Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Czarne lustro: Bandersnatch – recenzja filmu

Na platformie Netflix pojawił się nieoczekiwanie nowy odcinek serialu Czarne lustro. Tak jak zapowiadano, jest to także film interaktywny, w którym widz sam dokonuje wyboru i decyduje o zakończeniu. Jak udał się ten eksperyment?

Historia filmu Czarne lustro: Bandersnatch osadzona została w latach 80. i koncentruje się na losach Stefana, zdolnego chłopaka, którego celem jest stworzenie gry przygodowej na podstawie książki Bandersnatch autorstwa Jerome’a F. Daviesa. Nie jest to jednak zwykła książka, bo jest to tzw. paragrafówka, w której czytelnik podczas lektury dokonuje wyborów. Nie inaczej miało być w grze tworzonej przez Stefana.

Kiedy gra wideo zmusza nas do wybierania jednej z opcji wpływającej na fabułę, nie jest to niczym zaskakującym. Kiedy jednak podczas seansu chce tego od nas film, robi się to naprawdę dziwne i momentami niezręczne. Wszystko zależy jednak od przyzwyczajenia i oswojenia się z tym, że nasza ręka musi czuwać, aby w odpowiednim momencie wybrać jedną z dwóch możliwości. Już na początku seansu decydujemy o wyborze marki płatków przez Stefana lub kasecie z muzyką, którą razem z nim będziemy słuchać.

Interaktywność filmu Czarne lustro: Bandersnatch nie jest jednak zwykłym dodatkiem. Wybory pojawiają się naprawdę często i jest to wplecione w fabułę w taki sposób, że nasza niezręczność przekroczy wszelkie granice. Właśnie to stanowi o esencji Czarnego lustra, które w każdym swoim odcinku próbuje tworzyć fabuły zmuszające nas do refleksji i zastanowienia się nad jakościami naszego życia. Kiedy zatem dostajemy do wyboru zabicie jednego z bohaterów lub coś zupełnie przeciwnego, sami stajemy się obiektem technologii, która zazwyczaj w serialu nie ma najlepszego działania na człowieka.

Prócz tego, że interaktywność i możliwość dokonywania wyborów stanowi ciekawostkę, to dodatkowo decyduje także o sile filmu i powoduje o wiele mocniejsze doznania. Swoją drogą, gdyby Czarne lustro: Bandersnatch nie było tak skonstruowane fabularnie, ten eksperyment mógłby się nie udać. Całość wręcz miażdży czwartą ścianę, dzięki czemu cała zabawa przybiera zupełnie inną formę. Nie chciałbym jednak spoilerować tych fragmentów i decyzji, które zrobiły na mnie największe wrażenie, ale zapewniam Was, że widzowie Czarnego lustra jeszcze nigdy nie byli tak blisko opowiadanych historii.

Oceniając zaś sam film – jest to naprawdę topowy poziom serii Czarne lustro. Twórcy Charlie Brooker i David Slade emocjonalnie podeszli do prezentowanej historii, która choć może zostać odebrana na całe mnóstwo różnych sposobów (z zupełnie innymi zakończeniami), to jednak broni się na każdej płaszczyźnie. Twórcy bawią się konwencją i naszymi przyzwyczajeniami i nawet jeśli nie zawsze to się udaje, to w większości przypadków wykonano znakomitą pracę. Przechodzenie ze scen przypominających horror do tych z kina akcji prezentuje się naprawdę ciekawie. Tych konkretnych przypadków doświadczycie oczywiście pod warunkiem, że dokonacie odpowiednich wyborów.

Całość wypada świetnie także dzięki aktorom. Fionn Whitehead w roli Stefana prezentuje się doskonale, portretując chłopaka z wieloma problemami i trudnościami, który chce po prostu zrobić udaną grę. Jest także Will Poulter jako ceniony w branży gier Colin Ritman. Nie przepadałem za jego wcześniejszymi rolami, ale tutaj choć występ nie był tak charakterystyczny, to jednak aktor świetnie wczuł się w swoją postać.

Podczas seansu czuć, że oglądamy kolejny odcinek serialu i choć odbiór zależy od własnych przekonań i doświadczeń, to jednak wszystko jest w klimacie serii, a interaktywność pozwala jeszcze mocniej odczuć seans. Co ciekawe, brak dolnego paska postępu powoduje, że nie widzimy, ile zostało nam do końca. Czas projekcji determinują nasze wybory i bądźcie gotowi na to, że wiele razy okaże się, że dokonaliście złej decyzji, przez co będzie trzeba cofnąć się w fabule i spróbować jeszcze raz. Mój seans trwał ponad 90. minut, ale materiału jest znacznie więcej. Podobno nagrano aż pięć godzin scen!

Trudno nie oceniać całości pod kątem możliwości kierowania życiem Stefana, dlatego jest tutaj bardzo trudno wystawić jednoznaczną ocenę. Wolałbym obejrzeć ten film przy kolejnym razie bez konieczności decydowania, bo na dłuższą metę nie czuję jeszcze, aby taka forma rozrywki mogła zaistnieć w innych historiach niż ta. Eksperyment zdecydowanie się jednak powiódł i warto sprawdzić Czarne lustro: Bandersnatch nie tylko dla bardzo ciekawej historii i bardzo dobrego filmu, ale też ciekawostki, jaką jest dokonywanie własnych wyborów.

Źródło: Zdjęcie główne: Netflix
Black Mirror: Bandersnatch

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.