Benedict Cumberbatch o heteroseksualnych aktorach grających gejowskie postacie
Benedict Cumberbatch porusza temat heteroseksualnych aktorów grających gejowskie postacie. Zapewnia, że w przypadku filmu Psie pazury decyzja „nie została podjęta bez namysłu”.
Benedict Cumberbatch porusza temat heteroseksualnych aktorów grających gejowskie postacie. Zapewnia, że w przypadku filmu Psie pazury decyzja „nie została podjęta bez namysłu”.
Temat reprezentacji mniejszości jest jednym z tych pozostających bez konsensu. W efekcie niejednokrotnie wywołuje burzliwe reakcje pod informacjami o ogłoszeniu obsady filmów i seriali. I choć internauci najczęściej spierają się odnośnie koloru skóry aktorów, pozostaje jeszcze jeden aspekt – orientacja seksualna. To, czy aktorzy hetero powinni grać postacie homoseksualne, pozostaje pytaniem bez jednoznacznej odpowiedzi.
Jest to temat znany Benedictowi Cumberbatchowi, który zdobył Oscara za rolę matematyka Alana Turinga, ściganego i prześladowanego za swój homoseksualizm, w filmie Gra tajemnic. Teraz ponownie wciela się w postać o odmiennej orientacji od swojej.
Psie pazury – rola Benedicta Cumberbatcha
W filmie Psie pazury Benedict Cumberbatch zagra Phila Burbanka – szorstkiego i okrutnego hodowcę bydła. Pośród pełnej dramatów fabuły będzie rozwijać się jego seksualność. Produkcja jest adaptacją powieści Thomasa Savage'a.
W wywiadzie dla IndieWire aktor przyznał, że jest bardzo „wrażliwy na reprezentację, różnorodność i integrację”. Dodał, że jednym z uroków jego pracy nad filmem jest pomysł, by w przedstawionym świecie i odgrywanej przez niego postaci „było wiele rzeczy prywatnych, ukrytych przed wzrokiem”.
Ponadto aktor zapewnił, że obsadzenie go w tej roli nie było decyzją podjętą bez namysłu. Powiedział, że ostateczna decyzja o jego angażu należała do reżyserki filmu, Jane Campion. Z tego powodu wszelkie pytania dotyczące tego aspektu, należałoby kierować bezpośrednio do niej.
Role LGBT+ odgrywane przez cis aktorów
To nie pierwszy raz, gdy temat odgrywania bohaterów nieheteronormatywnych jest poruszany przez aktorów i środowisko filmowe.
W 2020 roku ostro krytykowano Jamesa Cordena za jego występ w Bal, który uważany był za karykaturalne przestawienie geja. W tym samym roku Halle Berry odmówiła grania postaci transpłciowej, by ich społeczność mogła mieć możliwość do opowiedzenia tej historii.
W roku 2016 Jeffrey Tambor odbierając Emmy za rolę transpłciowej kobiety w serialu Transrodzic powiedział, że „nie byłby nieszczęśliwy, gdybym był ostatnim cisgenderowym mężczyzną, który zagra transgenderową postać w telewizji”.
Darren Criss natomiast zapewnił, że po swojej roli w Glee nie będzie przyjmować już ról postaci LGBT+, by nie być „kolejnym heteroseksualnym chłopcem przyjmującym rolę geja”.
Natomiast Neil Patrick Harris, który jest gejem, twierdzi, że gdyby to zależało od niego, „zdecydowanie chciałby zatrudnić najlepszego aktora”.
Psie pazury w Polsce będzie dostępny na platformie Netflix. Obok Benedicta Cumberbatcha wystąpią Kirsten Dunst, Jesse Plemons oraz Kodi Smit-McPhee. Premiera jest zapowiedziana na 1 grudnia 2021 roku. Film miał swoja światową premierę na festiwalu w Wenecji. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją redakcji naEKRANIE.pl:
https://www.facebook.com/naEKRANIEpl/posts/10158381655998927
Źródło: today.com