Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Ex Machina. Tomy 1 i 2 – recenzja komiksów

Ex Machina to kolejna propozycja wydawnictwa Egmont prezentująca serię oryginalnie wydawaną w ramach inprintu Vertigo. Oceniamy dwa pierwsze tomy tej serii.

Wydawnictwo Egmont w 2018 roku na poważnie rozpoczęło wydawanie integrali z inprintu Vertigo, czyli projektu DC Comics przeznaczonego dla bardziej dojrzałych czytelników. Obok głośnych serii takich jak Kaznodzieja czy Saga o Potworze z Bagien pojawiły się nieco mniej znane komiksy. Wśród nich znalazła się Ex Machina: opowieść o człowieku potrafiącym rozmawiać (i rozkazywać) z urządzeniami mechanicznymi – jest to jednak pretekstem do znacznie bardziej skomplikowanej historii koncentrującej się przede wszystkim na człowieku, który chce postępować słusznie.

  Ex Machina koncentruje się wokół postaci Mitchella Hundreda, współcześnie burmistrza Nowego Jorku borykającego się z codziennymi na tym stanowisku problemami: kryzysami społecznymi, zagrożeniami wymagającymi interwencji różnorodnych służb, rozgrywkami politycznymi czy wpadkami wizerunkowymi. Jako osoba nowa w polityce, często podejmuje nietypowe, sprzeczne z „racją stanu” decyzje – tylko dlatego, że uważa je za słuszne. Przysparza to oczywiście tyle samo nowych problemów, co rozwiązało starych.

Hundred nie jest jednak zwykłym nuworyszem na scenie politycznej, człowiekiem, który objął stanowisko dzięki przypadkowi. Brian K. Vaughan zdecydował się na interesujący zabieg i prowadzi achronologiczną narrację. Choć większość fabuły koncentruje się na obecnych losach bohatera, to od czasu do czasu pojawiają się fragmenty dotyczącej jego (nie tak odległej) przeszłości, w której był Potężną Machiną, zamaskowanym superbohaterem. Swoją moc rozkazywania maszynom, nabytą w skutek tajemniczego wypadku, wykorzystuje w chwalebnych celach. Ale jak to w życiu – nie zawsze się to udaje, a i jego czyny są różnie interpretowane.

Tutaj dochodzimy do najciekawszego: kiedy Hundred wyrzeka się superbohaterskiej kariery, ujawnia się i decyduje się na politykę, by nadal dbać o miasto, ale w całkowicie legalny sposób, musi borykać się z brzemieniem przeszłości. Sława zapewniła mu stanowisko, ale nie rozwiąże za niego wszystkiego, a oczekiwania wcale się nie zmniejszą. Staje także przed dylematem: czy może używać swojej mocy, jeśli teraz pełni publiczną funkcję?

Od samego początku mocnym elementem serii są rysunki Tony’ego Harrisa. Utrzymane raczej w stonowanych barwach, klimatycznie przedstawia wydarzenia, a niebanalne kadrowanie sprawia, że jest na czym zawiesić oko podczas lektury.

Ex Machina rozkręca się bardzo powoli. Pierwszy tom wypada wręcz przeciętnie, a to za sprawą długiej ekspozycji (choć koniecznej): zawiązania wątków i przedstawienia koniecznych szczegółów z przeszłości i teraźniejszości bohatera. I choć nawet w drugim tomie niespecjalnie można mówić o spójnym kierunku fabularnym, to wydarzenia są bardziej skondensowane, a losy postaci wywołują mocniejsze emocje.

Warto zapoznać się z tą serią, choć początek może być w odbiorze zbyt monotonny lub chaotyczny. Z czasem jednak Ex Machina nabiera głębi i pozwala zrozumieć dylematy głównego bohatera i interesująco wykreowanym światem. Mamy tu elementy fantastyczno-superbohaterskie, kryminalne i sporo political fiction – mieszanka, która nabiera smaku wraz z lekturą. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to następne tomy będą prawdziwą ucztą.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Michał Kujawiński
-

Gotham – co dalej w 5.…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Gotham zatytułowanego Nothing’s Shocking. Zobaczcie sami.

Michalina Reda
-

HBO – nowości na marzec 2019.…

HBO zaprasza na kolejny miesiąc – prezentujemy Wam pełną listę filmów i seriali, które będą…

Michalina Reda
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 2…

2. odcinek Doom Patrol nosi tytuł Donkey Patrol i zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu. Co…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.