Raport Turnera (2019)

Memo From Turner

Raport Turnera

Co się stanie, gdy człowiek o niezłomnej uczciwości trafi do świata absolutnej korupcji?
 
Świętujący w Kapsztadzie ukończenie aplikacji adwokackiej młodzieniec niechcący powoduje wypadek, w którym ginie bezdomna dziewczyna. Jest zbyt pijany, żeby nawet to zauważyć. Jego przyjaciel oraz ojczym, były najemnik, są świadkami całego zdarzenia i świadomie zostawiają dziewczynę na pewną śmierć.
 
Margot Le Roux, matka sprawcy – magnatka górnicza i absolutna władczyni prowincjonalnego miasteczka – nie zamierza zdradzać synowi, co się wydarzyło feralnej nocy. Sprawą zajmuje się diabelnie skuteczny aspirant Turner z wydziału zabójstw kapsztadzkiej policji. Gdy przybywa do zagubionego w sercu pustyni miasteczka, szybko przekonuje się, że Margot zrobi wszystko, by ocalić syna. Turnera nie można ani kupić, ani zastraszyć. Brutalna konfrontacja jest nieunikniona…

 • Premiera (Świat)

  18 czerwca 2019
 • Premiera (Polska)

  18 czerwca 2019
 • ISBN

  978-83-8062-475-7
 • Polskie tłumaczenie

  Maciej Szymański
 • Liczba stron

  408
 • Autor:

  Tim Willocks
 • Gatunek:

  Thriller
 • Wydawca:

  Polska: Rebis

Najnowsza recenzja redakcji

Dirk jest dwudziestokilkulatkiem świętującym ukończenie aplikacji adwokackiej. Będąc pod wpływem alkoholu, powoduje wypadek, w którym ginie bezdomna dziewczyna. Chłopak o tym nie wie, ale widzieli to jego kompani i zostawili ją na pewną śmierć. Sprawą zajmuje się aspirant Turner. Jedno jest pewne – matka Dirka, Margot, zrobi wszystko, aby ochronić syna.

Główny bohater to postać bardzo szlachetna i uczciwa, która domaga się sprawiedliwości. Dla niego pochodzenie zabitej dziewczyny nie ma żadnego znaczenia. Turner odznacza się przenikliwością i umiejętnością analitycznego myślenia, dzięki czemu szybko łączy wątki i wpada na pomysły mające ułatwić mu rozwiązanie zagadki. Poza tym potrafi walczyć i wie, gdzie uderzyć, żeby mocno zabolało. Ten bohater bardzo mi imponuje, ponieważ pomimo niebezpieczeństw trzyma się założonego planu i swoich ideałów. W pewnym momencie miałem problem, bo z jednej strony aspirantowi groziła śmierć, więc za wszelką cenę starał się przeżyć, ale polało się na tyle dużo krwi, że zacząłem zastanawiać się, czy powoli nie staje się on tymi, z którymi walczy.

Autor umiejętnie dawkuje napięcie. Akcja zaczyna się spokojnie, ale po kilkudziesięciu stronach rozkręca się. Przyznaję, trudno było mi się oderwać od lektury, ponieważ między bohaterami doszło do konfliktu i po prostu musiałem dowiedzieć się, jak się zakończy. Tim Willocks nie oszczędza głównego bohatera. Rzuca go w sytuacje, w których normalny człowiek nie przeżyłby i patrzy, jak cierpi.

Raport Turnera - okładkaŹródło: Rebis

W powieści bardzo dobrze został ukazany watek matczynej miłości. Matka jest w stanie poruszyć niebo i ziemię, aby ochronić swoje dziecko przed złem. Margot jest do tego bogata. Ma pieniądze, dzięki którym mieszkańców Kapsztadu i okolic trzyma tak naprawdę w garści.

Tim Willocks potrafi nakreślić sylwetki bohaterów. Każdy z nich ma swoją historię oraz indywidualne cechy charakteru, dzięki którym jest „jakiś”, można stwierdzić czy się go lubi, czy nie. Niekoniecznie polubiłem Hennie’go. Dla mnie jest on facetem starającym się za bardzo pokazać swoją bezwzględność i nieustępliwość, przez co jest żenujący. Myśli, że posiadanie pistoletu czyni z niego twardziela. Tak bardzo chce się przypodobać Margot, że jest to irytujące. Z kolei Simon budzi we mnie pozytywne odczucia. Odznacza się nie tylko inteligencją, lecz także umiejętnością bicia się. Ma sporo wspólnego z Turnerem i gdyby obaj razem pracowali, mogliby dużo osiągnąć. Nie będę przytaczał tutaj sylwetek wszystkich bohaterów, bo tekst miałby sporo stron, ale chcę zaznaczyć, że bohaterzy nie mieszają się, nie mylą, mimo iż jest ich sporo.

Osoby o słabych nerwach lepiej niech omijają tę powieść z daleka, bowiem występuje w niej sporo scen, podczas których włos na głowie się jeży i pojawia się odruch wymiotny. Poza tym trup ściele się gęsto.

Raport Turnera to świetna książka, po którą powinien sięgnąć każdy fan thrillerów, jeśli chce przeczytać coś dobrego, o czym długo będzie pamiętać.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Tracy Morgan

Tracy Morgan

ur. 1943, kończy 77 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV