Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

Czerwony głód – recenzja audiobooka

Czerwony głód Anne Applebaum wnikliwie opisuje jedną z największych tragedii XX wieku. Recenzujemy audiobooka z platformy Storytel o wielkim głodzie na Ukrainie.

Czerwony głód jest kolejnym opracowaniem historycznym Anne Applebaum przedstawiającym burzliwe i często brutalne losy Europy Środkowej i Wschodniej. Tym razem autorka przyjrzała się jednej z największych, a jednocześnie nadal słabo nagłośnionej tragedii XX wieku, czy wielkiemu głodowi na Ukrainie, który miał miejsce w latach 30. ubiegłego wieku i kosztował życie kilku milionów ludzi.

Autorka kompleksowo spogląda proces, który doprowadził do głodu na Ukrainie, a także prezentuje jego późniejsze konsekwencje. Za pomocą bogatego materiału dokumentacyjnego (czerpie zarówno z opracowań naukowych, jak i wspomnień i zapisków ówczesnych mieszkańców Ukrainy) pokazuje, że jak komunistyczna machina krok po kroku starała się odrzeć Ukraińców z tożsamości i podporządkować ich władzy centralnej. Proces ten trwał kilkanaście lat, były próby opresji na mniejszą skalę, ale to w latach 1932–1933 doszło do kulminacji. Działania te nie obejmowały jedynie rozwiązania problemu ukraińskiej wsi, ale obejmowały cały szereg innych akcji skierowanych przeciwko Ukraińcom.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Najbardziej przeraża konsekwencja realizowania planu, bezduszna kalkulacja i umiejętność, w jaki władze komunistyczne potrafiły nastawiać jednych przeciwko drugim. Efektem tych świadomych i celowych działań było doprowadzenie do ludobójstwa w postaci klęski głodu w najżyźniejszym i najbardziej produktywnym pod względem żywności obszarze Związku Radzieckiego.

Czerwony głód - okładka audiobooka
Źródło: Storytel

Co prawda Czerwony głód koncentruje się przede wszystkim na Ukrainie oraz relacjach z Rosją i Związkiem Radzieckim, to nie zabrakło także prób pokazania, jak podchodziła do opisywanych wydarzeń światowa opinia publiczna. Bardzo często nie dawno wiary skali tragedii, wierząc propagandzie lub po prostu nie mogąc pojąć, że ludzie mogą innym zgotować taki los.

Od strony technicznej audiobookowi nie można niczego zarzucić. Nagranie jest wysokiej jakości, a lektor – Albert Osik – świetnie radzi sobie z niełatwą czasem składnią towarzyszącą tej historycznej opowieści. W dodatku mam wrażenie, że słuchanie o bolszewickich zbrodniach mocniej oddziałuje na odbiorcę niż czytanie suchego tekstu. W formie audio ma się wrażenie, szczególnie przy fragmentach pamiętników czy pisemnych relacji, że słucha się kogoś, kto tam był.

Czerwony głód zajmuje się niełatwym tematem, którego skutki poniekąd widoczne są do tej pory. W świetle przedstawionego procesu można spojrzeć nieco inaczej na obecną sytuację geopolityczną Ukrainy, a nawet na stosunki polsko-ukraińskie na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci. Książka Applebaum pokazuje także, że nigdy nie można ufać jednej stronie: konieczne jest spojrzenie na dane wydarzenia z kilku perspektyw, by móc sobie wyrobić neutralny obraz.

Źródło: fot. Storytel

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.