Pewnego razu... w Hollywood (2019)

Once Upon a Time in Hollywood

Pewnego razu... w Hollywood

Jest to historia fikcyjnego aktora szukającego sukcesu w kinie, która będzie połączona z prawdziwymi wydarzeniami związanymi z morderstwem Sharon Tate i jej przyjaciół przez gang Charlesa Mansona.

Trailery i materiały wideo

Pewnego razu... w Hollywood - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Tarantino, obsesyjnie fascynujący się kinem, rozgrzewał serca i umysły widzów od czasu pierwszych informacji z planu zdjęciowego Pewnego razu w... Hollywood. O pracy z jednym z najlepszych reżyserów wielokrotnie opowiadał polski aktor Rafał Zawierucha. Tarantino dotrzymał słowa. Zapewniam, że seans jego nowego dzieła dostarcza wielu skrajnych emocji. Najbardziej oczekiwany film festiwalu w Cannes przenosi nas do 1969 roku na słoneczne wzgórza Los Angeles. Główny bohater, aktor telewizyjny znany z roli w westernowym serialu Bounty Law Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), chce rozpocząć karierę w filmie. Od lat współpracuje z kaskaderem i dublerem Cliffem Boothem (Brad Pitt), który ze względu na brak propozycji zawodowych staje się jego kierowcą. Mężczyźni tworzą zgrany duet przyjaciół. DiCaprio bezbłędnie wciela się w rolę gwiazdy przechodzącej kryzys – wątpiąc w swoje umiejętności, zaczyna pić. Brad Pitt gra faceta z przeszłością – oskarżono go o zabicie żony, jednak niezwykle łagodnie traktuje ukochanego psa. Kumple wspierają się w trudnych sytuacjach – gdy zasmucony Rick dowiaduje się od agenta Marvina Schwarzsa (Al Pacino), że powinien skończyć z wizerunkiem złego faceta, czy w momencie, kiedy Cliff poznaje tajemniczą dziewczynę o imieniu Pussycat (Margaret Qualley) i spotyka się z gangiem hippisów.

Reżyser żongluje wieloma wątkami spowalniającymi tempo filmu m.in. w skromnych scenkach z domu Cliffa czy rozmowach Ricka na planie telewizyjnego westernu. W międzyczasie reżyser potrafi zaskoczyć dynamicznymi sekwencjami w kryjówce gangu Mansona. Nie bardzo wiemy, w jakim kierunku zmierza akcja filmu, ale porywa nas zrekonstruowany świat końca lat 60. Zdumiewa fantazyjne odtworzenie realiów epoki hippisów, dobrze dobrane nostalgiczne piosenki (Neil Diamond czy duet Simon i Garfunkel), wplecione w fabułę fragmenty spaghetti westernów i odwołania do kina Jeana-Pierre'a Melville’a. Energia bije z ekranu, szczególnie w finalnej, będącej petardą, sekwencji Pewnego razu... w Hollywood. To właśnie końcowy twist, jedna z ulubionych technik narracyjnych Tarantino, stanie się znakiem rozpoznawczym filmu.

Tarantino dygresyjnie ukazuje Romana Polańskiego (subtelny Rafał Zawierucha) i jego żonę Sharon Tate (zjawiskowa Margot Robbie). Twórca Noża w wodzie w rozmowach głównych bohaterów jest legendarnym reżyserem o światowej sławie. Zawierucha z bujną fryzurą i charakterystycznym sposobem chodzenia Polańskiego poradził sobie bardzo dobrze. Aktor niewiele mówi, ale na długo zapamiętacie scenę nad basenem z zabawnym tańcem polskiego „króla życia”. Dla mnie kwintesencją filmu jest jednak motyw z  Sharon Tate. Piękna i utalentowana aktorka powraca do lat dzieciństwa za sprawą seansu przygodowej komedii z jej udziałem - The Wrecking Crew. Cieszy się jak dziecko, gdy może pozować do zdjęcia z oryginalnym plakatem filmu.

W Pewnego razu... w Hollywood Tarantino cofa się do lat młodości i przegląda prywatną kolekcję najlepszych tytułów i wydarzeń epoki. Przez większość czasu czujemy się statystami na planie kręconego filmu. To autotematyczna opowieść nawiązująca stylem do Pulp Fiction i Wściekłych psów, w których Tarantino ironicznie traktował przemoc. Pocztówkowe, nasycone pastelowymi kolorami zdjęcia Roberta Richardsona ukazują bajkowe Beverly Hills. Amerykański reżyser pozostaje mistrzem dialogów i kreowania własnej rzeczywistości. Wsadza nas do wehikułu czasu, którego podróż może dla niektórych zakończyć się równie szybko, jak się zaczęła.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Eve Harlow

Eve Harlow

ur. 1989, kończy 30 lat

Nicole Kidman

Nicole Kidman

ur. 1967, kończy 52 lat

Dreama Walker

Dreama Walker

ur. 1986, kończy 33 lat

Tom Wlaschiha

Tom Wlaschiha

ur. 1973, kończy 46 lat

Piotr Cyrwus

Piotr Cyrwus

ur. 1961, kończy 58 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV