Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Dziewczyny nad wyraz: sezon 2, odcinek 7 – recenzja

Nowy odcinek serialu nie zwalnia tempa ani na chwilę. Tym razem porusza temat posiadania broni, który systematycznie powraca do publicznej dyskusji, głównie w Stanach Zjednoczonych.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Można było się spodziewać, że Dziewczyny nad wyraz prędzej czy później sięgną po motyw posiadania broni. Jest to jeden z najbardziej komentowanych tematów w Stanach Zjednoczonych, nic więc dziwnego, że jego odzwierciedlenie miało miejsce w serialu. To właśnie Sutton jest posiadaczką shotguna “Betsy”, który od lat jest zamknięty bezpiecznie w pokrowcu. Sutton swego czasu była członkiem związku strzelców, a Betsy jest pozostałością po tamtym okresie jej życia. Konflikt o broń został umiejscowiony pomiędzy Sutton (zwolenniczką) a Jane (przeciwniczką) i ostatecznie wyszedł trochę tak, jak sam artykuł Jane na ten temat – do zaakceptowania, choć chciałoby się czegoś bardziej konkretnego. Wydaje mi się, że twórcy nie do końca udźwignęli ten pomysł, a już na pewno nie udzielili żadnych, konkretnych odpowiedzi. Postaci Jane i Sutton zostały umiejscowione po całkowicie odmiennych stronach barykady, a argumenty, które przemawiały za ich sympatiami, nie do końca do mnie przemawiały. Oczywiście mają one rację bytu, ale zostały przerysowane. Zwłaszcza w przypadku Jane, bo po raz kolejny twórcy zdecydowali posłużyć się osobistymi doświadczeniami młodej dziennikarki. I tak bardzo, jak osobista historia jest w stanie sprzedać temat, tak w tym przypadku jest już tego za dużo. Z każdym kolejnym odcinkiem Jane jest kreowana jako postać, która doświadczyła praktycznie wszystkiego w życiu i ma z tego powodu osobistą traumę. Tak też jest i w tym przypadku. Fakt ten, zamiast podkręcić wątek z bronią, nadać mu szerszego kontekstu, staje się bardzo jednostkowy i, niestety w tym przypadku, po prostu humorzasty. Co gorsze, Jane zaczyna powoli reprezentować wszystko to, o czym mówią stereotypy o millenialsach. Jej młodość i brak życiowej pokory robią z niej rozkapryszoną kobietę. Nie tędy droga, Jane.

Abstrahując od postaci Jane, może jednak przypaść do gustu sam fakt, że serial skierowany do młodych ludzi podejmuje temat posiadania broni. Pokazuje też w sprawiedliwy sposób obie strony konfliktu. Zwłaszcza w przypadku Sutton, która ogólnie jest bardzo pozytywną postacią, a jej zamiłowanie do Betsy jest racjonalnie uargumentowane. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również postawienie Jane w roli osoby, która naprawdę próbuje zrozumieć fascynację bronią, a nie idzie głupio w zaparte. Pod tym względem serial jak zwykle staje na wysokości zadania. Daje temat do dyskusji i pozwala samemu wyciągnąć wnioski.

O ile Jane i Sutton zagarniają sporą część odcinka, to mimo wszystko znalazło się trochę czasu dla Kat i jej dylematów. Tym razem wątek jej postaci skupia się wyłącznie wokół jej seksualności i to w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu. Kat przyznała się Adenie, że jej myśli wędrują do innych dziewczyn i nie jest w stanie do końca nad tym zapanować. I jest to niezależne od miłości wobec jej partnerki. Adena, która od samego początku jest kreowana na osobą doświadczoną i dojrzalszą, proponuje Kat układ otwartego związku. Przedstawia jej listę zasad i daje przyzwolenie na romansowanie z innymi kobietami, tak długo, jak Kat zaspokoi swoją ciekawość. Nie często zdarza się, żeby w serialu pojawiał się wątek otwartego związku, a jeszcze rzadziej, by pokazywano go raczej neutralnie, bez nacechowania negatywnymi stereotypami. W samym świecie serialu nie jest to również nic obrazoburczego czy nietypowego. Wręcz przeciwnie, takie rozwiązanie może okazać się zbawienne dla związku Kat i Adeny. Pomysł, by wyjść poza monogamiczne ramy miłości jest ciekawy, choć wydaje się że Kat nie do końca czuje się komfortowo w tej sytuacji. Sceny, w których romansuje z inną kobietą wprawiają raczej w zażenowanie, niż wywołują rumieniec ekscytacji. Z drugiej jednak strony wydają się być dość naturalne, bez zwyczajowych dla telewizji upiększeń. Ostatecznie całość wychodzi jak najbardziej z korzyścią dla serialu.

Temat posiadania przez Sutton broni zdominował cały odcinek. Reszta wątków pozostała daleko w cieniu, niestety niedoceniona. Najwięcej cierpi na tym postać Sutton, która w dalszym ciągu zmaga się głównie z własnym ego. Usilnie chce imponować Oliverowi, co skutkuje bezsensownym lataniem po całym mieście i płaszczeniem się przed Brooke (internetowa influencerka), aby zdobyć potrzebną do sesji zdjęciowej torebkę. Kiedy w końcu zrezygnowana przyznaje się Oliverowi, że nie może jej zdobyć, jej szef załatwia sprawę od ręki, bez najmniejszych problemów. Uświadamia jej też jedną, bardzo ważną rzecz – oni tutaj są zespołem i grają w jednej drużynie. A co za tym idzie, współpracują. Jest to bodziec, który pozwala Sutton nie tylko lepiej zrozumieć swoją obecną pracę, ale również zrezygnować z broni na rzecz przyjaźni z Jane. Chodzi o to, że Sutton nie musi wiecznie walczyć o swoje, chwytając się najdziwniejszych sposobów. I nie wszystko może kontrolować. Jest to spory krok w rozwoju jej postaci, który może przejść jednak niezauważony.

Odcinek z Betsy nie jest najłatwiejszy w historii serialu. Pod względem tematu na pewno nie jest też uniwersalny, zwłaszcza dla polskich widzów. Nie odstaje jednak poziomem od innych odcinków, a co istotniejsze, jest w stanie poszerzyć światopogląd swoich fanów. Jak zwykle Dziewczyny nad wyraz ogląda się z największym zainteresowaniem. Każdy odcinek jest gwarancją dobrego smaku, pięknego obrazka i szczerych emocji. A spora dawka poczucia humoru bez problemu podtrzymuje lekki i zabawny ton całego serialu.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dziewczyny nad wyraz

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.