Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Black Lightning: sezon 2, odcinek 1 – recenzja

Black Lightning powraca z 2. sezonem i... jest to naprawdę udany come back. Serial nic nie stracił ze swojej świeżości, a premiera daje nadzieję na kawał niezłej historii.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Black Lightning przenosi nas do Freeland po trzech miesiącach od wydarzeń z finału poprzedniego sezonu. Społeczność jest rozbita świadomością tego, że ich miasto przez kilkadziesiąt lat było poligonem doświadczalnym dla amerykańskiego rządu. Sprawy nie ułatwia fakt, że u coraz większej liczby osób zaczynają się objawiać moce. W tym wszystkim próbuje się odnaleźć nasz główny bohater, który nie dość, że nadal zmaga z mocami u swoich córek, to na dodatek musi podjąć ostatnią walkę o istnienie szkoły, którą zarządza.

To oczywiście niepełny zarys tego, co można było zobaczyć w premierowym odcinku drugiego sezonu Black Lightning. Najważniejsze jednak jest to, że twórcy nie postawili od razu na fajerwerki, tylko na spokojne wprowadzenie do całego sezonu. Stąd nie uświadczymy zbyt wielu scen akcji (aczkolwiek i takie się znajdują), dostaniemy natomiast sporo niezłych dialogów, które kładą podwaliny pod przyszłe wydarzenia. Niemniej postarano się, aby premierowy odcinek zaczął się bardzo mocno i jeszcze mocniej skończył. I w tych scenach widać parę potknięć. Przede wszystkim praca kamery przy starciu Kary Fowdy z Syonide (choreografia zdecydowanie na plus) była mimo wszystko zbyt wolna, by nie dało się zauważyć dublerów zastępujących główne aktorki i to trochę wybijało z rytmu oglądania. Niewielki facepalm mógł natomiast wystąpić w ostatniej scenie, kiedy Kara Fowdy rzuca się sama na Tobiasa Whale’a. Poczynając od pierwszego ujęcia, przez rozwinięcie, aż po zakończenie, miało się wrażenie, że ta scena dość mocno psuje wrażenie z całego odcinka i najprościej mówiąc – można było ją sobie darować.

Sam epizod skupia się natomiast na konsekwencjach rządowych eksperymentów i na tym, jak społeczność Freeland próbuje sobie z tym radzić. A że średnio się to udaje, widzimy w poszczególnych, początkowych scenach – gdy policja zatrzymuje nastolatka, w czasie spotkania w kościele oraz postawie mieszkańców miasta. Dotychczasowa działalność na rzecz miasta Black Lightninga i Thunder, choć wciąż doceniana, zaczyna również wzbudzać coraz więcej wątpliwości. Miasto, które dotychczas i tak średnio radziło sobie z „normalnymi” problemami, nie jest w żaden sposób przygotowane na pojawianie się metaludzi. Sam Jefferson zdaje sobie sprawę, że może to być  dla niego i jego rodziny jeden z najtrudniejszych okresów w życiu. Sprawy nie ułatwi z pewnością to, że jego córka Jennifer do tej pory nie opanowała swoich nowych zdolności, a jak pokazał ten epizod, jej wszystkie moce dopiero zaczynają się ujawniać, co tylko będzie dodawać smaczku kolejnym odcinkom.

Znaczny wpływ na wydarzenia w tym sezonie będzie miała również walizka i jej tajemnicza zawartość, która równie dobrze może być kluczem do tego, jak pomóc metaludziom i wprowadzenia chaosu w całym mieście. O tym jednak przekonamy się w kolejnych epizodach.

Jak na serial stacji The CW oparty na komiksach DC, Black Lightning prezentuje się jak do tej pory naprawdę dobrze. Historia jest spójna, nie ma w niej zbyt wielu zgrzytów, a z każdym odcinkiem postacie rozwijają się. Jest to bardzo powolna ewolucja, jakiej często w serialach tego typu mocno brakuje. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest fakt, że choć w domyśle wiemy, że wydarzenia Black Lightninga toczą się w tym samym uniwersum, co Arrow, Flash i reszta, to jak na razie serial jest zdecydowanie trzymany od nich z dala. I to wychodzi mu tylko na dobre.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Black Lightning

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.