Hieroglify egipskie. Mowa bogów - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 23 lutego 2022Andrzej Ćwiek w książce Hieroglify egipskie. Mowa bogów prowadzi nas przez świat starożytnego Egiptu, dzieląc się opowieściami o dawnej cywilizacji, kulturze, religii, ale przede wszystkim o zdumiewającym języku.
Andrzej Ćwiek w książce Hieroglify egipskie. Mowa bogów prowadzi nas przez świat starożytnego Egiptu, dzieląc się opowieściami o dawnej cywilizacji, kulturze, religii, ale przede wszystkim o zdumiewającym języku.
Andrzej Ćwiek już na początku swojej książki stwierdza, że: „cywilizacja egipska ma charakter unikatowy. Państwo, które trwało przez ponad trzy tysiące lat, kultura, która przez cztery tysiące lat zachowywała jednolity charakter – nie ma to analogii w dziejach świata”. Ma rację – trudno znaleźć drugą tak charakterystyczną i tajemniczą kulturę. W naszej świadomości utrwaliły się pewne utarte motywy związane ze starożytnym Egiptem – mumie, piramidy, sfinksy, bogowie przyjmujący zwierzęcą postać, papirusy i oczywiście hieroglify. Dawna cywilizacja znad Nilu to jednak coś więcej niż schematyczne wyobrażenia. Autor Hieroglifów egipskich. Mowy bogów pokazuje złożoność dawnego świata Egipcjan. Choć w swojej pozycji skupia się przede wszystkim na przedstawieniu zagadkowego i dosyć skomplikowanego pisma hieroglificznego, nie bagatelizuje ujęcia kontekstowego, opowiadając o historii cywilizacji, kulturze, religii i filozofii.
Publikację Andrzeja Ćwieka można podzielić na pięć zasadniczych części. Pierwsza pełni rolę wprowadzenia do starożytnego świata Egipcjan – autor pokrótce opisuje początki państwa, system wierzeń, sztukę i architekturę. W drugiej części skupia się na genezie, rozwoju i roli pisma. Podkreślana jest moc słów – Egipcjanie wierzyli w sprawczość języka, uważali, że nie tylko pomaga on opisywać rzeczywistość, lecz także na nią wpływa. Wymazanie czyjegoś imienia było dla nich tożsame z usunięciem z pamięci. W kolejnym rozdziale przechodzimy do „Krótkiego kursu hieroglifów”, w którym rozpoczynamy praktyczną naukę odczytywania hieroglifów. Poznajemy części mowy, rodzaje i funkcję znaków, transkrypcję i transliterację, alfabet hieroglificzny czy struktury zapisu i sposób odczytywania. Uzupełnieniem „Krótkiego kursu hieroglifów” jest następna część – „Mały tezaurus hieroglificzny”, który może kojarzyć się ze słownikiem tematycznym. Tezaurus zawiera najistotniejsze słowa w zapisie hieroglificznym wraz z ich znaczeniami. Zdobyte dzięki wymienionym rozdziałom umiejętności pozwolą na samodzielne odczytywanie prostych konstrukcji zapisanych hieroglifami. Ostatnią część książki Ćwieka stanowi „Przewodnik”. Autor w gawędziarskim stylu opowiada o najbardziej znaczących i charakterystycznych miejscach starożytnego Egiptu, obrazując ją licznymi zdjęciami. Nie pomija przy tym językowych aspektów, wskazując, jak wielką rolę odgrywały one w tworzeniu cywilizacji Egipcjan. Znamiennym jest fakt, że egipskie znaki nazywano „świętymi literami” bądź „świętymi rytami”, a samo pismo określano jako „mowę bogów”.
Warto wspomnieć, że autor Hieroglifów egipskich. Mowy bogów Andrzej Ćwiek, z wykształcenia archeolog, jest kustoszem w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz uczestnikiem wielu misji archeologicznych w Egipcie. Jego wiedza i pasja ujawniają się w swobodnym stylu opowiadania, przypominającym prelekcję, podczas której występujący przytacza ciekawostki i anegdotki. Dzięki temu ta popularnonaukowa książka spodoba się nie tylko osobom obeznanym z historią starożytnego Egiptu, lecz także laikom zafascynowanym dawnymi cywilizacjami i miłośnikom językowych smaczków.
Poznaj recenzenta
Agata DoboszDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat