Ted i inne wygadane stwory
Czasem w filmach aktorskich czy serialach pojawia się jakiś stwór zdecydowanie nieludzki, ale bardzo rozmowny. Dosłownie. I zwykle kradnie wtedy całą uwagę widzów.
Czasem w filmach aktorskich czy serialach pojawia się jakiś stwór zdecydowanie nieludzki, ale bardzo rozmowny. Dosłownie. I zwykle kradnie wtedy całą uwagę widzów.
Mówiące stwory w filmach z aktorami bywają najróżniejsze. Czasem to kukiełki, czasem postacie dorysowane, ostatnio coraz częściej po prostu komputerowe animacje i to tak dobre, że trudno je rozróżnić od rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na ewolucję gadających smoków w kinie. Smaug z Hobbita to coś o wiele poziomów lepszego i wiarygodniejszego od smoków nawet o dekadę starszych, a co dopiero takich sprzed lat kilkudziesięciu. Ale dziś o stworkach nie aż tak wielkich rozmiarów, choć równie dobrze przejmujących uwagę osób oglądających filmy czy telewizyjne programy.
Statler i Waldorf
3 seriale telewizyjne o Muppetach i kilka filmów kinowych, 1976-2015
Właściwie można by tu wymienić równie dobrze kilka albo nawet kilkanaście innych postaci z Muppetów, ale ta para starych marud najlepiej pasuje do tego zestawienia. Oto sarkastyczne stare pierniki, którzy często bywają zabawniejsi od tych, których komentują (a którzy mają być zabawni z założenia). Ci tetrycy niewątpliwie odcisnęli swój ślad w całej późniejszej kulturze popularnej i są inspiracją dla wielu następców. Ostatnio znowu marudzą w najnowszej telewizyjnej odsłonie The Muppets.
Pankracy
program Piątek z Pankracym, 1978-1990
Obowiązkowy polski akcent. Wygadany, trochę marudzący pies z programu dla dzieci w TVP1, który przez lata wyludniał podwórka w piątkowe popołudnia. Pankracy miał swoje przyzwyczajenia, swoje obsesje, panowie się zmieniali (jak teraz w Komisarz Alex), a on trwał przez lata. Acz jak się porządnie zastanowić, to ciekawszym przykładem byliby bohaterowie programu, który go poprzedzał. Pamiętam go jak przez mgłę – nazywało się to Pora na Telesfora i pan Kęstowicz występował tam z parą ręcznie animowanych lalek smoków – Telesforem i Teodorem. One to dopiero miały gadane (i śpiewane – z tego programu pochodzi m.in. kultowa piosenka Cztery słonie). Ale kto dziś (oprócz mnie) pamięta program sprzed czterdziestu lat?
Yoda
5 filmów z cyklu Gwiezdne Wojny, 1980 – 2005
Yoda miał dwa etapy – najpierw dwa filmy z oryginalnej trylogii, w których miał dużo wspólnego z Muppetami – był świetnie ręcznie animowany na planie przez kumpla Jima Hensona, Franka Oza. Potem (czy zgodnie z wewnętrzną chronologią Gwiezdnych Wojen – wcześniej) animowany komputerowo, skaczący i wymachujący mieczem świetlnym. Acz za każdym razem wygadany mądrala z własną, specyficzną składnią, która do dziś charakterystyczna jest.
ALF
serial, 1986-1990
I następny ręcznie animowany kosmita – lalka, która ma mnóstwo do powiedzenia. Alf to tytułowy bohater sitcomu, kosmita, który ukrywa się w domu normalnej amerykańskiej rodziny i sieje zniszczenie na każdym kroku, choć trzeba przyznać, że mimo najszczerszych chęci nigdy nie udało mu się zjeść domowego kota. Serial był popularny na całym świecie, również u nas. Ba, do Polski trafiły nawet komiksy z jego przygodami.
Chucky
6 filmów kinowych, 1988-2013
Lata osiemdziesiąte były czasami wielkiej popularności cykli o seryjnych mordercach. Wśród zróżnicowanej galerii ich bohaterów trafiła się również wygadana laleczka. Chucky sprawdził się w pierwszym filmie i szybko doczekał się dwóch kontynuacji, a potem chętnie co kilka lat wracał jeszcze trzykrotnie. Zwykle ze swoim wielkim nożem i niewyparzonym językiem. Dziś jego przygody w większości trochę trącą myszką, ale myślę, że wciąż znajdzie się wielu takich, którzy nie zasnęliby, gdyby gasząc światło, widzieli koło łóżka taką uroczą uśmiechniętą lalkę...
Film Ted 2 dostępny już jest na DVD i Blu-ray.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1972, kończy 52 lat