Repertuar kin Nowość Program TV

Shazam! – analiza zwiastuna

W czasie zakończonego w ubiegły weekend San Diego Comic-Conu Warner Bros zaprezentowało pierwszy zwiastun widowiska DCEU o herosie z mocami starożytnych bogów. Oto analiza materiału.

Jak widać już na początku zwiastuna, film czerpie inspiracje z serii The New 52. W niej Billy Batson był irytującym, sprawiającym kłopoty nastolatkiem, który zaliczył na swojej drodze pobyt w kilku rodzinach zastępczych, aż w końcu trafił do familii Vasquezów. Oprócz Billy’ego w rodzinie mamy do czynienia z innymi przybranymi dziećmi. Są to Freddy Freeman (Jack Dylan Grazer), Mary Bromfield (Grace Fulton), Eugene Choi (Ian Chen), Pedro Peña (Jovan Armand) i Darla Dudley (Faithe Herman), choć nie wszystkie z nich można wyraźnie zobaczyć na poniższym zdjęciu. W komiksach Billy mógł obdarowywać innych swoimi mocami i w ten sposób jego bliscy stali się grupą bohaterów nazywaną Shazam Family. Jednak póki co nic nie wskazuje na to, że ta drużyna pojawi się w filmie.

Shazam! - zdjęcie ze zwiastuna
fot. Warner Bros

Jeśli natomiast chodzi o samego Freddy’ego Freemana, najlepszego kumpla Billy’ego, to zwiastun pokazał nam, że kinowa wersja postaci będzie osobą zupełnie zakręconą na punkcie superbohaterów. Na wstępie widać, że jest ubrany w koszulkę z logo Aquaman. O jego pasji świadczy też fakt, że chłopiec w swoim pokoju ma kolekcję gadżetów związanych z herosami świata, w którym żyje, co łączy widowisko z innymi produkcjami DCEU. Mamy zatem figurkę Supermana, stos artykułów dotyczących Syna Kryptonu oraz zgnieciony nabój z certyfikatem autentyczności. To prawdopodobnie jedna z kul, która zatrzymała się na niezniszczalnym dla ludzkiej broni ciele Człowieka ze Stali. Oczywiście ołtarzyk u Freddy’ego ma również Batman. Na jednej z półek widoczny jest bowiem bardzo dobrze batarang używany przez Mrocznego Rycerza. Nie wiadomo jak znalazł się w posiadaniu chłopca. Być może został zakupiony na jakiejś aukcji. W innej ze scen ze zwiastuna możemy zobaczyć Freemana ubranego w koszulkę ze znakiem Wonder Woman, co również świadczy o sympatii, jaką chłopiec darzy tę heroinę.

W kolejnej sekwencji zwiastuna Billy ucieka przed szkolnymi zbirami do stacji metra i odjeżdża. Jednak nie dojeżdża do 30th Street Station a do… jaskini Czarodzieja Shazama posiadającego moce, które wkrótce nabędzie chłopiec. Tam też otrzymujemy pierwszy spojrzenie na Siedmiu Śmiertelnych Wrogów Człowieka, potężne demony zamknięte w posągach, których strzeże Czarodziej. W komiksach The New 52 ta mistyczna postać testowała wielu śmiałków do przejęcia umiejętności Shazama, jednak żaden nie okazał się dobry, dopóki nie wezwano właśnie Billy’ego. W tej sekwencji Batson otrzymuje moce Shazama po wypowiedzeniu jego imienia. Wówczas ma do dyspozycji mądrość Salomona, siłę Herkulesa, wytrwałość Atlasa, moc Zeusa, odwagę Achillesa i szybkość Merkurego, chociaż jak dowiadujemy się w późniejszej scenie ze zwiastuna młody człowiek nie ma pojęcia jakimi umiejętnościami dysponuje. Sekwencja przemiany ze stacją metra pochodzi z The New 52, chociaż jest głęboko zakorzeniona  w początkach Shazama (wtedy znanego jako Captain Marvel). W komiksach z serii Whiz Comics Billy Batson był osieroconym dziennikarzem, który spał na stacji metra, gdy tajemniczy mężczyzna w zielonym płaszczu zawiózł go do miejsca, w którym otrzymał moce.

Jak już wcześniej wspominałem, chłopiec nie jest świadomy potęgi, jaką został obdarzony, o czym informuje zszokowanego Freddy’ego. Ten dotyka logo na piersi Shazama, wtedy na jego dłoń przeskakuje tajemnicza energia przypominająca pioruny. To może nawiązywać do komiksowego Captaina Marvela Jr., w którego zamieniał się Freeman po obdarzeniu mocą przez Shazama. Być może zobaczymy go w filmie, a może ten wątek zostanie rozbudowany w kolejnej części, jeśli takowa powstanie. Następnie rozpoczyna się typowy dla genezy superbohatera trening, który pozwala odkryć swoje moce i nad nimi zapanować. Jak widać w zwiastunie Billy bardzo dobrze się bawi nowymi umiejętnościami. Nie tylko rozbija betonowe słupy i stara się unosić w powietrzu, ale także za pomocą piorunów ładuje ludziom telefony i przypadkiem, po odkryciu swojej kuloodporności powstrzymuje napastników w sklepie. W komiksach z The New 52 chłopcy postanowili wykorzystać moce Shazama, aby zarobić pieniądze. Być może właśnie po to Freddy wszędzie nosi kamerę – chce nagrywać i zamieszczać w sieci bądź wysyłać do stacji telewizyjnych materiały z heroicznymi czynami nowego bohatera.

Na końcu materiału otrzymujemy pierwsze spojrzenie na postać Dr. Sivany granego przez Marka Stronga, głównego antagonisty widowiska. W komisach z The New 52 postać ta była ukazana jako szalony naukowiec, który skłania się ku magii, aby odzyskać rodzinę, W ten sposób uwalnia Czarnego Adama. Wiemy, że ten złoczyńca nie pojawi się w filmie, jednak widzimy, że Sivana bez trudu paruje cios wyraźnie zaskoczonego tym Shazama, co może świadczyć, że posiada supersiłę, być może spowodowaną przez magię.

Na koniec jeszcze jeden smaczek dla fanów Shazama, który można było wyłapać w zwiastunie, mianowicie nawiązanie do Tawky Tawny, antropomorficznego tygrysa, który pojawiał się w pierwszych komiksach z bohaterem. W scenie z wesołego miasteczka, w której Billy przemienia się w herosa na jednym ze straganów są widoczne właśnie pluszowe tygrysy. Wizerunek tego zwierzęcia możemy również dostrzec na klamrach od peleryny Shazama. Czy to znaczy, że gadający tygrys pojawi się w filmie? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam zapewne trochę poczekać.

Źródło: zdjęcie główne: Warner Bros

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Producenci Sin City 2 pozywają The…

W Hollywood kroi się kolejna sprawa sądowa. Producenci filmu Sin City: Damulka warta grzechu pozywają…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.