Nowy kanon Gwiezdnych Wojen. Co warto przeczytać?

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi w filmach, serialach, książkach, komiksach i grach. To wszystko należy do jednego uniwersum i jest ze sobą powiązane. Co warto przeczytać? Niniejszy artykuł to na bieżąco aktualizowany przewodnik po tym, co jest dostępne w Polsce.

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi w filmach, serialach, książkach, komiksach i grach. To wszystko należy do jednego uniwersum i jest ze sobą powiązane. Co warto przeczytać? Niniejszy artykuł to na bieżąco aktualizowany przewodnik po tym, co jest dostępne w Polsce.

Film Star Wars: The Force Awakens poprzez odbudowę mocno działającej magii Gwiezdnych Wojen zachęcił wiele osób do głębszego zapoznania się z uniwersum. Wielu z Was pewnie też zastanawiało się, co tak naprawdę można po filmie przeczytać osadzonego w tym kanonie, zwłaszcza że istnieje multum książek ze starego kanonu (zwanego Legendami), więc można się w tym pogubić. Dlatego też przygotowałem poniższy przewodnik dostępnych w Polsce filmów, seriali, komiksów, książek i gier mających związek fabularny z nowym kanonem, a wszystko wraz z opisami i linkami do naszych recenzji. Będzie on aktualizowany na bieżąco o nowo wydane tytuły.

Uwaga: Przy każdym tytule znajdziecie informację o czasie akcji. Data 0 w nowym kanonie odpowiada filmowi Star Wars: Episode I - The Phantom Menace. Linię czasu w kanonie opisuje się od tego wydarzenia, co oznacza, że np. historia z roku 20 rozgrywa się 20 lat po wydarzeniach ukazanych w Mrocznym widmie.

 

FILMY

Saga Gwiezdnych Wojen - części 1-8

Wszystkie stworzone filmy należące do Sagi i opowiadające historię Skywalkerów należą do nowego kanonu Gwiezdnych Wojen. Do tego dołączy część IX, gdy będziemy znać czas akcji tego filmu. Dwa telewizyjne spin-offy o Ewokach nie należą do kanonu.

Czas akcji:

  • Atak Klonów - 10 lat po MW
  • Zemsta Sithów - 13 lat po MW
  • Nowa nadzieja - 32 lata po MW
  • Imperium Kontratakuje - 35 lat po MW
  • Powrót Jedi - 36 lat po MW
  • Przebudzenie Mocy - 66 lat po MW
  • Ostatni Jedi - 66 lat po MW

przebudzenie mocy - zdjęcie
źródło: materiały prasowe

 

Rogue One: A Star Wars Story

Pierwszy samodzielny film osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen. Film pokazał coś nowego w świecie Gwiezdnych Wojen. Nie tylko przypomniał o tym, że "wojny" są w tytule, dając starcia w kosmosie i na planecie, ale też pokazał odwagę w podejmowaniu trudnych fabularnych decyzji, jakich trudno znaleźć w innych superprodukcjach. W głównej roli wystąpi Felicity Jones, a za kamerą stoi Gareth Edwards.

Czas akcji: 32 lata po MW

Opis: Pierwszy z serii spin-offów Gwiezdnych wojen. W filmie Rogue One: A Star Wars Story grupa bojowników ruchu oporu jednoczy się i wyrusza na misję, aby ukraść plany Gwiazdy Śmierci i dać galaktyce nową nadzieję.

A Star Wars Story: Rogue One
Źródło: materiały prasowe

Solo: A Star Wars Story

Drugi samodzielny film osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen. Ma być to historia młodego Hana Solo, początków jego przyjaźni z Chewbaccą i ich wspólne pracy przemytników. Większe szczegółów nie są znane. Za kamerą Ron Howard, a w głównych rolach zobaczymy Aldena Ehrenreicha, Donalda Glovera oraz Emilię Clarke.

Czas akcji: 21 lat po MW

Źródło: Lucasfilm

SERIALE

Star Wars: The Clone Wars

Serial animowany składający się z 6 sezonów. Dynamiczny, z klimatem i fajną akcją, ale z trudnymi początkami, kiedy wizja dopiero się kształtowała. Jest jednak wiele odcinków prezentujących mocny klimat Gwiezdnych Wojen i ukazujących ważne oraz ciekawe wątki.

Czas akcji: 10-12 lat po MW

Opis: Serial o powiada o legendarnej Wojnie Klonów, pokazując epickie bitwy i polityczne machlojki z dodatkiem humoru.

Star Wars Rebels

Obecnie emitowany serial animowany, rozgrywający się przed wydarzeniami z części IV filmowej Sagi. Śledzimy w nim przygody grupki Rebeliantów stawiających czoła Imperium. Produkcja na razie ma 2 sezony, ale zamówiono już 3. serię. Propozycja dla fanów w każdym wieku, chociaż młodsi na pewno będą bardziej zadowoleni.

Czas akcji: 27 lat po MW

Opis: Star Wars Rebelianci to nasycony akcją serial rozgrywany pomiędzy epizodami III i IVGwiezdnych wojen. Jest to czas, gdy Imperium poluje na ostatnich Jedi i zaciska swoje szpony na mieszkańcach Galaktyki, zapewniając silną ręką pokój, a jednocześnie uciszając opozycjonistów. Wówczas też rodzą się pierwsze oznaki Rebelii.

Star Wars Forces of Destiny

Animowany mikroserial opublikowany w Internecie opowiada różne historie bohaterek mających wpływ na świat Gwiezdnych Wojen. Raczej krótka ciekawostka dla młodszych fanów.

Czas akcji: 11-66 po MW

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Mayim Bialik

Mayim Bialik

ur. 1975, kończy 44 lat

Jennifer Connelly

Jennifer Connelly

ur. 1970, kończy 49 lat

Piotr Witkowski

Piotr Witkowski

ur. 1988, kończy 31 lat

Magdalena Boczarska

Magdalena Boczarska

ur. 1978, kończy 41 lat

Bill Nighy

Bill Nighy

ur. 1949, kończy 70 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV