Ocena recenzenta:
9/10

Głowa pełna duchów – recenzja książki

Koniec roku sprzyja podsumowaniom, dlatego jeżeli miałabym ułożyć listę dziesięciu najlepszych książek czytanych przeze mnie w 2016 roku, wśród nich na pewno znalazłaby się powieść Paula Tremblaya Głowa pełna duchów. Czy warto dodać tę pozycję do swojej biblioteki? Mam nadzieję Was do tego przekonać.

Książek o opętaniu jest mnóstwo – począwszy od klasycznego Egzorcysty Williama Blatty’ego, a skończywszy na paradokumentach w rodzaju Egzorcyzmów Anneliese Michel. Wydawałoby się, że trudno jest przy tak wyeksploatowanym temacie o świeże i interesujące spojrzenie. Autorowi powieści Głowa pełna duchów udało się znakomicie opowiedzieć rodzinną historię Barrettów: bez popadania w sztampę intrygująco i z inwencją.

Początek nie zapowiada fajerwerków, nie ma ich też wiele w tekście, ale te, które są, potrafią naprawdę wbić w fotel. Akcja książki toczy się niespiesznie przez pierwsze rozdziały – poznajemy Barrettów, ich codzienne kłopoty związane z utratą pracy przez ojca rodziny, narastające napięcie między mężem a żoną, problemy dorastającej córki Marjorie i beztroskie dzieciństwo małej Meredith. Wydaje się, że to bardziej opowieść o degradacji typowej rodziny z klasy średniej w czasach niedawnego kryzysu, w okresie kiedy ludzie okupowali Wall Street, upadały banki i runął wielki domek z kart rynku hipotecznego w USA. Nic nie zapowiada wydarzeń, które wstrząsną Ameryką (i czytelnikiem) i doprowadzą do tragedii, nad źródłami której zastanawia się dorosła już Meredith, blogerka Karen i rzesze internetowych poszukiwaczy nadprzyrodzonego.

głowa pełna duchów - okładka
Źródło: Papierowy Księżyc

Z każdym rozdziałem opowieść Tremblaya robi się coraz bardziej skomplikowana, mroczniejsza – autor myli tropy, gra z czytelnikiem, podrzucając mu wskazówki, by za chwilę obnażyć ich kompletną nieprzydatność. Historia opowiadana z różnych perspektyw staje się pełniejsza ale wcale nie jest przez to łatwiejsza do rozszyfrowania. Aż do końca. Zakończenie – a raczej finałowe rozdziały – są wstrząsające. Wydarzenia, które opisuje autor, zmieniają niemal całkowicie odbiór książki, ale jednocześnie pozostawiają czytelnika z mnóstwem pytań, na które istnieje wiele odpowiedzi – co najciekawsze, każda z nich może być prawidłowa.

Głowa pełna duchów to nie tylko groza. Jest to też opowieść o destrukcyjnej sile mediów, o tym, w jaki sposób wpływają one na nasze życie i jak bardzo zatopieni w ich iluzyjny świat nie potrafimy oddzielić rzeczywistości od fikcji. Jeżeli chcecie kogoś obdarować porządnym horrorem (lub sami go przeczytać), książką niesztampową i wciągającą od pierwszej chwili – polecam Wam Głowę pełną duchów Paula Tremblaya. Warto.

Źródło: fot. Papierowy Księżyc

Poznaj recenzenta

Beata "beata101" Zawadzka
Wierna (mimo wszelkich zawirowań fabuły) fanka Supernatural. Kocha psy, stare filmy, książki i decoupage. Ogląda telewizję, ale nie ogląda GoT i uważa, że Ucieczka w kosmos to bardzo niedoceniony serial. Czyta wszystko ze szczególnym wskazaniem na literaturę fantastyczną i horror. Nie lubi mangi i anime. Nie znosi wchodzenia pod górę.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
breaking
0 -

Czarna pantera – obejrzyj pełny zwiastun…

Studio Marvel opublikowało pełny zwiastun superprodukcji Czarna Pantera. Premiera w 2018 roku.

Michał Kujawiński
0 -

Seriale podobne do Stranger Things

Serial Stranger Things bardzo szybko wszedł do świadomości fanów popkultury i jest jednym z największych…

Piotr Piskozub
0 -

Blade Runner 2049: Jared Leto musiał…

Okazuje się, że Jared Leto jako jedyny członek obsady filmu Blader Runner 2049 wiedział, czy…

Piotr Piskozub
0 -

Avengers 4 – w filmie zobaczymy…

Z najnowszych ogłoszeń castingowych do filmu Avengers 4 wynika, że w produkcji zobaczymy scenę dużego…

Piotr Piskozub
0 -

Skandalu Weinsteina ciąg dalszy. Przesuwane premiery…

Nie milkną echa głośnego skandalu wokół osoby Harveya Weinsteina. Jego sprawa rodzi dalsze konsekwencje.

Adam Siennica
0 -

Wiemy, kto zagra w filmie Kobiety…

Botoks króluje w kinach, a Patryk Vega szykuje kolejny film. Kobiety mafii opowiedzą o polskim…

Co o tym sądzisz?