Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542349288.6569&rtu=-1
 

 

 

Nowy kanon Gwiezdnych Wojen. Co warto przeczytać?

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi w filmach, serialach, książkach, komiksach i grach. To wszystko należy do jednego uniwersum i jest ze sobą powiązane. Co warto przeczytać? Niniejszy artykuł to na bieżąco aktualizowany przewodnik po tym, co jest dostępne w Polsce.

Film Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy poprzez odbudowę mocno działającej magii Gwiezdnych Wojen zachęcił wiele osób do głębszego zapoznania się z uniwersum. Wielu z Was pewnie też zastanawiało się, co tak naprawdę można po filmie przeczytać osadzonego w tym kanonie, zwłaszcza że istnieje multum książek ze starego kanonu (zwanego Legendami), więc można się w tym pogubić. Dlatego też przygotowałem poniższy przewodnik dostępnych w Polsce filmów, seriali, komiksów, książek i gier mających związek fabularny z nowym kanonem, a wszystko wraz z opisami i linkami do naszych recenzji. Będzie on aktualizowany na bieżąco o nowo wydane tytuły.

Uwaga: Przy każdym tytule znajdziecie informację o czasie akcji. Data 0 w nowym kanonie odpowiada filmowi Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo. Linię czasu w kanonie opisuje się od tego wydarzenia, co oznacza, że np. historia z roku 20 rozgrywa się 20 lat po wydarzeniach ukazanych w Mrocznym widmie.

 

FILMY

Saga Gwiezdnych Wojen – części 1-8

Wszystkie stworzone filmy należące do Sagi i opowiadające historię Skywalkerów należą do nowego kanonu Gwiezdnych Wojen. Do tego dołączy część IX, gdy będziemy znać czas akcji tego filmu. Dwa telewizyjne spin-offy o Ewokach nie należą do kanonu.

Czas akcji:

  • Atak Klonów – 10 lat po MW
  • Zemsta Sithów – 13 lat po MW
  • Nowa nadzieja – 32 lata po MW
  • Imperium Kontratakuje – 35 lat po MW
  • Powrót Jedi – 36 lat po MW
  • Przebudzenie Mocy – 66 lat po MW
  • Ostatni Jedi – 66 lat po MW

przebudzenie mocy - zdjęcie
źródło: materiały prasowe

 

Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie

Pierwszy samodzielny film osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen. Film pokazał coś nowego w świecie Gwiezdnych Wojen. Nie tylko przypomniał o tym, że „wojny” są w tytule, dając starcia w kosmosie i na planecie, ale też pokazał odwagę w podejmowaniu trudnych fabularnych decyzji, jakich trudno znaleźć w innych superprodukcjach. W głównej roli wystąpi Felicity Jones, a za kamerą stoi Gareth Edwards.

Czas akcji: 32 lata po MW

Opis: Pierwszy z serii spin-offów Gwiezdnych wojen. W filmie Rogue One: A Star Wars Story grupa bojowników ruchu oporu jednoczy się i wyrusza na misję, aby ukraść plany Gwiazdy Śmierci i dać galaktyce nową nadzieję.

A Star Wars Story: Rogue One
Źródło: materiały prasowe

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

Drugi samodzielny film osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen. Ma być to historia młodego Hana Solo, początków jego przyjaźni z Chewbaccą i ich wspólne pracy przemytników. Większe szczegółów nie są znane. Za kamerą Ron Howard, a w głównych rolach zobaczymy Aldena Ehrenreicha, Donalda Glovera oraz Emilię Clarke.

Czas akcji: 21 lat po MW

Źródło: Lucasfilm

SERIALE

Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów

Serial animowany składający się z 6 sezonów. Dynamiczny, z klimatem i fajną akcją, ale z trudnymi początkami, kiedy wizja dopiero się kształtowała. Jest jednak wiele odcinków prezentujących mocny klimat Gwiezdnych Wojen i ukazujących ważne oraz ciekawe wątki.

Czas akcji: 10-12 lat po MW

Opis: Serial o powiada o legendarnej Wojnie Klonów, pokazując epickie bitwy i polityczne machlojki z dodatkiem humoru.

Star Wars Rebelianci

Obecnie emitowany serial animowany, rozgrywający się przed wydarzeniami z części IV filmowej Sagi. Śledzimy w nim przygody grupki Rebeliantów stawiających czoła Imperium. Produkcja na razie ma 2 sezony, ale zamówiono już 3. serię. Propozycja dla fanów w każdym wieku, chociaż młodsi na pewno będą bardziej zadowoleni.

Czas akcji: 27 lat po MW

Opis: Star Wars Rebelianci to nasycony akcją serial rozgrywany pomiędzy epizodami III i IVGwiezdnych wojen. Jest to czas, gdy Imperium poluje na ostatnich Jedi i zaciska swoje szpony na mieszkańcach Galaktyki, zapewniając silną ręką pokój, a jednocześnie uciszając opozycjonistów. Wówczas też rodzą się pierwsze oznaki Rebelii.

Star Wars Forces of Destiny

Animowany mikroserial opublikowany w Internecie opowiada różne historie bohaterek mających wpływ na świat Gwiezdnych Wojen. Raczej krótka ciekawostka dla młodszych fanów.

Czas akcji: 11-66 po MW

Strony: 12345
 

 

Powiązane Artykuły

Mateusz Dzięcioł
1-

Uniwersum filmów animowanych DC – przewodnik

Po wielu latach tworzenia samodzielnych fabularnie produkcji o superbohaterach DC postanowiło stworzyć osadzoną w jednym,…

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Hołd dla Stana Lee. Zobacz poruszające…

Artyści złożyli hołd zmarłej legendzie komiksu. Zobacz galerię z pięknymi pracami w ich wykonaniu.

Paweł Krzystyniak
-

Wiedźmin i miłosny cosplay. Zakochani Geralt…

Geralt, Triss i inne postacie znane z wiedźmińskiego uniwersum zostały uchwycone na zdjęciach autorstwa niemieckiego…

Paweł Krzystyniak
-

Pokemony jak żywe. Zobacz modele z…

W sieci pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają modele Pokemonów, które pojawią się w nadchodzącym filmie.

Norbert Zaskórski
-

Arrowverse – Ruby Rose jako Batwoman…

W sieci zadebiutowało nowe zdjęcie z crossoveru Arrowverse przedstawiające Ruby Rose jako Batwoman.

Norbert Zaskórski
-

Aquaman – Amber Heard w pięknej…

Amber Heard, gwiazda nadchodzącego widowiska Aquaman wzięła udział w sesji zdjęciowej dla jednego z magazynów.

Adam Siennica
-

Król wyjęty spod prawa – recenzja…

Król wyjęty spod prawa to superprodukcja Netflixa o budżecie 120 mln dolarów, którą w pewnym…

Ocena recenzenta:
6

Co o tym sądzisz?