Teorie o Przebudzeniu Mocy
Wiele filmów oraz cykli filmowych pozostawiło sporo niedomówień, dzięki czemu nieustannie są one otwarte na różne interpretacje. Tak właśnie jest z sagą Gwiezdne wojny. W przypadku prequeli nie można było mówić o wielkich zaskoczeniach w fabule, jako że zarys historii był z góry znany, ale świeży początek najnowszej trylogii – Przebudzenie Mocy - zrodził więcej pytań, niż było ich przed premierą.
Wiele filmów oraz cykli filmowych pozostawiło sporo niedomówień, dzięki czemu nieustannie są one otwarte na różne interpretacje. Tak właśnie jest z sagą Gwiezdne wojny. W przypadku prequeli nie można było mówić o wielkich zaskoczeniach w fabule, jako że zarys historii był z góry znany, ale świeży początek najnowszej trylogii – Przebudzenie Mocy - zrodził więcej pytań, niż było ich przed premierą.
Również w związku z mającym zadebiutować w grudniu, samodzielnym filmem Rogue One: A Star Wars Story fani szukają w informacjach poszlak, które mogłyby pasować do układanki. Stawiają pytanie o związek Jyn Erso (głównej bohaterki Łotra 1) z Rey. Felicity Jones, odtwórczyni roli Jyn, jest Brytyjką i w filmie posługuje się swoim naturalnym akcentem. Wprawdzie potwierdzono już, że Mads Mikkelsen gra jej ojca, ale nie jest powiedziane, czy zastępczego, czy też biologicznego. Oczywiście teorie te nie muszą się nawzajem wykluczać – Rey może być córką Luke’a i Jyn, będąc jednocześnie wnuczką Obi-Wana, chociaż to wydaje się mało prawdopodobne. Byłoby jednak ciekawie, gdyby tym razem to Skywalker szkolił Kenobiego. W Star Wars: Episode IV - A New Hope Han Solo kpił z Obi-Wana, gdy ten mówił o Mocy. Być może historia zatoczyła koło i teraz to starszy Han opowiadał o Mocy młodej Kenobi?
Niektórzy zakładają coś jeszcze zupełnie innego – Rey może być potomkinią Palpatine’a i dziedziczką Imperium. Obie postacie dzielą ze sobą tylko akcent i wielką wrażliwość na Moc, ale ta teoria pobudza wyobraźnię. Zaciekawiająca jest reakcja Kylo Rena, kiedy dowiaduje się, że Finn wraz BB-8 zdołali mu się wymknąć, a towarzyszyła im dziewczyna. Wybucha gniewem i pyta: „Jaka dziewczyna?”. Nie musi to nic znaczyć, poza tym, że Ren jest furiatem.
Miecze Anakina i Darth Plagueis
W scenie przed finałową walką Kylo próbuje przyciągnąć miecz dziadka, lecz nie może tego zrobić, w przeciwieństwie do Rey. Miecz, który utknął w śniegu i daje się wyciągnąć tylko temu, kto jest tego wart, to wyraźne nawiązanie do mitycznego Excalibura. Już przed premierą Przebudzenia Mocy pojawiały się przecieki, według których kryształ miecza Anakina jest wyjątkowy i może służyć tylko jasnej stronie. Podobno z tego powodu utracił go najpierw Anakin, a później Luke, kiedy niecierpliwie ruszył zmierzyć się z Vaderem wbrew naukom mistrza Yody. Mówi się również, że Kylo zdobył uszkodzony miecz Vadera i przełożył czerwony kryształ do własnego. Przemawia za tym argument, że Kylo chce jak najdokładniej odtworzyć sobą postać Vadera, a dodatkowo oficjalny ilustrowany przewodnik Przebudzenia Mocy zawiera przekrój rękojeści Kylo z informacją, że jego kryształ jest popękany. Finałowa walka natomiast - według tej teorii - była w pewnym sensie starciem dziedzictwa Anakina z dziedzictwem Dartha Vadera. Wiemy zatem, że Ren odzyskał maskę dziadka oraz być może jego miecz. Możliwe, że odzyskał też jego szczątki. Czy zrobił to wyłącznie z sentymentu, czy te elementy stanowią jakieś ważne artefakty? Dodatkowo podczas wizji Rey możemy dostrzec, że Kylo w lewej ręce trzyma rękojeść drugiego miecza, prawdopodobnie zielonego, należącego do Luke’a. Może to coś znaczy. Czy Kylo traktował te rzeczy związane ze Skywalkerami jako trofea, czy też zbierał je w bardziej praktycznym celu?
