Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Córki dancingu: Dziwaczny polski musical – recenzja

Córki dancingu to jeden z filmów, które walczyły w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmów w Gdyni. Debiutantka Agnieszka Smoczyńska stworzyła dziwaczny musical o syrenach i pokazała, że ten gatunek także da się zrobić dobrze w polskim kinie.
Najlepsze filmy

Kto by pomyślał, że można w Polsce zrealizować musical z prawdziwego zdarzenia – i to jeszcze z efektami specjalnymi! Córki dancingu pokazują, że w naszym kraju można stworzyć nietypowe kino gatunkowe, które w tym przypadku jest tak naprawdę muzyczną baśnią dla dorosłych. Śledzimy historię dwóch syren, Srebrnej i Złotej, które poznają życie w Warszawie w latach 80. XX wieku. Z ich perspektywy możemy zobaczyć różne oblicza człowieczeństwa – także te złe, krzywdzące ich początkową niewinność. Uniwersalna tematyka może się podobać, bo w sposób prosty, ale wiarygodny porusza różne istotne kwestie.

„Córki dancingu” to musical, więc film osadzony jest w specyficznej konwencji. Mamy zatem sceny wyrywające nas z opowieści na czas piosenki, w których nie brak symboliki, a czasem nawet grupowych tańców. Wymaga to swoistych uproszczeń i nieraz też naciągnięć, by spoić w całości. W tej kwestii Agnieszka Smoczyńska, dla której jest to debiut w kinie pełnometrażowym, wychodzi obronną ręką. Wszystko dobrze się zazębia. Czasem jednak niektóre sceny oparte na symbolice są przekombinowane, wyglądają po prostu dziwnie, zamiast mówić widzom coś więcej, i nie przekonują.

Muzycznie wszystko utrzymane jest w klimacie muzyki królującej na parkietach w latach 80. Poza znanymi utworami z tego okresu mamy też oryginalną muzykę stworzoną przez złożony z dwóch sióstr zespół Ballady i Romanse. Ich muzyka oparta jest na mocnych tekstach, które są integralną częścią fabuły, oraz melodyczności odchodzącej od popowej specyfiki. To też dla niektórych może okazać się wadą, bo Córki dancingu brzmią mniej powszechnie i mają ciekawą, unikalną, ale też specyficzną tożsamość, która nie do każdego trafi.

Nie mamy w obsadzie żadnej zawodowej piosenkarki, jak to często bywa w zachodnich musicalach. Tutaj śpiewają wszystkie aktorki i sprawują się naprawdę dobrze. Nie ma się do czego przyczepić. Aktorsko wygląda też nieźle, ale bez szczególnych fajerwerków. Kinga Preiss wyróżnia się i może się podobać. Ten spektakl należy jednak do syrenek, czyli Michaliny Olszańskiej oraz Marta Mazurek. Obie są szalenie intrygujące, ciekawe i wyraziste. Tworzą postacie, które interesują i sprawiają, że szybko się im sympatyzuje.

Baśń dla dorosłych o syrenach wygląda też przekonująco pod względem technicznym. Niezłe zdjęcia budują momentami trochę ponurą atmosferę, a same syreny wyglądają ciekawie, klimatycznie i bardzo wiarygodnie. Można jednak było się tego spodziewać po tym, jak napisy początkowe zapowiedziały udział Platige Image, czyli znanej polskiej firmy od efektów specjalnych. Sama forma opowieści jest poważna i mroczna, bo nie jest to historia o słodkich syrenkach w stylu Disneya – mamy tu istoty, które w razie potrzeby rozszarpią człowieka. Reżyser nie boi się pokazać czasem brutalnych scen.

Córki dancingu to musical z prawdziwego zdarzenia, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Brzmi wyjątkowo, ciekawe, a niektóre utwory szybko wpadają w ucho. Ten film ma w sobie coś takiego, że trudno o nim szybko zapomnieć.

 

Źródło: zdjęcie główne: Kuba Kijowski

 

 

Córki dancingu

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Kit Harington…

Gra o tron to prawdopodobnie najbardziej znany współczesny serial, który stał się trampoliną do wielkiej…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.