Baśnie osobliwe – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 14 czerwca 2017Miłośnicy Domu pani Peregrine doczekali się wreszcie wydania skarbnicy wiedzy i przewodnika umożliwiającego ratowania ymbrynek. Na półkach księgarń pojawiły się Baśnie osobliwe Ransoma Riggsa.
Miłośnicy Domu pani Peregrine doczekali się wreszcie wydania skarbnicy wiedzy i przewodnika umożliwiającego ratowania ymbrynek. Na półkach księgarń pojawiły się Baśnie osobliwe Ransoma Riggsa.
Bajki i legendy są ważnym elementem dzieciństwa. Nie tylko wzbogacają wyobraźnię, ale także pełnią bardzo ważną rolę wychowawczą i przekazują pewne uniwersalnie prawdy w sposób przystępny dla młodego czytelnika.
Ransom Riggs, podobnie jak Joanne Kathleen Rowling i Stephen King, postanowił wydać książkę powiązaną z fabułą swojej powieści i kilkukrotnie wspominaną w trakcie akcji. Tales of the Peculiar są zbiorem dziesięciu opowiadań i trzeba przyznać, są one dość oryginalne. W trakcie lektury poznamy na przykład kanibali, dowiemy się, gdzie powstała pierwsza pętla czasowa i jak wyglądało pojawienie się pierwszej ymbrynki.
Autor wyjął książkę z fikcyjnego świata i starał się nadać jej jak najbardziej realny wymiar. Osiągnął to miedzy innymi poprzez umieszczenie na samym początku przedmowy i komentarzy do treści baśni autorstwa niewidzialnego bohatera Osobliwy dom pani Peregrine o imieniu Millard Nullings.
Jeśli o samą treść, to Riggs pozostaje wierny baśniowej konwencji i chce coś wnieść do życia młodego czytelnika. Dziesięć opowieści przepełnionych magią mówi przede wszystkim o tym, że nie ma nic złego w byciu osobliwym, gdyż najważniejsze jest to, co mamy w środku. Bardzo lekko opisuje problem nieakceptowania przez ogół społeczności.
Poza tym standardowo, piętnowane są ludzkie wady takie jak na przykład chciwość i mściwość, a nagradzane zalety jak dzielność czy lojalność. Trzeba jednak zauważyć, że klimat tych opowieści jest bardzo mroczny, w zasadzie taki jak Osobliwego domu. Najmłodsi mogą się przestraszyć.
Baśnie są bardzo ważną częścią fabuły trylogii, ale jak najbardziej można czytać je, nie znając całości. Ktoś mógłby zarzucić twórczości Riggsa ponury klimat graniczący z horrorem i inne tego rodzaju mankamenty. Ja w tym momencie odsyłam niezadowolonych do baśni braci Grimm albo Andersena, ale tych oryginalnych bez przeróbek.
Źródło: fot. Media Rodzina
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1974, kończy 50 lat
ur. 2003, kończy 21 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1976, kończy 48 lat
ur. 1937, kończy 87 lat