Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Wielcy reżyserzy, którzy stworzyli dwa filmy w jednym roku

Na kolejne filmy wielu wspaniałych reżyserów zwykle musimy czekać kilka lat, jednak niektórzy wielcy twórcy światowej kinematografii potrafią znacznie skrócić czas oczekiwania i tęsknotę widzów.

Kreowanie się filmu jako gotowego produktu, który widzowie mogą zobaczyć w kinie to bardzo żmudny, męczący i wieloetapowy proces. Czasem wszelkie prace potrafią trwać latami, zanim wykrystalizuje się idealny obraz tego, co zrodziło się w umyśle reżysera na początku twórczego natchnienia. Wiele filmów musi uporać się z pewnymi problemami, które pojawiają się w najmniej spodziewanych momentach zdjęć. Jednak niektórzy wielcy reżyserzy potrafią doskonale rozplanować swój czas, doprowadzić do maksimum efektywności proces twórczy, zakontraktować wzięte gwiazdy Hollywood i stworzyć dwa dzieła w jednym roku, które na zawsze pozostaną w pamięci milionów widzów, a nawet zyskają status kultowych. Oto reżyserzy, którym się ta sztuka udała.

Steven Spielberg – Park Jurajski i Lista Schindlera (1993)

Tego reżysera nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Legendarny twórca światowej popkultury od lat tworzył wspaniałe produkcje, które na zawsze weszły do kanonu kina, jednak to w 1993 roku przeszedł samego siebie. Najpierw stworzył widowisko o parku z chodzącymi wolno dinozaurami przywróconymi do życia dzięki inżynierii genetycznej. Film  stał się prawdziwą ikoną popkultury i doczekał się póki co trzech kontynuacji. Przy okazji osiągnął również ogromny, kasowy sukces w box office. Następnie legendarny reżyser poruszył już bardziej drastyczny temat dotyczący ratowania Żydów przez Oskara Schindlera. Ta produkcja oprócz uznania krytyków i widzów zdobyła także szereg nagród z siedmioma statuetkami Akademii na czele.

Ridley Scott – Hannibal i Helikopter w ogniu (2001)

W dwóch różnych filmowych stylistykach sprawdził się doskonale także Ridley Scott. Brytyjczyk w 2001 roku postanowił zabrać się za dwa reżyserskie projekty, mroczny thriller i napakowany akcją film wojenny. Tak powstał bardzo dobry Hannibal, będący kontynuacją Milczenia owiec z Anthonym Hopkinsem ponowni w roli demonicznego tytułowego antagonisty. Widzowie nie musieli długo czekać na kolejną produkcję twórcy i wkrótce mogli popędzić do kin na oparte na faktach widowisko o oddziale 120 Delta, który został wysłany do Somalii z misją powstrzymania dwóch poruczników tamtejszych wojsk. Film zdobył dwa Oscary w kategoriach technicznych i na zawsze utkwił w umysłach fanów kina wojennego.

Francis Ford Coppola – Rozmowa i Ojciec Chrzestny II (1974)

Jak się okazuje legendarny twórca przed rozpoczęciem prac nad jednym z najlepszych filmów wszechczasów zdążył stworzyć w 1974 roku jeszcze jedną, świetną produkcję. Tak w kwietniu swoją premierę miała Rozmowa z Genem Hackmanem w roli specjalisty od podsłuchów, który stara się zapobiec morderstwu. Kilka miesięcy później do kin trafił kolejny film reżysera, któremu fanom kina nie trzeba przedstawiać. Opowieść o dalszych losach Michaela Corleone i początkach jego ojca, Vito zdobyła 6 Oscarów, w tym statuetkę w kategorii Najlepszy film. Co ciekawe obydwa filmy Coppoli były nominowane, jednak Rozmowa musiała uznać wyższość historii o Michaelu i jego mafijnej familii.

Alfred Hitchcock – M jak morderstwo i Okno na podwórze (1954)

Mistrz suspensu także może pochwalić się dwiema produkcjami stworzonymi w jednym roku. Pierwszy z nich to świetny przykład budowania klaustrofobicznego, pełnego napięcia klimatu aż do kulminacji w zaskakującym finale. Opowieść o przykutym do wózka fotografie, który podejrzewa sąsiada o zamordowanie żony znajduje się po dziś dzień w panteonie ikonicznych dreszczowców. Drugi z nich to rasowy kryminał zajmujący się znanym motywem zdrady i zemsty, elektryzujący widzów wciągającą intrygą i doskonale napisanymi, wielowymiarowymi postaciami.

Mel Brooks – Płonące siodła i Młody Frankenstein (1974)

Kultowy twórca szalonych komedii i filmowych parodii znanych gatunków kina również w swoim dorobku ma dwa filmy nakręcone w jednym roku. Pierwszy z nich, Płonące siodła to genialny pastisz westernu opowiadający o czarnoskórym szeryfie, byłym bandycie, który za wszelką cenę stara się obronić swoje miasteczko przed zbirami i skorumpowanymi politykami. Drugi to fantastyczna parodia gatunku kina grozy wykorzystująca opowieść o kultowym filmowym potworze, czyli Frankensteinie. Śmiało można stwierdzić, że bez tych dwóch filmów świat komedii nie byłby taki sam.

Źródło: zdjęcie główne: HBO
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Miłość, śmierć i roboty – najlepsze…

Na platformie Netflix pojawił się rewelacyjny serial Miłość, śmierć i roboty. To dobry moment na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – co się…

Benedict Wong pojawił się na chwilę w filmie Avengers: Wojna bez granic. Podczas AMA na…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – poster zdradza…

Avengers: Koniec gry startuje z poważną promocją filmu. Do sieci trafił nowy plakat oraz kolejny…

Michalina Reda
-

Gra o tron – kto zginie…

Gra o tron powróci już w przyszłym miesiącu, a w sieci pojawiły się przewidywania mówiące…

Michał Kujawiński
-

Kanał YouTube z Blok Ekipą został…

Kanał SPInkafilmstudio został zamknięty w serwisie YouTube. Czy powodem było udostępnienie serialu Egzorcysta?

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów niczym Obcy…

Wygasło embargo na relacje z planu filmu Godzilla 2: Król potworów. Z różnych wywiadów poznajemy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.