Zjawa (2015)

The Revenant

Zjawa

Film Zjawa skupia się na Hugh Glassie, traperze z XIX wieku, który zostaje poturbowany przez niedźwiedzia, a potem pozostawiony na śmierć przez swoich towarzyszy. Kiedy pomimo wszelkich przeciwności losu udaje mu się przeżyć, wyrusza na wyprawę, by się zemścić.

Trailery i materiały wideo

Zjawa - polski zwiastun

Zjawa - polski zwiastun 2

Najnowsza recenzja redakcji

Z pozoru film Alejandro Gonzáleza Iñárritu to prosta opowieść o zemście, w której pozostawiony na śmierć przez swoich towarzyszy człowiek dokonuje nadludzkiego wysiłku – przemierza mroźne amerykańskie pustkowie, by własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy go porzucili. Dołączony do wydania Blu-ray materiał dodatkowy otwiera nas jednak na inne interpretacje – w dokumencie przedstawiającym kulisy powstawania The Revenant reżyser, obsada i pozostali twórcy skupiają się raczej na konflikcie człowiek-natura, gdzie rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej są tymi, którzy reprezentują harmonię z przyrodą, podczas gdy cywilizacja białego człowieka opiera się na zachłanności i łapczywym eksploatowaniu zasobów naturalnych oraz zatruwaniu środowiska. (Do tego właśnie w swoim przemówieniu nawiązywał odbierający Oscara za rolę pierwszoplanową w The Revenant Leonardo DiCaprio.)

Źródło: Imperial-Cinepix
Źródło: Imperial-Cinepix

I w The Revenant właśnie naturze poświęca się najwięcej miejsca – głównym bohaterem jest wprawdzie grany przez DiCaprio Hugh Grass, kamera Lubezkiego co chwila jednak go porzuca, skupiając się na ujęciach gór, drzew, nieba, rzek i tak dalej; majestat przyrody podkreśla jeszcze budująca świetną atmosferę muzyka Ryûichiego Sakamoto. Jest w tym coś więcej niż tylko chęć urzeczenia widza ładnymi obrazkami – Iñárritu i Lubezki pokazują siłę natury, ale i jej spokój, w porównaniu do brutalnego, krwawego i gwałtownego świata człowieka.

Odsuwając jednak na bok te interpretacje i widząc tylko historię zemsty, wciąż otrzymujemy udany, emocjonujący, efektowny i niezwykle dynamicznie nakręcony film akcji, ze wspaniałymi kreacjami DiCaprio i Hardy’ego, a zwłaszcza ten pierwszy potwierdza, że jak mało który aktor w Hollywood potrafi grać bez słów, oddając mimo to całym sobą pełne spektrum emocji. Jakkolwiek banalnie to brzmi: nikt nie ma takiego spojrzenia jak Leonardo DiCaprio.

Jest w The Revenant pewien naturalizm, daleko posunięta chęć pokazania brudu, znoju i cierpienia głównego bohatera, które można interpretować jako efekciarskość (historie o tym, że DiCaprio jadł na planie prawdziwą surową wątrobę), ja jednak u Iñárritu widzę chęć pokazania prawdy i pewien pomysł na surową opowieść, która ma szokować, ale i trochę zabawiać, bo mimo wszystko to kino wysokobudżetowe i napakowane rozpoznawalnymi gwiazdami. Niemniej – niezwykle wartościowe.

Spotlight zasłużenie zgarnął Oscara jako najlepszy film minionego roku, co nie zmienia jednak faktu, że The Revenant do najważniejszej nagrody w świecie filmu nominowana była w aż dwunastu kategoriach i ostatecznie zdobyła aż trzy statuetki – to doskonałe potwierdzenie wysokiej jakości, której temu filmowi odmówić nie można.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Mike Moh

Mike Moh

ur. 1983, kończy 36 lat

Jonathan Frakes

Jonathan Frakes

ur. 1952, kończy 67 lat

Melissa Fumero

Melissa Fumero

ur. 1982, kończy 37 lat

Erika Christensen

Erika Christensen

ur. 1982, kończy 37 lat

John Stamos

John Stamos

ur. 1963, kończy 56 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV