Ewolucja planety małp (2014)

Dawn of the Planet of the Apes

Ewolucja planety małp

Rozrastające się państwo genetycznie wyewoluowanych małp dowodzonych przez Cezara jest zagrożone przez grupę ludzi, którzy 10 lat wcześniej przeżyli atak niszczącego wirusa. Zawarto pokojowe porozumienie, które okazuje się dość krótkie i nietrwałe - obie strony stają w obliczu wojny o to, kto zostanie władcą Ziemi.

Trailery i materiały wideo

Dawn Of The Planet Of The Apes Japanese Teaser (2014) - Keri Russell, Andy Serkis Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Hanging Out (2014) - Keri Russell Movie HD

Dawn of the Planet of the Apes | "Retaliate" TV Spot [HD] | PLANET OF THE APES

Dawn Of The Planet Of The Apes SNEAK PEEK (2014) - Keri Russell, Andy Serkis Movie HD

Dawn of the Planet Of The Apes B-ROLL 1 (2014) - Andy Serkis Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Everyone's Depending On You (2014) - Movie Sequel HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - How Many Were There? (2014) - Gary Oldman Sci-Fi Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Extended International TV SPOT - Created A Home (2014) - Movie HD

Dawn of the Planet Of The Apes B-ROLL 2 (2014) - Andy Serkis Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Countdown (2014) - Andy Serkis Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Just Like Us (2014) - Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Prepare (2014) - Jason Clarke Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Go (2014) - Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Bear Hunt (2014) - Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - 4th of July (2014) - Sci-Fi Action Movie Sequel HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TRAILER (2014) - Keri Russell, Andy Serkis Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TRAILER 3 (2014) - Andy Serkis, Jason Clarke Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT 1 (2014) - Keri Russell, Andy Serkis Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Apes Don't Want War (2014) - Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Blame (2014) - Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Speak to Caesar (2014) - Sci-Fi Action Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes Movie CLIP - Koba's Weapon (2014) - Andy Serkis Movie HD

Dawn Of The Planet Of The Apes TV SPOT - Big Brother (2014) - Andy Serkis Movie HD

Najnowsza recenzja redakcji

"Ewolucja planety małp" ("Dawn of the Planet of the Apes") to film inny niż wszystko, co Hollywood oferuje w ostatnich latach w kinie komercyjnym. Oto dostajemy blockbuster, który nie jest filmem nastawionym na akcję, wybuchy i banalną historię będącą jedynie pretekstem do wizualnej uczty. Matt Reeves, reżyser, który zastąpił Ruperta Wyatta, twórcę poprzedniej części, wykazuje się głębokim zrozumieniem ducha serii, która nigdy nie była widowiskiem, ale dramatem science fiction opowiadającym niegłupią historię z emocjami i drugim dnem. Taka jest właśnie "Ewolucja planety małp".

Obserwujemy dość kameralną historię współżycia ludzi i małp kilka lat po wydarzeniach z 1. części. Konflikt pomiędzy rasami z uwagi na to, że jest nieunikniony, tak naprawdę schodzi na drugi plan. Nacisk jest położony na małpy z Caesarem na czele. To on jest w centrum, dzięki czemu oglądamy film bardzo wyjątkowy - to wielka hollywoodzka superprodukcja, w której często nie ma żadnych dialogów, a bohater nie jest człowiekiem. Szybko staje się to subtelną i momentami nawet intymną opowieścią o bohaterze pragnącym jedynie rodzinnego szczęścia i pokoju. Matt Reeves tworzy ją tak, że trudno oderwać się od ekranu - wciąga momentalnie kreacją świata przedstawionego i bohaterami, którzy wzbudzają wiele emocji. "Ewolucja planety małp" ciekawi, ale także często wzrusza.

Zasługa w tym Andy'ego Serkisa, który po raz kolejny udowadnia, że jest aktorem wybitnym. Jego Caesar jest postacią wyjątkową, prawdziwą, emocjonalną, wielowymiarową i wzbudzającą wielką sympatię. Serkis wraz z ekipą WETA Digital dokonuje tutaj rzeczy niespotykanych, tworząc cyfrowe małpy tak, że nigdy podczas seansu nie przejdzie widzowi przez myśl, iż ogląda efekt komputerowy. To jest bohater z krwi i kości, który czuje, walczy i na losie którego nam zależy. Jak "Geneza planety małp" była popisem jednego aktora, tak "Ewolucja planety małp" w tym względzie dokonuje tytułowej ewolucji. Toby Kebbell jako Koba również imponuje i zachwyca, tworząc postać niezwykłą, ale zarazem tragiczną. Przez to, co Koba przeżył, wzbudza kompletnie inne emocje niż charyzmatyczny Caesar; jego nieufność jest zrozumiała, a skrzywienie psychiczne to naturalne następstwo traumy. I w tym właśnie leży największa zaleta "Ewolucji planety małp" - dostajemy pojedynek dwóch wybitnych aktorów wznoszących grę przy pomocy motion capture na nowy poziom. Plusem okazują się też ludzie - w pierwszej części byli oni mdłym tłem, tutaj pokazują się z o wiele lepszej strony, dzięki czemu są budowane potężniejsze emocje, a sama historia o wiele lepiej działa na widza.

"Ewolucja planety małp" to film inteligentny, bo opowiada historię zmuszającą do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oznacza człowieczeństwo. Obserwujemy wiele sytuacji, które pokazują różne oblicza obu ras i z których można wysnuć rozmaite wnioski. Tak powinien działać kompletny blockbuster: emocjonować, pobudzać umysł formą opowieści i oczy wizualną ucztą. A tej tutaj nie brakuje, bo poza kreacją małp mamy końcową bitwę, która jest tworzona z wyśmienitym klimatem budującym tragizm sytuacji.

Polska edycja DVD bardzo rozczarowuje. Film został wydany w standardowym amarayu w przyjemnej dla oka oprawie. Materiałów dodatkowych jest bardzo niewiele. Jeden film o Andym Serkisie to za mało na tak złożone dzieło, którego realizacja tak bardzo intryguje. Szkoda, bo ten film zasługiwał na o wiele lepsze wydanie.

Matt Reeves dokonał ewolucji konceptu serii opracowanego przez Ruperta Wyatta. Film ciekawi, bawi, wzrusza i na długo zapada w pamięć. Gdyby Hollywood częściej tak podchodziło do dopracowywania superprodukcji w każdym ich aspekcie, widzowie mieliby wiele powodów do radości.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w TV

POLSAT HD

21 czerwca 2019 o 22:40

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Zoe Saldana

Zoe Saldana

ur. 1978, kończy 41 lat

Mía Maestro

Mía Maestro

ur. 1978, kończy 41 lat

Helen George

Helen George

ur. 1984, kończy 35 lat

Robin Tunney

Robin Tunney

ur. 1972, kończy 47 lat

Paul Dano

Paul Dano

ur. 1984, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV