Burza: Sztorm emocjonalny – recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 22 maja 2017Burza to niezwykle nostalgiczny, przejmujący, pozbawiony słów komiks, autorstwa uzdolnionych portugalskich artystów – scenarzysty André Oliveiry i rysownika João Sequeiry. Poznajcie zatroskanego latarnika i enigmatyczną kobietę, mieszkającą wraz z nim na ponurej wyspie.
Burza to niezwykle nostalgiczny, przejmujący, pozbawiony słów komiks, autorstwa uzdolnionych portugalskich artystów – scenarzysty André Oliveiry i rysownika João Sequeiry. Poznajcie zatroskanego latarnika i enigmatyczną kobietę, mieszkającą wraz z nim na ponurej wyspie.
Protagonistą noweli graficznej jest Sebastio, zmęczony życiem, trapiony problemami natury egzystencjalnej, nieszczęśnik po trzydziestce. Bohater odbiera przesyłkę z lądu od wiekowego, pociesznego żeglarza. Z pisma od pracodawców dowiaduje się, że jego kontrakt na latarnika przedłużył się o kolejne 180 dni. Jest to wiadomość całkowicie go nie zadowalająca – zwłaszcza, że co chwila dostrzegamy plansze, na których Sebastio desperacko odkreśla kolejne dni w kalendarzu. Główny bohater dobrze skrojonej opowieści strzeże spokoju na morzu, które nieustanne targane jest przez sztormy i tytułowe burze. Mężczyzna jest typem skonfundowanego samotnika, dziwnie zachowującego się wobec zagadkowej Madaleny, mieszkającej z nim w latarni. Wolny czas spędza na spacerach po plaży z wiernym psiakiem.
Mocnym akcentem w niniejszym albumie są reminiscencje protagonisty z lat dziecięcych. Mężczyzna coraz bardziej pogrąża się w bezsilności, desperacji, a momentami również melancholii. Co chwila wyławia ze wzburzonego morza różne przedmioty (fotel, but, obraz), które pozwalają mu powrócić do wcześniejszego życia. Poznajemy fragmenty jego szczęśliwego dzieciństwa, u boku wychowujących go dziadków. W komiksie znajdziemy także mocno oniryczne sceny o symbolicznym charakterze, zwłaszcza w momencie, gdy Sebastio wyławia z wody zniszczony obraz. Finał recenzowanej noweli jest na wskroś pozytywny, interesujący i zaskakujący, znacznie podnoszący ocenę Burza.
Ilustracje Joao Sequeira są sugestywne i charakterystyczne, idealnie pasujące do tragicznej opowieści. Postacie na rysunkach są mocno wykoślawione, niemal rozmyte, momentami zlewające się z gwałtowną pogodą. Świetnie wypadają kadry przedstawiające wzburzoną wodę, mocny wiatr, czarne chmury oraz silne opady deszczu – całość sprawia dzięki temu piorunujące wrażenie. Obraz ten pogłębia pustkę egzystencjalną bohaterów, ich rozterki i ponurość rzeczonej historii. Strzałem w dziesiątkę okazało się pozostanie przy czarno-białych barwach, a cieniowania i chaotyczna kreska Portugalczyka prezentują się bez zarzutów.
Burza to kolejny interesujący komiks niemy wydany w Polsce dzięki wydawnictwu Timof Comics. Poruszająca i intensywna nowela, o sporej dawce dramatyzmu, opowiadająca przy tym o typowo ludzkich uczuciach (miłości, tęsknocie, wspomnieniu czy wybaczeniu). Mówiąc krótko – sztorm emocjonalny w ciekawej oprawie graficznej.
Źródło: Timof Comics / fot. Timof Comics
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat