Menu

Zjawa (2015)

The Revenant


Trailery i materiały video

Film jednym zdaniem

brak jeszcze opinii, jako pierwszy dodaj swoją!
Pokaż wszystkie opinie (0)

Najnowsza recenzja redakcji

Oglądane w jakości Blu-ray nagrodzone Oscarem zdjęcia Emmanuela Lubezkiego robią nie mniejsze wrażenie niż w kinie. Podobnie oscarowa gra Leonardo DiCaprio i ogólnie cała Zjawa, a więc jeden z najbardziej niezwykłych filmów ostatnich lat.

Z pozoru film Alejandro Gonzáleza Iñárritu to prosta opowieść o zemście, w której pozostawiony na śmierć przez swoich towarzyszy człowiek dokonuje nadludzkiego wysiłku – przemierza mroźne amerykańskie pustkowie, by własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy go porzucili. Dołączony do wydania Blu-ray materiał dodatkowy otwiera nas jednak na inne interpretacje – w dokumencie przedstawiającym kulisy powstawania Zjawy reżyser, obsada i pozostali twórcy skupiają się raczej na konflikcie człowiek-natura, gdzie rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej są tymi, którzy reprezentują harmonię z przyrodą, podczas gdy cywilizacja białego człowieka opiera się na zachłanności i łapczywym eksploatowaniu zasobów naturalnych oraz zatruwaniu środowiska. (Do tego właśnie w swoim przemówieniu nawiązywał odbierający Oscara za rolę pierwszoplanową w Zjawie Leonardo DiCaprio.)

Źródło: Imperial-Cinepix
Źródło: Imperial-Cinepix

I w Zjawie właśnie naturze poświęca się najwięcej miejsca – głównym bohaterem jest wprawdzie grany przez DiCaprio Hugh Grass, kamera Lubezkiego co chwila jednak go porzuca, skupiając się na ujęciach gór, drzew, nieba, rzek i tak dalej; majestat przyrody podkreśla jeszcze budująca świetną atmosferę muzyka Ryûichiego Sakamoto. Jest w tym coś więcej niż tylko chęć urzeczenia widza ładnymi obrazkami – Iñárritu i Lubezki pokazują siłę natury, ale i jej spokój, w porównaniu do brutalnego, krwawego i gwałtownego świata człowieka.

Odsuwając jednak na bok te interpretacje i widząc tylko historię zemsty, wciąż otrzymujemy udany, emocjonujący, efektowny i niezwykle dynamicznie nakręcony film akcji, ze wspaniałymi kreacjami DiCaprio i Hardy’ego, a zwłaszcza ten pierwszy potwierdza, że jak mało który aktor w Hollywood potrafi grać bez słów, oddając mimo to całym sobą pełne spektrum emocji. Jakkolwiek banalnie to brzmi: nikt nie ma takiego spojrzenia jak Leonardo DiCaprio.

Jest w Zjawie pewien naturalizm, daleko posunięta chęć pokazania brudu, znoju i cierpienia głównego bohatera, które można interpretować jako efekciarskość (historie o tym, że DiCaprio jadł na planie prawdziwą surową wątrobę), ja jednak u Iñárritu widzę chęć pokazania prawdy i pewien pomysł na surową opowieść, która ma szokować, ale i trochę zabawiać, bo mimo wszystko to kino wysokobudżetowe i napakowane rozpoznawalnymi gwiazdami. Niemniej – niezwykle wartościowe.

Spotlight zasłużenie zgarnął Oscara jako najlepszy film minionego roku, co nie zmienia jednak faktu, że Zjawa do najważniejszej nagrody w świecie filmu nominowana była w aż dwunastu kategoriach i ostatecznie zdobyła aż trzy statuetki – to doskonałe potwierdzenie wysokiej jakości, której temu filmowi odmówić nie można.
Pokaż całą recenzję Pokaż wszystkie recenzje redakcji (3)

Obsada

John Fitzgerald
Andrew Henry
Jim Bridger
pokaż pełną obsadę (69)

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
1243 -

Sztuka gry według Toma Hardy’ego – o różnorodności ról aktora

Alkoholik, wariat, krętacz, pięściarz, zabójca czy gangster... Tom Hardy lubuje się w rolach nieprzeciętnych. Jak wyglądał rozwój jego kariery i co tak właściwie wyróżnia go…

naEKRANIE
2950 -

Najlepsze filmy 2016 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2016 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, widzieliśmy je i polecamy.

Michał Jarecki
2254 -

Najlepiej zarabiający aktorzy filmowi XXI wieku

Które gwiazdy ekranu najwięcej zarobiły w ostatnich latach? Oto najlepiej zarabiający aktorzy XXI wieku.

Pokaż kolejne (28)

Komentarze