Niektórzy twierdzą, że Snoke lub/i rycerze Ren pragną wskrzesić Lorda Vadera i wykorzystać moc wybrańca do własnych celów. W sieci od jakiegoś czasu krążą pogłoski, że Hayden Christensen powróci do roli Anakina/Vadera w VIII epizodzie. W Shmi, matka Anakina, wyjawiła, że chłopiec nie ma ojca. Qui-Gon zinterpretował to jako poczęcie przez Moc. Gdy w Zemście Sithów Anakin rozmawia z Sidiousem, ten opowiada mu legendę Dartha Plagueisa, podobno potrafiącego Mocą tworzyć życie. O ile sam Plagueis w Rozszerzonym Uniwersum jest postacią realną, mistrzem Palpatine’a, jego wpływ na poczęcie Anakina pozostaje w sferze domysłów. Nie wiadomo, jak zostanie potraktowany przez nowy kanon; może stanie się tylko fikcją Palpatine’a, kłamstwem mającym zwrócić Anakina ku Ciemnej Stronie. Nie przeszkadza to jednak fanom w snuciu ciekawych teorii mających związek z mroczną magią Mrocznych Lordów. Rozszerzone Uniwersum zawiera historie z wątkami alchemii i rytuałów przyzywania antycznych duchów Sithów. Mimo zaprzeczeń twórców wielu utrzymuje, że Najwyższy Wódz Snoke jest w istocie starym mistrzem Imperatora, być może wskrzeszonym w jakiś sposób przez rycerzy Ren. Fani zwracają uwagę na podobieństwo muzyki w operze z III epizodu do motywu muzycznego Snoke’a.
Finn Calrissian
Teorii na temat więzów rodzinnych nowych bohaterów nigdy za wiele. Wprawdzie myśl, że Finn może być synem Lando, nie ma solidnych podstaw, ale zwolennicy tego pomysłu powołują się na fakt widocznego podobieństwa Johna Boyegi do młodego Billy’ego Dee Williamsa. Dodatkowo w Przebudzeniu Mocy podczas rozmowy bohaterów z Maz Kanatą ta kieruje do Finna słowa: „Kiedy żyjesz tak długo jak ja, zaczynasz widzieć te same oczy u różnych ludzi”. Oczywiście nie musi to być wskazówka, że były szturmowiec jest spokrewniony z Calrissianem, ale można tak to zinterpretować. J.J. Abrams stwierdził wprawdzie, że nie stworzyli roli Finna dla ciemnoskórego aktora, lecz słowa te mogą być zmyłką. Istnieje też możliwość, że twórcy wpadli na pomysł powiązania Finna z Lando nieco później. Wielu przewiduje też wyczekiwany powrót Calrissiana w kolejnej części nowej trylogii. Tutaj musimy wspomnieć o tym, że na Amazonie pojawiła się zabawka Finna z podpisem Calrissian, która szybko została ze strony usunięta. Nie wiadomo, czy był to przypadkowy błąd.
