Przeczytaj w weekend

Outlander (sezon 1, epizod 1)

Sassenach (2014)

Outlander

Claire Randall i jej mąż wyjeżdżają na krótkie wakacje do malowniczej Szkocji po zakończeniu drugiej wojny światowej. Chcą ponownie się poznać po długiej rozłące, którą spędzili w różnych miejscach frontu. Podczas wypoczynku podziwiają krajobrazy i zgłębiają lokalne podania oraz legendy. Wszystko się zmienia, kiedy małżonkowie podglądają w nocy rytuał odprawiany na wzór średniowiecznych druidek.

Najnowsza recenzja redakcji

Outlander wita się z widzami odcinkiem z gatunku tych, w których nie dzieje się całe mnóstwo rzeczy, ale i tak nie wiadomo kiedy minęła ta przeklęta godzina, gdy seans dobiega końca. Jest to zasługą wielu elementów, które razem tworzą niezwykle wciągającą całość. W centrum wszystkiego mamy oczywiście główną bohaterkę, Claire Randall. To doświadczona i mocno stąpająca po ziemi pielęgniarka, której cierpienie i brutalność życia codziennego nie jest obce po latach spędzonych na ratowaniu żołnierzy w czasie II wojny światowej. Jej życie u boku męża zaczyna na nowo się układać i jawić w jasnych barwach, gdy nagle przenosi się w czasie 200 lat w przeszłość, do roku 1743. Tym sposobem obiecujący obyczajowy dramat kostiumowy w momencie przeistacza się w serial science fiction/fantasy, a przecież dobrze wiemy, że Ronald D. Moore (twórca Battlestar Galactica) czuje się w tych klimatach jak ryba w wodzie.

Caitriona Balfe jest znakomita w pierwszej poważnej roli w swojej karierze (czy Wam również przypomina młodszą wersję Cate Blanchett?). Jej Claire jest przedstawiona niesamowicie autentycznie i w sposób, który pozwala nam identyfikować się z nią od pierwszej minuty. Pomaga nam w tym zabieg ciągłej narracji bohaterki. Z reguły nie jestem fanem tego typu motywów, gdyż bardzo często tyczą się one relacjonowania oczywistości i nie traktują widza poważnie (mogli się o tym przekonać choćby fani Dextera). Tutaj jest inaczej, a taka formuła pozawala nam zajrzeć w głąb umysłu Claire i umiejętnie rozbudowuje postać – a jest ona wyjątkowo interesująca. Claire to kobieta niezależna i wyzwolona, w swoim pierwotnym "uniwersum" może nawet aż za bardzo, a co dopiero w połowie XVIII wieku. Ten fakt w połączeniu z jej magicznymi wręcz jak na tamte czasy umiejętnościami lekarskimi powinien dostarczyć niezłej rozrywki. W końcu nie bez przyczyny w pilocie nieraz wspominane są czarownice.

Niezwykle mocną stroną Outlandera jest wiarygodnie zaprezentowany świat przedstawiony. Fantastyczne kostiumy i scenografia to tutaj tylko wierzchołek góry lodowej. Na każdym kroku realizmu dodają choćby odmienne akcenty czy wstawki w rodzimych dialektach albo silnie wryta w fabułę aktualna sytuacja polityczna. Twórcy dbają więc o rzetelne odwzorowanie obu historycznych epok, przez co produkcja w ogóle nie razi sztucznością. Trzeba wspomnieć również o przepięknych zdjęciach, które dodają serialowi mnóstwa uroku i wręcz zmuszają do oglądania go tylko w HD. Realizacja zdjęć w szkockim plenerze była strzałem w dziesiątkę. To wszystko zaś jest opatrzone hipnotyzującą wręcz ścieżką dźwiękową. Bear McCreary znów nie zawodzi, a wyróżnić należy przede wszystkim klimatyczną czołówkę oraz iście zjawiskowy taniec druidów.

Czytaj także: Wysoka oglądalność premiery "Outlander"

Outlander to serial, w którym wielu widzów powinno znaleźć coś dla siebie – romans, historię, elementy nadprzyrodzone. Produkcja stacji Starz sprawdza się na wielu płaszczyznach i tym samym bardzo pozytywnie zaskakuje. Coś mi podpowiada, że przygody Claire będziemy z ciekawością śledzić przez kilka dobrych lat. 

Sezony

Sezon 1

Sezon 2

Sezon 3

Sezon 4

Sezon 5

Sezon 6

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV