Ocena recenzenta:
7/10

Bękarty z Południa #03: Powrót do domu – recenzja komiksu

Kolejna część Bękartów z Południa to nadal mocna historia, chociaż jakby pozbawiona iskry, która cechowała wcześniejsze albumy.

W poprzednich dwóch albumach Jasona Aarona i Jasona Latoura poznaliśmy już dobrze mieszkańców hrabstwa Craw, a także bezwzględne zasady, jakie rządzą tym zakątkiem amerykańskiego Południa. Rządzi tam trener Euless Boss – i to dotyczy to nie tylko drużyny futbolu amerykańskiego, ale też pozostałych aspektów życia w hrabstwie.

Historie zawarte w trzecim tomie Bękartów z Południa jedynie uzupełniają ten obraz. Tym razem czytelnik nie otrzymuje dłuższej historii, a swego rodzaju prezentację postaci; często drugoplanowych, pojawiających się gdzieś w tle. Niektóre z tych opowieści są interesujące, inne raczej niespecjalnie potrafią przykuć uwagę.

Co zatem znajdziemy w tym albumie? Między innymi historii człowieka złamanego, który brzydzi się swoim obecnym życiem, a jednocześnie jego nieporadne próby zmiany są skazane na niepowodzenie. Będą też opowieści o pomocnikach trenera Bossa – z pozoru bardzo podobnych do siebie, ale w rzeczywistości zupełnie inaczej odbierających okrutne czyny, których się dopuszczają. Będzie też historia samotnika, który sam postanawia wymierzać boską (i ludzką) sprawiedliwość, a także chłopca, który chce coś zmienić.

Powyższe opowieści, nierzadko wykorzystujące luźne nitki z wcześniej przedstawiany wątków, niewiele wnoszą do całej opowieści. Same w sobie są interesujące; a na pewno zaskakujące. Rzadko się zdarza, by Aaron poprowadził narrację w łatwy do przewidzenia sposób. Potrafi zaskoczyć… a przynajmniej pokazać nawet zgrany pomysł fabularny w nieco innym, brutalniejszym świetle.

W Powrocie do domu pojawiają się może ze dwa wątki, które będą miały większy wpływ na dalszą fabułę tej opowieści. Po pierwsze trenerowi Bossowi powoli zaczyna się osuwać grunt spod nóg na skutek serii mniejszych, osobno pewnie nic nieznaczących wydarzeń. Po drugie w końcówce albumu zamieszczony jest zeszyt nawiązujący do ostatnich scen z Był to facet, co się zowie – czytelnik bliżej poznaje córkę Earla Tubba i może zacząć spekulacje jak będzie przebiegała nieunikniona konfrontacja w następnych częściach. Jednakże, znając dotychczasowe zwroty w scenariuszu Aarona, niczego jeszcze nie można być pewnym.

Bękarty z południa 3. Powrót do domu - okładka
Źródło: Mucha Comics

Graficznie nie ma zaskoczeń. Latour stosuje te same zabiegi i technikę, co we wcześniejszych tomach. Ostre i nieco karykaturalne rysy postaci i stonowana kolorystyka nadają całości wyrazu – a kadry, które nieco odchodzą od tego schematy, są przez to jeszcze mocniejsze.

Mimo wszystko Powrót do domu jest albumem nieco słabszym od swoich dwóch poprzedników. Zabrakło wyrazistej osi spinającej zamieszczone historie. Idąc tropem literackim: to raczej zbiór opowiadań powiązanych wspólnymi realiami niż kolejny tom cyklu. Niezły, ale jednak sprawiający wrażenie swego rodzaju wypełniacze przed kolejnymi aktami dramatu.

Źródło: fot. Mucha Comics

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka

Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.


Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Film a rzeczywistość. Tak wyglądają prawdziwe…

Wielu aktorów przechodzi prawdziwe metamorfozy, by lepiej oddać wizerunek autentycznej postaci. Zobaczcie, jak wyglądają odtwórcy…

Piotr Piskozub
0 -

Chris Hemsworth wypełni kontrakt i żegna…

Chris Hemsworth w jednym z ostatnich wywiadów zabrał głos na temat swojej przyszłości w roli…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Co wyjawiają zabawki z filmu Avengers:…

Portal Comic Book Movie pokusił się o analizę tropów fabularnych, które mogą zdradzać zabawki promocyjne…

Piotr Piskozub
0 -

Kevin Spacey znów oskarżony. Tym razem…

Kevin Spacey został oskarżony o rasizm przez szefa ochrony na planie serialu House of Cards.

Norbert Zaskórski
0 -

PLOTKA: Spider-Man pojawi się w filmie…

Według najnowszych informacji postać Spider-Mana może pojawić się w solowej produkcji o losach jednego z…

Norbert Zaskórski
0 -

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie…

W sieci pojawił się nowy opis fabuły spin-offu Gwiezdnej Sagi o przygodach młodego Hana Solo.…

Co o tym sądzisz?