Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

Grass Kings #01 – recenzja komiksu

Grass Kings to prosta, ale mocna historia o miasteczku wyrzutków, przemocy i dobrej woli. Efekt jest lepszy niż można było się spodziewać.

W pierwszym tomie Grass Kings scenarzysta Matt Kindt zabiera nas do niewielkiej osady nad jeziorem, zbudowanej na ziemi przesiąkniętej krwią od czasów, gdy pojawił się tam pierwszy człowiek. I chociaż mieszkańcy miasteczka cenią sobie spokój, to są gotowi walczyć o swoje prawa lub wolność tych, na których im zależy. I tak na kartach tego albumu śledzimy proces, który doprowadza do kolejnej konfrontacji.

W samych założeniach Grass Kings przypomina inną wydawaną u nas serię, a mianowicie Briggs Land. W obu przypadkach mamy opowieść o enklawie zamieszkałej przez wyrzutków i indywidualistów, którzy chcą rządzić się własnymi prawami, a nie podlegać pod federalną czy stanową jurysdykcję. Także w obu przypadkach dochodzi do nieubłaganej konfrontacji, gdyż obie strony skore są do używania przemocy. Jednakże na tych dwóch cechach podobieństwa się kończą. Grass Kings zmierzają w innym kierunku i różnią się rozłożeniem akcentów.

Przede wszystkim jest to opowieść o tragedii jednostek, które później muszą żyć długo w ich cieniu. To także historia o trudnych wyborach i ewentualnych konsekwencjach, które postacie są gotowe znieść, gdy uważają cel za właściwy. To wreszcie opowieść o potrzebie wolności, którą posiada każdy z nas, choć potrafi rozumieć ją w odmienny sposób. Dopiero na tym tle toczą się bardziej spektakularne wydarzenia przypominające westernowe realia przeniesione na współczesną amerykańską prowincję.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ilustracje do Grass Kings stworzył Tyler Jenkins i są one… pozornie niepasujące do tej historii. Na pierwszy rzut oka wydają się być prostymi szkicami niechlujnie pociągniętymi akwarelami, ale im bardziej zagłębiamy się w lekturę, tym bardziej wyraziste staje się, że to integralny element tej opowieści, nadający jej klimatu, a miejscami wręcz onirycznej atmosfery (tym bardziej, że miejscami faktycznie wydarzenia nabierają nieco fantastycznego wyrazu).

Pierwszy tom Grass Kings to kameralna i nastrojowa opowieść, która przemienia się w dynamiczną fabułę z dużą dawką akcji. Mamy tu wrażliwych bohaterów, którzy potrafią okazać się bezkompromisowi, a także ambicje, które należy poskromić. Są tu sprzeczności napędzające fabułę, okrucieństwo i współczucie. Całość stanowi mocną mieszankę, która po skończeniu lektury pozostaje w głowie na długo.

Źródło: fot. Non Stop Comics

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Michał Kujawiński
-

Gotham – co dalej w 5.…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Gotham zatytułowanego Nothing’s Shocking. Zobaczcie sami.

Michalina Reda
-

HBO – nowości na marzec 2019.…

HBO zaprasza na kolejny miesiąc – prezentujemy Wam pełną listę filmów i seriali, które będą…

Michalina Reda
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 2…

2. odcinek Doom Patrol nosi tytuł Donkey Patrol i zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu. Co…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.