TOP 30: Gry wszech czasów – najlepsze strzelanki FPS

Pierwszoosobowe strzelanki to dla wielu punkt centralny w growym życiu. Przygotowałem więc listę trzydziestu najlepszych FPS-ów w historii.

Poniższa lista jest spisana bez szczególnego zachowania kolejności, gdyż nie byłbym w stanie wybrać choćby i najlepszej trójki. Każdy z prezentowanych tytułów jest wyjątkowy na swój sposób.

Doom

Klasyka klasyków, jedyna chyba tutaj seria, która przez wszystkie swoje odsłony trzymała jednakowy, mocny poziom. Fabuła prosta jak konstrukcja cepa; rozgrywka tak samo, ale ile przy tym frajdy! Przy okazji ostatniej iteracji gra nabrała nowego życia i pokazała, że nieskomplikowana, szalona rozwałka dalej bawi tak samo. O popularności gry świadczyć też może fakt, że trafiła chyba na wszystkie możliwe platformy, z oscyloskopem włącznie (serio).

Doom 1993
fot. id Software

Quake

Tą samą ścieżką podążył Quake, choć tutaj z biegiem czasu rozgrywka stawiała bardziej na rywalizację wieloosobową. Któż z nas nie spędził godzin na mapie Q2DM1, ćwicząc takie manewry, jak strafe jump i inne, pozwalające z nieludzką dla obserwatora zręcznością rozprawiać się z wrogami…

Quake
fot. id Software

Half-Life

Gra, która wraz z drugą częścią odbiła w historii FPS głośnym echem z kilku powodów. Po pierwsze, jest to do dziś wzór tego, jak można stworzyć strzelankę, która opiera się w równym stopniu na akcji, jak i historii. Po drugie zaś, gdyby nie silnik, na jakim powstała, nie istniałoby dziś wiele produkcji, które, jak Counter-Strike, zaczynały jako mody do Half-Life. Choć wiele osób uważa, że kontynuacja jest lepszą grą, to jednak wyniki sprzedaży oraz wpływ, jaki oryginalna cześć miała na środowisko developerów, mówią co innego

Half-Life
fot. Valve

Counter-Strike

Największy fenomen eSportu. Gra, która w różnych iteracjach wciąż znajduje się na szczycie, jeśli chodzi o oglądalność, pulę nagród i zaangażowanie różnych organizacji z branży eSportu i pochodnych. Stara, nieaktualna grafika i prosta, choć wymagająca praktyki mechanika dalej doskonale się trzymają.

Counter-Strike
fot. Valve

Team Fortress 2

Lekka w swoim wydźwięku, stylu graficznym i rozgrywce wieloosobowa zabawa. Tak samo jak Counter-Strike, dobrze znosi próbę lat i posiada swoich wiernych fanów. Jest też kolejnym dowodem dużej spuścizny obu części Half-Life.

Źródło: fot. ebay
Strony: 123456

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – ta…

Wygląda na to, że właśnie doczekaliśmy się największej plotki dotyczącej filmu Avengers: Wojna bez granic.…

Adam Siennica
0 -

Avengers: Wojna bez granic – prawie…

Magazyn Empire włącza się w promocję superprodukcji Avengers: Wojna bez granic. Mamy nowe spojrzenie na…

Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – specyficzna…

W sieci pojawiło się kilka nowych informacji na temat filmu Avengers: Wojna bez granic. Wiemy…

Piotr Piskozub
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Ostatnia…

Boss Logic stworzył nowy fanart do filmu Avengers: Wojna bez granic. Jego głośno komentowana praca…

Oskar Dobrowolski
0 -

Czy SNL Polska zasługuje na 2.…

Pierwszy sezon SNL Polska dobiegł końca. Czy był on, tak jak szumnie zapowiadano, unikatem i…

Adam Siennica
0 -

Ant-Man i Osa jednak nie jest…

Kilka miesięcy temu pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, że Ant-Man i Osa będzie…

Co o tym sądzisz?