TOP 30: Gry wszech czasów – najlepsze strzelanki FPS

Pierwszoosobowe strzelanki to dla wielu punkt centralny w growym życiu. Przygotowałem więc listę trzydziestu najlepszych FPS-ów w historii.

Poniższa lista jest spisana bez szczególnego zachowania kolejności, gdyż nie byłbym w stanie wybrać choćby i najlepszej trójki. Każdy z prezentowanych tytułów jest wyjątkowy na swój sposób.

Doom

Klasyka klasyków, jedyna chyba tutaj seria, która przez wszystkie swoje odsłony trzymała jednakowy, mocny poziom. Fabuła prosta jak konstrukcja cepa; rozgrywka tak samo, ale ile przy tym frajdy! Przy okazji ostatniej iteracji gra nabrała nowego życia i pokazała, że nieskomplikowana, szalona rozwałka dalej bawi tak samo. O popularności gry świadczyć też może fakt, że trafiła chyba na wszystkie możliwe platformy, z oscyloskopem włącznie (serio).

Doom 1993
fot. id Software

Quake

Tą samą ścieżką podążył Quake, choć tutaj z biegiem czasu rozgrywka stawiała bardziej na rywalizację wieloosobową. Któż z nas nie spędził godzin na mapie Q2DM1, ćwicząc takie manewry, jak strafe jump i inne, pozwalające z nieludzką dla obserwatora zręcznością rozprawiać się z wrogami…

Quake
fot. id Software

Half-Life

Gra, która wraz z drugą częścią odbiła w historii FPS głośnym echem z kilku powodów. Po pierwsze, jest to do dziś wzór tego, jak można stworzyć strzelankę, która opiera się w równym stopniu na akcji, jak i historii. Po drugie zaś, gdyby nie silnik, na jakim powstała, nie istniałoby dziś wiele produkcji, które, jak Counter-Strike, zaczynały jako mody do Half-Life. Choć wiele osób uważa, że kontynuacja jest lepszą grą, to jednak wyniki sprzedaży oraz wpływ, jaki oryginalna cześć miała na środowisko developerów, mówią co innego

Half-Life
fot. Valve

Counter-Strike

Największy fenomen eSportu. Gra, która w różnych iteracjach wciąż znajduje się na szczycie, jeśli chodzi o oglądalność, pulę nagród i zaangażowanie różnych organizacji z branży eSportu i pochodnych. Stara, nieaktualna grafika i prosta, choć wymagająca praktyki mechanika dalej doskonale się trzymają.

Counter-Strike
fot. Valve

Team Fortress 2

Lekka w swoim wydźwięku, stylu graficznym i rozgrywce wieloosobowa zabawa. Tak samo jak Counter-Strike, dobrze znosi próbę lat i posiada swoich wiernych fanów. Jest też kolejnym dowodem dużej spuścizny obu części Half-Life.

Źródło: fot. ebay
Strony: 123456

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
breaking
0 -

Wiedźmin – Andrzej Sapkowski nie pracuje…

Słynny polski pisarz był na Comic Con Portugal, gdzie udzielał wywiadów lokalnym mediom. Tam też…

Norbert Zaskórski
0 -

Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi – Kevin…

Twórca filmu Clerks - Sprzedawcy i wielki fan popkultury wyjaśnił, dlaczego wielu widzom mógł się…

Piotr Piskozub
0 -

Korona królów – tytuł miał być…

Współautorka historii, która dała początek serialowi Korona królów, udzieliła wywiadu, w którym odsłania często zaskakujące…

Norbert Zaskórski
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – czy…

W sieci pojawiło się zdjęcie, które wydaje się potwierdzać pewną teorię na temat jednego z…

Michalina Reda
0 -

Aktorzy z produkcji Marvela, którzy zarabiają…

Choć ci aktorzy również występują w filmach i serialach Marvela ich zarobki okazują się mniejsze…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Jumanji 2 nie daje…

Jumanji: Przygoda w dżungli nadal jest wielkim hitem i pozostaje na pierwszym miejscu w box…

Co o tym sądzisz?