Finn może być wrażliwy na moc
Materiały promocyjne Przebudzenia Mocy przekonywały nas, że to Finn stanie się „nowym Lukiem nadchodzącej trylogii” i podąży ścieżką Jedi. Okazało się, że z dwójki bohaterów to przede wszystkim Rey jest tą wrażliwą na Moc. Czy to jednak wyklucza możliwość, że przyjaciel dziewczyny miałby szkolić się wraz z nią? Rozpatrzmy, czy to prawdopodobne. Wiemy, że Finn zdezerterował z armii Najwyższego Porządku, gdzie werbowane siłą dzieci były szkolone i warunkowane w celu ukształtowania absolutnie posłusznych żołnierzy. Fakt, że Finn był na tyle odporny na wieloletnie programowanie, by być zdolnym do współczucia i w końcu się zbuntować, może oznaczać, że jest podatny na działanie Mocy. Kolejnym argumentem jest jego posługiwanie się mieczem świetlnym. Oczywiście broń ta nie wymaga użycia Mocy, ale walka nią była bardzo trudna i mogła prowadzić do samookaleczenia, jeśli Moc nie prowadziła użytkownika podczas walki. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że Finn fechtuje mieczem świetlnym całkiem nieźle. Warto nadmienić, że według szkiców koncepcyjnych Ralpha McQuarrie (które Abrams wykorzystywał przy kręceniu Przebudzenia Mocy) miecz świetlny był początkowo bronią znacznie mniej elitarną, używaną także przez szturmowców. Numery nadane żołnierzom Najwyższego Porządku przez twórców filmu też nie są przypadkowe i kryją za sobą pewne nawiązania. Przykładowo: wartownik o numerze JB-007, na którego umysł Rey wpływa Mocą, jest grany przez Daniela Craiga, odtwórcy postaci Jamesa Bonda. Skąd wziął się zatem numer Finna, czyli FN-21-87? George Lucas przyznał, że inspiracją całego konceptu Mocy był film Arthura Lipsetta o tytule 21-87. Dodatkowo tym numerem była oznaczona cela na Gwieździe Śmierci, w której przetrzymywano wrażliwą na Moc księżniczkę Leię.
Wiadomo, że Rozszerzone Uniwersum (zwane teraz Legendami) nie stanowi już wprawdzie kanonu, lecz twórcy nie boja się brać zeń inspiracji i korzystać z jego pomysłów. Jako przykład może posłużyć Kylo Ren, przypominający wspomnianego wcześniej Revana, ale także Jacena Solo – syna Hana i Lei z książkowych kontynuacji oryginalnej trylogii, który również poddał się Ciemnej Stronie Mocy. Debiutujący w grudniu tego roku Łotr 1 też zawiera pewne nawiązanie - otóż główna bohaterka filmu, Jyn Erso, swoje imię zawdzięcza pilotce Jan Orso z serii Jedi Knight. Finn może być połączeniem dwóch postaci z Legend – Kyla Katarna (również z serii Jedi Knight), szturmowca, który opuścił Imperium, by zostać Jedi, oraz Finna Galfriddiana, potrafiącego Mocą wyczuć, gdy jego rodzina znajdowała się w niebezpieczeństwie podczas bitwy. Najmocniejszym argumentem przemawiającym na korzyść teorii jest scena zniszczenia planet przez bazę Starkiller. Na chwilę przed uderzeniem niszczących promieni widzimy Finna na dziedzińcu zamku Maz Kanaty. Kamera skupia się na nim przez chwilę i gdy się przysłuchamy, usłyszymy pełne przerażenia krzyki oraz dźwięk wybuchu, które później słychać już wyraźnie, gdy do rzeczonego wybuchu dochodzi. Warto też zwrócić uwagę na wymowne spojrzenie Kylo Rena, zanim wszedł na swój statek po masakrze wioski na Jakku. Czyżby dziedzic Vadera odwrócił się w stronę Finna, ponieważ wyczuł w nim Moc? Wiadomo także, że Johna Boyega - podobnie jak Daisy Ridley - rozpoczął trening do kolejnego epizodu sagi, gdyż jego rola ma być bardziej wymagająca fizycznie. Niektórzy twierdzą, że niezależnie od wrażliwości na Moc Finn będzie używał miecza świetlnego i doprowadzi do buntu szturmowców w Najwyższym Porządku.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: pinterest.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat