Repertuar kin Nowość Program TV

Zjawa (2015)

The Revenant

Śr. ocena 7.9

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

Oglądane w jakości Blu-ray nagrodzone Oscarem zdjęcia Emmanuela Lubezkiego robią nie mniejsze wrażenie niż w kinie. Podobnie oscarowa gra Leonardo DiCaprio i ogólnie cała Zjawa, a więc jeden z najbardziej niezwykłych filmów ostatnich lat.

Z pozoru film Alejandro Gonzáleza Iñárritu to prosta opowieść o zemście, w której pozostawiony na śmierć przez swoich towarzyszy człowiek dokonuje nadludzkiego wysiłku – przemierza mroźne amerykańskie pustkowie, by własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy go porzucili. Dołączony do wydania Blu-ray materiał dodatkowy otwiera nas jednak na inne interpretacje – w dokumencie przedstawiającym kulisy powstawania Zjawy reżyser, obsada i pozostali twórcy skupiają się raczej na konflikcie człowiek-natura, gdzie rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej są tymi, którzy reprezentują harmonię z przyrodą, podczas gdy cywilizacja białego człowieka opiera się na zachłanności i łapczywym eksploatowaniu zasobów naturalnych oraz zatruwaniu środowiska. (Do tego właśnie w swoim przemówieniu nawiązywał odbierający Oscara za rolę pierwszoplanową w Zjawie Leonardo DiCaprio.)

Źródło: Imperial-Cinepix
Źródło: Imperial-Cinepix

I w Zjawie właśnie naturze poświęca się najwięcej miejsca – głównym bohaterem jest wprawdzie grany przez DiCaprio Hugh Grass, kamera Lubezkiego co chwila jednak go porzuca, skupiając się na ujęciach gór, drzew, nieba, rzek i tak dalej; majestat przyrody podkreśla jeszcze budująca świetną atmosferę muzyka Ryûichiego Sakamoto. Jest w tym coś więcej niż tylko chęć urzeczenia widza ładnymi obrazkami – Iñárritu i Lubezki pokazują siłę natury, ale i jej spokój, w porównaniu do brutalnego, krwawego i gwałtownego świata człowieka.

Odsuwając jednak na bok te interpretacje i widząc tylko historię zemsty, wciąż otrzymujemy udany, emocjonujący, efektowny i niezwykle dynamicznie nakręcony film akcji, ze wspaniałymi kreacjami DiCaprio i Hardy’ego, a zwłaszcza ten pierwszy potwierdza, że jak mało który aktor w Hollywood potrafi grać bez słów, oddając mimo to całym sobą pełne spektrum emocji. Jakkolwiek banalnie to brzmi: nikt nie ma takiego spojrzenia jak Leonardo DiCaprio.

Jest w Zjawie pewien naturalizm, daleko posunięta chęć pokazania brudu, znoju i cierpienia głównego bohatera, które można interpretować jako efekciarskość (historie o tym, że DiCaprio jadł na planie prawdziwą surową wątrobę), ja jednak u Iñárritu widzę chęć pokazania prawdy i pewien pomysł na surową opowieść, która ma szokować, ale i trochę zabawiać, bo mimo wszystko to kino wysokobudżetowe i napakowane rozpoznawalnymi gwiazdami. Niemniej – niezwykle wartościowe.

Spotlight zasłużenie zgarnął Oscara jako najlepszy film minionego roku, co nie zmienia jednak faktu, że Zjawa do najważniejszej nagrody w świecie filmu nominowana była w aż dwunastu kategoriach i ostatecznie zdobyła aż trzy statuetki – to doskonałe potwierdzenie wysokiej jakości, której temu filmowi odmówić nie można.

Pokaż całą recenzję

Obsada

John Fitzgerald
Andrew Henry
Jim Bridger
 

 

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
0 -

Tom Hardy i jego sztuka gry aktorskiej. Dobre i różnorodne role

Alkoholik, wariat, krętacz, pięściarz, zabójca czy gangster... Tom Hardy lubuje się w rolach nieprzeciętnych. Z…

Tymoteusz Wronka
0 -

Dziś wieczorem w telewizji – 29.08.2017

Oscarowa Zjawa z Leonardo DiCaprio, już klasyczny Rain Man czy początek miniserialu Kto się odważy.…

naEKRANIE
0 -

Najlepsze filmy 2016 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2016 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, widzieliśmy je i polecamy.

Michał Jarecki
0 -

Najlepiej zarabiający aktorzy filmowi XXI wieku

Które gwiazdy ekranu najwięcej zarobiły w ostatnich latach? Oto najlepiej zarabiający aktorzy XXI wieku.


Co o tym sądzisz?