Gra tajemnic (2014)

Imitation Game

Gra tajemnic

Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.

Trailery i materiały wideo

The Imitation Game Movie CLIP - Let Me Try (2014) - Benedict Cumberbatch Movie HD

The Imitation Game TRAILER 1 (2014) - Keira Knightley, Benedict Cumberbatch Movie HD

The Imitation Game Movie CLIP - Like You (2014) - Keira Knightley, Benedict Cumberbatch Movie HD

The Imitation Game Movie CLIP - Theory (2014) - Keira Knightley, Benedict Cumberbatch Movie HD

THE IMITATION GAME - Official UK Trailer

The Imitation Game Movie CLIP - Sandwiches (2014) - Benedict Cumberbatch Movie HD

The Imitation Game Movie CLIP - Game (2014) - Keira Knightley, Benedict Cumberbatch Movie HD

Najnowsza recenzja redakcji

Filmów o Enigmie w kinie było już całkiem sporo. To, co wyróżnia obraz Tylduma pt. "The Imitation Game", to fakt, że całkowicie skupia się na postaci Alana Turinga – genialnego matematyka, który m.in. maczał palce w wymyślaniu pierwszych komputerów. Stworzył też tzw. test Turinga, który pozwala rozpoznać, czy rozmówca prowadzi konwersacją z maszyną czy człowiekiem (mimo znacznego postępu technicznego jeszcze żadnej maszynie nie udało się tego testu zdać). O Turingu bardzo długo się nie mówiło pewnie dlatego, że uwierał Brytyjczyków w miejsce, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Otóż był on gejem, za którą to „zbrodnię” został osądzony i skazany w latach 50. Wybrał terapię hormonalną (zwaną również chemiczną kastracją) zamiast odsiadki, co niestety doprowadziło go do samobójstwa.

O ile uważam, że „The Imitation Game” jest istotnym filmem, głównie ze względu na przypomnienie światu o Alanie Turingu, to nie jestem w stanie powiedzieć o nim nic więcej poza tym, że jest poprawny. Benedict „Wkrótce znajdziecie mnie w swojej lodówce” Cumberbatch dobrze sprawdza się w roli wyobcowanego, genialnego matematyka. Zaskakująca to kreacja w repertuarze człowieka, który zyskał sławę, grając wyobcowanego, genialnego detektywa. Keira Knightley, kiedy nie mizdrzy się bezsensownie przed kamerą, okazuje się być całkiem zdolną aktorką. Matthew Goode i Mark Strong wysuwają się na czoło obsady drugoplanowej, ale tak właściwie żadne z nich nie zagrało tu roli życia.

The Imitation Game” ogląda się bardzo dobrze, nawet z pewnym napięciem (to zasługa głownie Tuldyma, który jest odpowiedzialny za bardzo dobrych „Łowców głów”), a czas seansu w ogóle się nie dłuży, ale… No właśnie, jest małe ale. Film pozostawia po sobie pewien niedosyt. Wszystko tu jest dobre: aktorzy, scenariusz, reżyser, scenografia, ale brakuje tego czegoś, jakiejś iskry, która wyniosłaby tę produkcję na wyższy poziom.

Opowiedzenie historii w retrospekcjach było dobrym pomysłem, ponieważ pozwoliło całościowo spojrzeć na biografię Turinga. Jednak dosłownie ostatnia scena filmu, którą jest tablica z napisami, psuje nieco jego odbiór. Staje się on mniej spójny, jakby twórcy w ostatniej chwili zmienili zdanie i postanowili bardzo bezpośrednio wyłożyć publiczności, jak ważne tematy podejmowała "The Imitation Game". Publiczność bardzo dziękuje za takie sztuczki - jest na tyle inteligentna, żeby się domyślić, iż film o genialnym matematyku geju to próba włączenia się w zawsze aktualną dyskusję o prawach mniejszości seksualnych, bez wciskania jej tego przed oczy.

Wydanie DVD, tak jak film, pozostawia pewien niedosyt. Dołączona książeczka zawiera głównie biografię Turinga, a na samej płycie nie ma żadnych materiałów dodatkowych oprócz kinowego zwiastuna filmu. Szkoda, bo taki temat zasługiwał na jakieś spojrzenie na kulisy realizacji.

The Imitation Game” nie jest produkcją złą, ale nie jest też produkcją wybitną. Dobrze, że przedstawiła sylwetkę Turinga, bo o takich osobowościach trzeba mówić często i głośno, ale widz nie straci nic, jeśli zamiast obejrzenia filmu po prostu przeczyta biografię matematyka. Pewnie nawet na tym zyska.

gra tajemnic

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV