Neon Demon (2016)

The Neon Demon 

Neon Demon

Jesteś piękna i masz w sobie to coś, za czym szaleją mężczyźni i czego zazdroszczą ci kobiety. Przyjeżdżasz do neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. W Los Angeles poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany, i dziewczyny, które chcą się z tobą przyjaźnić. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to piękny sen? A może wstęp do prawdziwego koszmaru?

Trailery i materiały wideo

Neon Demon - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Historia prosta jak drut – młoda i piękna dziewczyna przyjeżdża do wielkiego miasta w poszukiwaniu spełnienia marzeń o modelingu i sławie. Na drodze stanie jej własna nieśmiałość, nieobycie i nieprzyjazny, agresywny świat, w którym znaczenie ma jedynie to, jak wyglądasz. Jesse ma to szczęście (lub nie), że wygląda idealnie. Jak sama mówi: kobiety byłyby w stanie zabić, by wyglądać tak jak ona, wyznając przy tym, że jest bardzo niebezpieczną dziewczyną.

Widzowie znający filmy Refna mogą się spodziewać charakterystycznej stylistyki, ale jednak bliższej tej z Only God Forgives niż z Drive. Nasycenie koloru, gra światłem i muzyką, wyostrzenie wybranych elementów w kadrze sprawiają, że razem z reżyserem wyruszamy w narkotyczny trans. To będzie elektryzująca i intensywna wycieczka dla zmysłów; co wrażliwszych może zostawić nawet z bólem głowy.

Audiowizualna forma Neon Demona pochłania na tyle, że od ekranu nie można oderwać oczu. Mimo tego, że Refn balansuje na granicy dobrego smaku, bo pokazuje choćby nekrofilię i kanibalizm, to ocierający się o perfekcję sposób pokazania kolejnych scen sprawia, że można się jedynie zachwycić. O obrzydzeniu nie może być mowy.

Ta eksploracja historii o Kopciuszku została jednak całkowicie przysłonięta przez jej formę, na treść nie wystarczyło już reżyserowi energii. Refn po raz kolejny udowadnia, że nie jest mocny w opowiadaniu historii i choćby dlatego nie wie, kiedy The Neon Demon powinien się zakończyć. Gdyby finał przyszedł kilka scen wcześniej, ileż lepsze wrażenie by zrobił. Duńczyk niestety zjada własny ogon i mniej więcej po połowie filmu zaczyna już upajać się własnym dziełem. Jest w nim na tyle zakochany, że nie chce widzieć, iż nie ma już nic do powiedzenia.

Do przypowieści o pięknie Neon Demon nie wnosi niczego nowego. Powtarza wszystko to, co wiemy, a temat, który można zamknąć w pół godziny, rozbija na dwie, co ostatecznie sprawia, że film traci tempo i rozmywa się w długich ujęciach. Pięknie się świeci, ale w środku już nie ma nic. Choćby zeszłoroczny Il racconto dei racconti kopciuszkowy mit opowiedział lepiej.

Neon Demon nie idzie na żadne ustępstwa i na pewno podzieli widzów -  jednych film zachwyci, inni nazwą go niestrawną papką, ale z pewnością Refnowi należy się szacunek za to, że od początku do końca realizuje swoją wizję. Nie spodoba Ci się? Reakcją będzie wzruszenie ramionami, bo film jest dokładnie takim, jakim chciał go uczynić reżyser. Czuje się, że zapanował nad każdym kadrem. Jeśli to Cię nie przekona, to Refn na pewno nie będzie walczył o zmianę tego zdania. Swój następny film także zrobi, nie idąc na żaden kompromis. Tego możemy być pewni.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV