Fistaszki - wersja kinowa (2015)

The Peanuts Movie

Fistaszki - wersja kinowa

Bohaterowie legendarnych, cieszących się niesłabnącą popularnością od ponad pół wieku opowieści rysunkowych Charlesa M. Schulza: Charlie Brown, pies Snoopy i ich przyjaciele wracają w nowym wydaniu animowanej komedii przygodowej wyprodukowanej przez studio Blue Sky - "Fistaszki - wersja kinowa". Gdy w klasie pojawia się nowa dziewczynka, Charlie Brown staje przed największym wyzwaniem w całym swym dotychczasowym życiu, podczas gdy jego wierny towarzysz, pies Snoopy, postanawia zrealizować swoje życiowe marzenie…

Trailery i materiały wideo

The Peanuts Movie Teaser TRAILER 1 (2015) - Animated Movie HD

Najnowsza recenzja redakcji

Pamiętam, jak po pierwszym zwiastunie pojawiły się krytyczne opinie o tym, że The Peanuts Movie są tworzone animacją komputerową, a nie tradycyjną jak kreskówka. Film jednak w tym aspekcie pozytywnie zaskakuje. W jakiś przedziwny sposób udało się nie tylko uchwycić urok wyglądu postaci i ich zachowań, ale także znakomicie przeniesiono różne specyficzne wizualne elementy budujące unikalny charakter świata Fistaszków. Rzadko widzi się tak udane adaptacje, w których praktycznie nie czuje się różnicy w stosunku do oryginału, bo wszelkie charakterystyczne elementy zostały dopracowane i ma się wrażenie, że to nadal to samo. Szczególnie widać to w niektórych scenach, gdy Charlie Brown wyobraża sobie coś, co jest ukazywane tradycyjną animacją znaną z kreskówki. Wówczas automatycznie następuje porównywanie, które wypada na korzyść wersji kinowej.

Według zapowiedzi mamy do czynienia z animowaną komedią. Tutaj pojawia się pewien problem, bo kinowe Fistaszki są mało zabawne. Pojawia się specyficzny humor, ale jest go bardzo niewiele, więc trudno tak naprawdę mówić o komedii. Do tego fabularnie nie jest porywająco i trudno zaangażować się w opowieść. Oglądamy historię wręcz banalną, w której śledzimy losy Charliego Browna i przypadki jego kolejnych niepowodzeń oraz prób przekonania do siebie małej dziewczynki w czerwonych włosach. Z jednej strony wszystko jest tutaj proste, wręcz oczywiste i przez to też mało interesujące, bo nie dostajemy czegoś tak sprawnie zrobionego, że chciałoby się oglądać i śmiać z perypetii. Z drugiej opowieść nie jest głupia - zawiera zgrabnie wykorzystane morały, które mogą nauczyć młodszych odbiorców czegoś mądrego i ważnego, a to zawsze duży plus. Szkoda, że całościowo jest to takie przeciętne, bez pazura i nie oferuje czegoś więcej, co mogłoby zapewnić większą frajdę.

Najjaśniejszym punktem są przygody Snoopy'ego i jego towarzysza. Sceny pieska są najzabawniejsze i najbardziej różnorodne, szczególnie gdy twórcy pokazują jego przygody podczas pisania książki, dzięki czemu oglądamy sekwencje fantazji. Wówczas tak naprawdę ta animacja przemienia się w dynamiczny film przygodowy o miłości. Robią to fajnie, pomysłowo, ale nie bez zgrzytów. Działa to dobrze jako przerywnik pomiędzy perypetiami Charliego, ale ostatecznie ma się wrażenie, że jest tego za dużo i nie jest to zbyt ciekawie rozwijane. W pewnym momencie twórcy przekroczyli granicę i nie potrafili zachować równowagi pomiędzy obiema partiami historii.

Jeśli oczekujecie komedii animowanej w stylu przygód Minionków czy Epoki lodowcowej, to trafiliście pod zły adres. The Peanuts Movie to raczej nostalgiczna podróż dla fanów oryginalnej kreskówki czy komiksu. Mam kłopot z tym, że jeśli nie zna się oryginalnych Fistaszków, całość sprawia wrażenie tworu dziwnego, trochę banalnego, ale z urokiem i sercem, a przez to też nierównego. Mogło być z tego coś więcej.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV