Repertuar kin Nowość Program TV

Star Wars. Lordowie Sithów (2015)

Star Wars. Lords of the Sith

Śr. ocena 8

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Paul S. Kemp ma na koncie kilka książek należących do starego kanonu Gwiezdnych Wojen, więc jego przejście do nowego jest płynne i wiadomo było mniej więcej, czego po nim oczekiwać. Star Wars. Lordowie Sithów nie rozczarowują.

Książka Star Wars. Lordowie Sithów jest pisana z dwóch perspektyw: rebeliantów z Chamem Syndullą na czele oraz Vadera i Imperatora. Dzięki temu na wstępie pisarzowi udaje się wprowadzić bohaterów, których historia potrafi zaciekawić, a ich przemyślenia i decyzje są w stanie momentalnie zainteresować. Najważniejsze jednak, że podczas lektury bez problemu można czuć sympatię do tych dobrych i do tych złych. Jest to coś, co dodaje tej opowieści głębszego wyrazu, szczególnie że po obu stronach mamy też odcienie szarości, granica pomiędzy dobrym a złym zostaje zachwiana i postacie zaczynają kwestionować swoje decyzje.

Kemp dobrze nawiązuje do serialu Wojny Klonów, w którym postać Chama Syndulli występowała, i delikatnie do serialu Star Wars Rebelianci, w którym występuje córka Chama, Hera. Najważniejsze jednak są smaczki w przemyśleniach Vadera, które związane są jeszcze z okresem, gdy był Anakinem Skywalkerem. Kemp pozwala lepiej zrozumieć psychikę Vadera po zaledwie 5 latach od przemiany z Zemsty Sithów. To, jak ten bohater jest targany niepewnościami i dylematami, okazuje się czymś, czego mogło wielu fanom brakować, bo naprawdę mocno udaje się rozwinąć Vadera w stosunku do filmów. Pod wieloma względami przypomina to prace Matthew Stovera, który pozwolił zrozumieć przemyślenia Anakina w książkowej Zemście Sithów.

Najjaśniejszym punktem książki jest jednak relacja Vadera z Imperatorem, która podczas wydarzeń odgrywa znaczącą rolę, ciągle się rozwija i pokazuje coś, co chciałoby się częściej czytać. Pisarz przede wszystkim dodaje jej wyrazu, bo wychodzi ona daleko poza relację mistrz-uczeń – wiele czynników wskazuje, że są to też długoletni przyjaciele. Ciągłe testy, którym Vader poddawany jest przez Imperatora, okazują się ciekawym i ważnym zabiegiem, pokazującym, że prawdopodobnie Imperator cały czas wyczuwał w nim dobro, o którym wiele lat później mówił Luke. Takim sposobem cały czas miał Vadera pod kontrolą. To, jak postrzegany jest Vader przez zwyczajnych rebeliantów i jak ukazywana jest jego niszczycielska potęga, udowadnia też, jak propaganda Imperium skutecznie zniszczyła świadomość o istnieniu Jedi. Ukazano tutaj prawdziwą potęgę Ciemnej Strony Mocy, a choć w pewnych momentach miałem wrażenie, że być może Kemp tu i ówdzie przesadza, to jednak całościowo można to zrozumieć i zaakceptować, bo w końcu dostajemy historię, w której nic nie może mierzyć się z potęgą zła i w której ci źli są tak naprawdę bohaterami, a nie złoczyńcami. Na pewno książka spodoba się każdemu, kto jest fanem Ciemnej Strony Mocy.

star wars. lordowie sithów - okładka
Źródło: Uroboros

Historia ma naprawdę dobre i szybkie tempo, a dzieje się wiele, więc na nudę nie można narzekać. Gdy ostatecznie dochodzimy do wielkiej akcji, na której oparta jest większa część książki, pojawia się mnóstwo emocji, napięcia i ciekawość, bo Imperator tradycyjnie zachowuje się tak, jakby wszystko szło zgodnie z jego planem. Pisarz poświęca odpowiednią ilość czasu na zrozumienie postaci, ich motywacji, relacji pomiędzy nimi i powodów, dla których podejmują określone decyzje. Ciekawym dodatkiem okazuje się Isval, prawą ręka Chama, która przez całą książkę kształtuje się na wartościową i ważną bohaterkę. Znajdziemy też interesujące postacie drugoplanowe, których role rozpisano bardzo sprawnie, więc nie są tylko niepotrzebnymi statystami, których nie da się polubić.

Wydanie książki Star Wars. Lordowie Sithów prezentuje się pięknie. Ładna, dopracowana okładka, jakich w starym kanonie nie uświadczyłem, nadal imponuje. Podoba mi się to, jak Urobos podchodzi do wydania, bo można odnieść wrażenie, że dostajemy coś na serio, a nie książkę skleconą na polski rynek po łebkach, ponieważ „fan i tak kupi”. W treści znalazło się trochę więcej literówek niż w poprzednich dwóch książkach nowego kanonu, ale nie przeszkadzają one w odbiorze.

Star Wars. Lordowie Sithów to obok Star Wars. Tarkin dowód na to, że nowy kanon może mieć dobre, ciekawe historie, które wciągną, zainteresują, wzbudzą emocje i w których będziemy kibicować tym złym. Potęga Ciemnej Strony Mocy dostaje swoje 5 minut i odpowiednio je wykorzystuje.

Pokaż całą recenzję

Powiązane Artykuły

Adam Siennica
-

Nowy kanon Gwiezdnych Wojen. Co warto przeczytać?

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi…

Krzysztof "Kriz" Rojowski
spoilery
1-

Darth Vader – ofiara czy złoczyńca?

Sapiący oddech, czarna zbroja i hełm – te trzy określenia jednoznacznie kojarzą się z jednym…

Adam Siennica
spoilery
1-

Analiza Łotr 1: smaczki, easter eggi i nawiązania

Film Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie to kopalnia dobroci dla fanów tego uniwersum. Po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.