Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – styczeń 2017
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe ze stycznia 2017 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe ze stycznia 2017 roku.
American Pastoral - Philip Roth
literatura światowa / ekranizacja / obyczajowa
To oczywiście nie jest całkowita premiera, bo głośna powieść Philipa Rotha doczekała się w naszym kraju już kilku wydań. Niemniej, z okazji premiery ekranizacji, w księgarniach pojawiła się jej reedycja – a to dobry pretekst, by przypomnieć sobie tę doskonałą historię. Więcej o Amerykańskiej sielance możecie przeczytać w naszej recenzji.
Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.
Bohaterem Amerykańskiej sielanki jest Szwed Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.
Arcanum Unbounded - Brandon Sanderson
fantasy / popularny autor / opowiadania
Od pewnego czasu wiadomo już, że powieści fantasy Brandona Sandersona, choć osadzone w różnych realiach, składają się na szeroko zakrojony projekt: uniwersum cosmere. Zbiór Bezkres magii zawiera krótsze (co nie znaczy zawsze: krótkie) formy tego pisarza, a także dzięki wprowadzeniom pokazuje, jak poszczególne serie składają się na większą całość.
„Tancerka krawędzi”, zupełnie nowa mikropowieść ze świata Archiwum Burzowego Światła jest ukoronowaniem Bezkresu magii, pierwszego zbioru opowiadań Brandona Sandersona. Obowiązkowa lektura dla fanów. Zbiór zawiera ponadto osiem innych tekstów. Te wspaniałe utwory ukazują ogrom cosmere i opowiadają ekscytujące historie. Wśród nich znajduje się nagrodzona Hugo mikropowieść „Dusza cesarza” i fragment powieści graficznej „Biały piasek”.
The Dry - Jane Harper
kryminał / Australia / debiut
Debiutancka powieść Jane Harper to kryminał, w którym tajemnica brutalnego mordu na niemal całej rodzinie miesza się z niewiele mniej tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. W Suszy widoczne jest także pewne zacięcie obyczajowe, a wszystko to dzieje się na spalonej słońcem australijskiej prowincji. Przeczytajcie naszą recenzję.
Agent federalny, Aron Falk, otrzymuje wiadomość wzywającą go do przyjazdu do Kiewarry. Powodem pierwszej od lat wizyty w rodzinnym miasteczku jest pogrzeb jego najlepszego przyjaciela, Luke’a i jego najbliższych. Kiedy dwadzieścia lat wcześniej Falk został oskarżony o morderstwo, Luke zapewnił mu alibi. W atmosferze pełnej podejrzeń Falk i jego ojciec uciekają z Kiewarry. Przed formalnym oskarżeniem Arona ratuje niezachwiane zapewnienie Luke’a, że w feralnym momencie on i Aron byli razem. Lecz jest ktoś, kto ma pewność, że to było kłamstwo.
Świat Andrzeja Fidyka - Andrzej Fidyk, Aleksandra Szarłat
biografia / film / dokumenty
Wybitny polski dokumentalista Andrzej Fidyk, przy pomocy Aleksandry Szarłat, opowiada o swojej karierze, niesamowitych filmach, które nakręcił, a także opisuje to, czego na ekranie nie można było zobaczyć. Interesująca pozycja dla wszystkich, którzy ciekawi są otaczającego nas świata. Możecie u nas przeczytać recenzję tej książki.
Gdy jego ekipa trafiła do Korei Północnej, filmował świat takim, jakim chciał go widzieć Wielki Wódz. Zastosował się do najbardziej absurdalnych zaleceń propagandy. Ani tamtejsze władze, ani polska cenzura nie zorientowały się, że dzięki temu zrobił film, który odsłonił prawdziwe oblicze totalitaryzmu. Kiedy Związek Radziecki walił się w gruzy, sfilmował byłych aparatczyków, którzy zakładali w Moskwie… szkołę striptizu. W Indiach dołączył do niezwykłego objazdowego kina, a w Kazachstanie podglądał ekipę BBC, która – w ramach krzewienia demokratycznych ideałów – uczyła, jak wyprodukować telenowelę.
Apex - Ramez Naam
science fiction / bliski zasięg / część serii
Na finał serii Nexus 5 Rameza Naama przyszło nam czekać dość długo, ale w styczniu wreszcie książka trafiła do księgarń. To niezłe science fiction bliskiego zasięgu, w którym równie ważna jest sensacyjna fabuła, stawiane pytania, jak i niepokojąca wizja przyszłości. Dobre zwieńczenie cyklu.
Niepokój ogarnia cały świat. Sekrety, kłamstwa, gniew – płyną falami z umysłu do umysłu. Siły policyjne walczą z buntownikami, ale ci, połączeni na poziomie neuronów, nie są łatwym przeciwnikiem. Mobilizują się armie, upadają rządy. Nadchodzi sterowana Nexusem rewolucja. Wśród tego chaosu wyrasta nowa ludzka rasa. A pewna naukowiec, oszalała z bólu, realizuje swój maniakalny plan zapanowania nad systemami elektronicznymi całej planety i stworzenia świata na nowo – na swoje podobieństwo... Apex jest tu. Świat nigdy nie będzie taki sam.
Hotel Angleterre - Marie Bennett
historyczna / obyczajowa / zagraniczna autorka
Hotel Angleterre to powieść o drugiej wojnie światowej, ale także - a może przede wszystkim - o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie. Marie Bennett pokazuje także, jak wojna potrafi zmienić zwykłych ludzi i kraj, który teoretycznie pozostaje neutralny w globalnym konflikcie.
Rok 1940. Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki, gdzie musi zmierzyć się z temperaturą sięgającą minus czterdziestu stopni i sadystycznym dowódcą. W obozie wybucha bunt, giną ludzie.
Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans. Viola czasem znika bez słowa. Prowadzi drugie życie, które niesie zagrożenie nie tylko dla niej. Gdy po kilku latach Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje się odnaleźć, marzy o zemście. Kerstin z kolei nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością.
Bramy Światłości, tom 1 - Maja Lidia Kossakowska
fantasy / część serii / polska autorka
Maja Lidia Kossakowska, jedna z popularniejszych rodzimych pisarek fantastyki, obchodziła w styczniu 20-lecie kariery pisarskiej. Równocześnie do księgarń trafiła jej nowa powieść, w której powraca do swoich najsłynniejszych realiów, czyli losów zastępów anielskich. Więcej o książce przeczytacie w naszej recenzji.
Pan odszedł i serce świata przestało bić. Królestwo, oparte na solidnej podstawie niebiańskiej hierarchii, musi trwać. Daimon, jeszcze niedawno wyrzutek i szaleniec pragnący zniszczyć świat, znów stał się szanowanym, choć niezbyt lubianym Świetlistym, Abaddonem Niszczycielem, w służbie Królestwu. Odwieczna, ulubiona banda uskrzydlonych drani, zabójców i intrygantów na nowo przygarnęła go do swoich wielkich, gorących serc. Alleluja! Świetlista z dobrego rodu, imieniem Sereda – podróżnik, kartograf, odkrywca – która właśnie wróciła z kolejnej wyprawy, przyniosła Razjelowi, Panu Tajemnic dobrą nowinę. Znane jest miejsce bytności Pana. Królestwo organizuje ekspedycję badawczą w dzikie i nieznane Strefy Poza Czasem, by rzucić się w wir najbardziej szalonych niebezpieczeństw czyhających gdzieś na najparszywszym zadupiu wszechświata i odnaleźć emanację Światłości.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. główna: MAG
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat