią być bardziej niebezpieczni niż wrogowie… Po tym, jak Feyra ocaliła Prythian, mogłoby się wydawać, że baśń dobiega końca. Dziewczyna, bezpieczna i otoczona luksusem, przygotowuje się do poślubienia ukochanego Tamlina. Przed nią długie i szczęśliwe życie… Tylko że Feyra nigdy nie chciała być księżniczką z bajki. W snach wciąż powracają do niej wymyślne tortury Amaranthy i zbrodnia, którą popełniła, by się od nich uwolnić.
Źródło: Uroboros

The Last Mile - David Baldacci

kryminał / część serii / zagraniczny autor

Druga część serii o Amosie Deckerze, agencie posiadającym niezawodną pamięć, co z jednej strony jest bardzo przydatne w jego pracy, a z drugiej jest przekleństwem, bo wspomnienia miejsc zbrodni nigdy nie blakną w jego umyśle. David Baldacci nie schodzi poniżej poziomu, który znamy z jego innych książek. Melvin Mars został skazany na śmierć za zabicie swoich rodziców. Odlicza godziny do egzekucji, wciąż utrzymując, że jest niewinny. W ostatniej chwili okazuje się, że ktoś przyznał się do tej zbrodni. Amos Decker – pracujący dla FBI detektyw o niezawodnej pamięci – dostrzega w sprawie Marsa wiele podobieństw do własnej historii. Postanawia sprawdzić, komu zależy na tym, by skazaniec wyszedł na wolność. Gdy jedna ze współpracownic Deckera przepada bez wieści, staje się jasne, że gra toczy się o wysoką stawkę.
Źródło: Dolnośląskie

Chimmoku - Shūsaku Endō

historyczna / Japonia / ekranizacja

Powieść ta została zekranizowana przez Martina Scorsese, a film niedługo trafi do naszych kin. Warto przed seansem przeczytać tę mocną historię o prześladowaniu chrześcijan w feudalnej Japonii. Bohaterowie książki muszą się zmierzyć nie tylko z zagrożeniem dla życia, ale także stawiają pod znakiem zapytania własną wiarę. Więcej w naszej recenzji. XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. W kraju, w którym trwa bezwzględna walka szogunatu z chrześcijaństwem, wiara i przekonania poddawane są najcięższej próbie. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez prowincjała ojca Ferreirę, dwaj młodzi jezuici potajemnie przedostają się do Kraju Kwitnącej Wiśni, by odszukać swojego mistrza. To, co zobaczą, każe im zadać sobie pytania o własną wiarę.
Źródło: Znak

The Man Who Fell to Earth - Walter Tevis

science fiction / klasyka / ekranizacja

Być może część z Was kojarzy film z 1976 roku Człowiek, który spadł na Ziemię z Davidem Bowie w roli kosmity, który przybywa na Ziemię z tajemniczą misją. Była to ekranizacja powieści Waltera Tevisa, która dopiero teraz, ponad 50 lat od premiery, trafiła do Polski. Bardzo dobrze, że tak się stało, bo książka ta praktycznie się nie zestarzała i nadal posiada mocny przekaz. Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi - realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.
Źródło: Mag

Night School - Lee Child

część serii / sensacja / Jack Reacher

Losy Jacka Reachera mimo upływu lat i kolejnych tomów – ten jest już 21. w dorobku Lee Childa – nadal cieszą się dużą popularnością. I nic dziwnego skoro wysoka jakość nadal się utrzymuje: Sto milionów dolarów to jedna z najlepszych odsłon w serii. Tutaj możecie przeczytać naszą recenzję. Rok 1996. Jack Reacher nadal służy w wojsku i w ciągu jednego dnia otrzymuje medal, po czym niczym uczniak zostaje odesłany do szkoły. W szkolnej klasie zastaje dwóch mężczyzn: agenta FBI oraz analityka CIA. Każdy z nich jest wykwalifikowanym człowiekiem do zadań specjalnych i każdy z nich zastanawia się, co, do diabła, tutaj robią… I wreszcie się dowiadują, że uśpiona komórka dżihadystów w Hamburgu przyjęła pod swe skrzydła nieoczekiwanego gościa – kuriera z Arabii Saudyjskiej. Mężczyzna szuka bezpiecznego schronienia, w którym mógłby się spotkać z nieznanym człowiekiem. Okazuje się, że pracujący pod przykrywką agent CIA podsłuchał kuriera, gdy ten szeptał mrożącą krew w żyłach wiadomość: „Amerykanin chce sto milionów dolarów”.
Źródło: Albatros
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj