Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
9/10

Gdzie śpiewają diabły – recenzja książki

Z Magdaleną Kubasiewicz po raz pierwszy zetknęłam się podczas lektury jej książki Spalić wiedźmę, która od początku mnie zafascynowała. Po kilku jej książkach obyczajowych cieszę się, że pisarka wraca do korzeni – czyli grozy, fantastyki i… tajemnicy.

Piotra, naszego głównego bohatera powieści, nie da się określić inaczej niż słowem: zwyczajny. Ma zwyczajne życie, pracę, hobby, rodzinę. Może oprócz jednego jego członka – siostry Ewy, która zaginęła przed laty. Piotr od dawna stracił nadzieję na jej odnalezienie, ale policja trafiła na nowy trop. Daleko, prawie na krańcu świata, ginie zupełnie inna dziewczyna, Patrycja. I okazuje się, że miała w swoich rzeczach zdjęcie Ewy…

Magdalenę Kubasiewicz poznałam już przy Spalić wiedźmę i od razu zauważyłam, że jak na początkującą pisarkę, ma nie tylko bardzo dobry warsztat, ale również nieźle wykształconą już świadomość własnego pióra. Widać, do czego dąży w swoich powieściach i żaden bohater, opis czy stylistyka powieści nie są rzeczą, która jej wyszła przez przypadek. Także z chęcią zapoznałam się z jej następną powieścią Gdzie śpiewają diabły, traktując już nazwisko Kubasiewicz jako pewnego rodzaju markę – i nie myliłam się.

Gdzie śpiewają diabły - okładka
Źródło: Uroboros

Zacząć można od tego, że od początku wyśmienitym pomysłem było to, by Piotr nie był żadnym wybrańcem, acz jedynie obserwatorem całej historii. Piotr zresztą jest zupełnie inny od bohaterów jej poprzedniej powieści, a jego zwyczajność kontrastuje z niesamowitością ludzi z miasteczka Azyl. Choć z drugiej strony – mam wrażenie, że w książce tak często podkreślano jego niedopasowanie i zwyczajność, że można było już się tym zanudzić. Niestety, nie zostały również rozwinięte inne bardzo ciekawe postaci – mieszkańcy Azylu. Szkoda. Może Kubasiewicz zdecydowała się na taki zabieg by nie odebrać swoim bohaterom pewnej dozy tajemniczości, jednak miałam wrażenie, że sama zabrała sobie sprzed nosa bardzo interesujący materiał. Nie zmienia to jednak faktu, że postacie były pełnokrwiste i łatwo było zrozumieć ich motywy.

Jeśli chodzi zaś o samą fabułę jest ona… dziwna. Jednak mówiąc „dziwny” mam na myśli same pozytywne rzeczy. Książka wciąga od początku, a czytelnik nawet nie zauważa, kiedy przerzuca ostatnią stronę. Dobrze, że autorka nie zdecydowała się na proste rozwiązania, odpowiednio balansując nad zwrotami akcji czy typowymi i znanymi rozwiązaniami fabularnymi. To ogromny plus.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Niestety, jednak co do książki mam jedną, dużą obiekcję. Choć wydawnictwo Uroboros naprawdę postarało się i samą powieść zdobi przepiękna i nastrojowa okładka, tak opis książki woła o pomstę do nieba, jako że zdradza… najważniejsze treści z książki. Rozumiem, że zadaniem działu marketingu jest stworzenie zachęcającego opisu (i to działa!) tylko co z tego, skoro czytelnik ciągle czeka na punkt kulminacyjny  i w sumie okazało się, że już go dawno znał.  Oczywiście, to nie jest jedyna zagadka z książki, ale myślę, że czytelnik nie mając pewnych informacji miałby zupełnie inne wrażenie po książce.

Nie zmienia to faktu – I mam nadzieję, że moja opinia nigdy się nie zmieni – że Magdalena Kubasiewicz to wschodząca gwiazda wśród polskich pisarek fantastyki, której życzę jak najlepszej kariery. I każdą książką udowadnia swój talent coraz bardziej. Dlatego zachęcam do kupowania książki tej autorki, choć może bez czytania opisu z okładki.

Źródło: fot. Uroboros

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]