Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Głowa pełna duchów – recenzja książki

Koniec roku sprzyja podsumowaniom, dlatego jeżeli miałabym ułożyć listę dziesięciu najlepszych książek czytanych przeze mnie w 2016 roku, wśród nich na pewno znalazłaby się powieść Paula Tremblaya Głowa pełna duchów. Czy warto dodać tę pozycję do swojej biblioteki? Mam nadzieję Was do tego przekonać.

Książek o opętaniu jest mnóstwo – począwszy od klasycznego Egzorcysty Williama Blatty’ego, a skończywszy na paradokumentach w rodzaju Egzorcyzmów Anneliese Michel. Wydawałoby się, że trudno jest przy tak wyeksploatowanym temacie o świeże i interesujące spojrzenie. Autorowi powieści Głowa pełna duchów udało się znakomicie opowiedzieć rodzinną historię Barrettów: bez popadania w sztampę intrygująco i z inwencją.

Początek nie zapowiada fajerwerków, nie ma ich też wiele w tekście, ale te, które są, potrafią naprawdę wbić w fotel. Akcja książki toczy się niespiesznie przez pierwsze rozdziały – poznajemy Barrettów, ich codzienne kłopoty związane z utratą pracy przez ojca rodziny, narastające napięcie między mężem a żoną, problemy dorastającej córki Marjorie i beztroskie dzieciństwo małej Meredith. Wydaje się, że to bardziej opowieść o degradacji typowej rodziny z klasy średniej w czasach niedawnego kryzysu, w okresie kiedy ludzie okupowali Wall Street, upadały banki i runął wielki domek z kart rynku hipotecznego w USA. Nic nie zapowiada wydarzeń, które wstrząsną Ameryką (i czytelnikiem) i doprowadzą do tragedii, nad źródłami której zastanawia się dorosła już Meredith, blogerka Karen i rzesze internetowych poszukiwaczy nadprzyrodzonego.

głowa pełna duchów - okładka
Źródło: Papierowy Księżyc

Z każdym rozdziałem opowieść Tremblaya robi się coraz bardziej skomplikowana, mroczniejsza – autor myli tropy, gra z czytelnikiem, podrzucając mu wskazówki, by za chwilę obnażyć ich kompletną nieprzydatność. Historia opowiadana z różnych perspektyw staje się pełniejsza ale wcale nie jest przez to łatwiejsza do rozszyfrowania. Aż do końca. Zakończenie – a raczej finałowe rozdziały – są wstrząsające. Wydarzenia, które opisuje autor, zmieniają niemal całkowicie odbiór książki, ale jednocześnie pozostawiają czytelnika z mnóstwem pytań, na które istnieje wiele odpowiedzi – co najciekawsze, każda z nich może być prawidłowa.

Głowa pełna duchów to nie tylko groza. Jest to też opowieść o destrukcyjnej sile mediów, o tym, w jaki sposób wpływają one na nasze życie i jak bardzo zatopieni w ich iluzyjny świat nie potrafimy oddzielić rzeczywistości od fikcji. Jeżeli chcecie kogoś obdarować porządnym horrorem (lub sami go przeczytać), książką niesztampową i wciągającą od pierwszej chwili – polecam Wam Głowę pełną duchów Paula Tremblaya. Warto.

Źródło: fot. Papierowy Księżyc

Poznaj recenzenta

Beata "beata101" Zawadzka
Wierna (mimo wszelkich zawirowań fabuły) fanka Supernatural. Kocha psy, stare filmy, książki i decoupage. Ogląda telewizję, ale nie ogląda GoT i uważa, że Ucieczka w kosmos to bardzo niedoceniony serial. Czyta wszystko ze szczególnym wskazaniem na literaturę fantastyczną i horror. Nie lubi mangi i anime. Nie znosi wchodzenia pod górę.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Godzilla i Król Ghidorah!…

Podczas panelu Warner Bros zadebiutował pierwszy zwiastun superprodukcji Godzilla: Król Potworów. Premiera w 2019 roku.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Przeraża czy nie? Venom…

Do sieci wyciekło zdjęcie, na którym pojawia się filmowy Venom - materiał pochodzi z zaprezentowanego…

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Koniec DCEU pod obecnym…

W trakcie Comic-Conu w San Diego oficjalnie potwierdzono, że Kinowe Uniwersum DC zmienia swoją nazwę…

Piotr Piskozub
-

Bracia Russo nie chcą oglądać się…

Bracia Russo udzielili wywiadu, w którym poruszyli kilka kwestii związanych z przyszłorocznym filmem Avengers 4.

Piotr Piskozub
-

Dlaczego w MCU nie ma już…

Scenarzysta filmu Iron Man 3, Drew Pearce, wyjawił, dlaczego Marvel zrezygnował z tworzenia kolejnych one-shotów.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Słynny pierścień, złoczyńca obsadzony.…

Na Comic-Conie w San Diego odbył się panel poświęcony serialowi Flash. Zaprezentowano zwiastun 5. sezonu…

Co o tym sądzisz?