Ostatni król Teksasu (2010)

The Last King of Texas

Ostatni król Teksasu

Kiedy zostaje zastrzelony kontrowersyjny profesor anglistyki, Tres Navarre – detektyw i doktor literatury jednocześnie – okazuje się jedyną osobą z tytułem naukowym, która ma odwagę objąć w trybie pilnym zwolnioną posadę na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Policjanci zapewniają, że wytypowali juz podejrzanego, tak więc kiedy oni zajmą się doprowadzeniem banalnego śledztwa do końca, zadaniem Tresa będzie jedynie poprowadzenie trzech kursów, ocenianie prac studentów i wcielenie się w rolę zmarłego profesora.
Zadanie wydaje się proste, ale Tres ma skłonność do pakowania się w skomplikowane sytuacje. Kiedy dowody w sprawie zaczynają sprawiać wrażenie zbyt dobrze dopasowanych, kiedy dochodzi do kolejnych morderstw, Tres podejmuje pewne działania pozalekcyjne, które mają mu pozwolić na zgłębienie umysłu zabójcy. W ten sposób wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę o gangsterski honor w najciemniejszych zaułkach San Antonio.

Najnowsza recenzja redakcji

Rick Riordan to głównie autor bestsellerowych serii książek dla młodzieży. Na swoim koncie ma serie takie jak: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Olimpijscy Herosi czy Magnus Chase. Pisarz stworzył również przewodniki po świecie mitów: Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona oraz Greccy herosi według Percy’ego Jacksona. The Last King of Texas to trzecia odsłona przygód Tresa Navarre – tym razem skierowana do starszych czytelników.

W niewyjaśnionych okolicznościach na Uniwersytecie Teksańskim ginie dwóch profesorów wykładających średniowieczną literaturę angielską. Wszystkie tropy prowadzą do przywódcy jednego z lokalnych ulicznych gangów, który niedawno wyszedł z więzienia. Wyjaśnienie zagadki spada na Tresa Navarre, który przyjmuje posadę wykładowcy, a pomiędzy zajęciami stara się odszukać mordercę swoich poprzedników.

Tym, którzy nie czytali poprzedniej części nadążenie za wydarzeniami nie sprawi większego problemu. Plusem w książkach Riordana jest przede wszystkim tempo akcji. Fabuła od samego początku mknie do przodu i nie zwalnia aż do samego końca. Autor zgrabnie przedstawia wielowątkowe śledztwo. Chociaż niektórych rzeczy można domyślić się w trakcie czytania, to na koniec i tak czeka nas zaskoczenie. Riordan umiejętnie łączy wątki i chociaż jest ich dużo czytelnik nie ma problemu z nadążeniem za fabułą. Na dynamikę historii wpływają również krótkie rozdziały i niezwykle charyzmatyczny narrator – Tres Navarre.

Ostatni król Teksasu - okładka
Źródło: Galeria Książki

Główny bohater to zuchwały, momentami bezczelny prywatny detektyw, który niejednokrotnie pakuje się w kłopoty. Tres podbija serca czytelników swoim poczuciem humoru i sarkazmem. Podczas śledztwa nie ogranicza się tylko do badania dowodów. Od wspomagania się nowoczesnymi gadżetami, woli siłę własnych pięści.

Ostatni król Teksasu to również zbiorowisko ciekawych bohaterów drugoplanowych. Pojawiają się starzy znajomi z poprzednich części, ale nie brakuje również nowych postaci. Żadna z osób, która pojawia się na kartach powieści, nie znajduje się tam przypadkowo. Nawet najmniejszy i z pozoru nieistotny bohater w pewnym momencie odegra jakąś rolę, często zupełnie niespodziewaną, w śledztwie lub w życiu głównego bohatera.

Nowa powieść Riordana to kryminał w dobrym stylu. Autor nie podaje wszystkiego na tacy. Zagadka jest trudna, a  tajemnice rodzą kolejne. Nie brakuje tutaj pościgów samochodowych czy strzelanin w westernowym stylu. Autorowi, po raz kolejny, doskonale udało się również oddać klimat Teksasu, w którym rządzi mafia, a całość naszpikowana jest opisami meksykańskiego jedzenia i alkoholu.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Tracy Morgan

Tracy Morgan

ur. 1943, kończy 77 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV