Repertuar kin Nowość Program TV

TOP 30: Gry wszech czasów – najlepsze strzelanki FPS

Pierwszoosobowe strzelanki to dla wielu punkt centralny w growym życiu. Przygotowałem więc listę trzydziestu najlepszych FPS-ów w historii.

Poniższa lista jest spisana bez szczególnego zachowania kolejności, gdyż nie byłbym w stanie wybrać choćby i najlepszej trójki. Każdy z prezentowanych tytułów jest wyjątkowy na swój sposób.

Doom

Klasyka klasyków, jedyna chyba tutaj seria, która przez wszystkie swoje odsłony trzymała jednakowy, mocny poziom. Fabuła prosta jak konstrukcja cepa; rozgrywka tak samo, ale ile przy tym frajdy! Przy okazji ostatniej iteracji gra nabrała nowego życia i pokazała, że nieskomplikowana, szalona rozwałka dalej bawi tak samo. O popularności gry świadczyć też może fakt, że trafiła chyba na wszystkie możliwe platformy, z oscyloskopem włącznie (serio).

Doom 1993
fot. id Software

Quake

Tą samą ścieżką podążył Quake, choć tutaj z biegiem czasu rozgrywka stawiała bardziej na rywalizację wieloosobową. Któż z nas nie spędził godzin na mapie Q2DM1, ćwicząc takie manewry, jak strafe jump i inne, pozwalające z nieludzką dla obserwatora zręcznością rozprawiać się z wrogami…

Quake
fot. id Software

Half-Life

Gra, która wraz z drugą częścią odbiła w historii FPS głośnym echem z kilku powodów. Po pierwsze, jest to do dziś wzór tego, jak można stworzyć strzelankę, która opiera się w równym stopniu na akcji, jak i historii. Po drugie zaś, gdyby nie silnik, na jakim powstała, nie istniałoby dziś wiele produkcji, które, jak Counter-Strike, zaczynały jako mody do Half-Life. Choć wiele osób uważa, że kontynuacja jest lepszą grą, to jednak wyniki sprzedaży oraz wpływ, jaki oryginalna cześć miała na środowisko developerów, mówią co innego

Half-Life
fot. Valve

Counter-Strike

Największy fenomen eSportu. Gra, która w różnych iteracjach wciąż znajduje się na szczycie, jeśli chodzi o oglądalność, pulę nagród i zaangażowanie różnych organizacji z branży eSportu i pochodnych. Stara, nieaktualna grafika i prosta, choć wymagająca praktyki mechanika dalej doskonale się trzymają.

Counter-Strike
fot. Valve

Team Fortress 2

Lekka w swoim wydźwięku, stylu graficznym i rozgrywce wieloosobowa zabawa. Tak samo jak Counter-Strike, dobrze znosi próbę lat i posiada swoich wiernych fanów. Jest też kolejnym dowodem dużej spuścizny obu części Half-Life.

Źródło: fot. ebay
Strony: 123456

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Venom bez trzymanki –…

Na Comic-Conie w San Diego wyświetlono nowy zwiastun filmu Venom. Choć materiał nie trafił do…

Michalina Reda
-

James Gunn wydał oświadczenie. Kolejne tweety…

Po wczorajszym zwolnieniu Jamesa Gunna przez Disneya, reżyser postanowił skomentować sytuację osobiście. Wstawia się za…

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Godzilla i Król Ghidorah!…

Podczas panelu Warner Bros zadebiutował pierwszy zwiastun superprodukcji Godzilla: Król Potworów. Premiera w 2019 roku.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Sztorm idzie, ocean płonie!…

Na Comic-Conie w San Diego zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu Aquaman, kolejnej odsłony Kinowego Uniwersum DC.

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Enterprise, akcja i Spock.…

Podczas San Diego Comic-Con odbył się panel 2. sezonu Star Trek: Discovery. Wyjawiono wiele szczegół…

Michał Kujawiński
-

[SDCC 2018] Tom Ellis o zmianach,…

Na San Diego Comic-Con pojawił się Tom Ellis, aktor odgrywający tytułową rolę w serialu Lucyfer.…

Co o tym sądzisz?