Historia pełna pieprzu
Data premiery w Polsce: 23 sierpnia 2013Ploteczki lubi prawie każdy z nas. Zwłaszcza te o zdradach, romansach czy pikantnych szczegółach z czyjegoś życia. W Poczcie kochanek i metres władców Polski pełno takowych, ale czy kogoś mogą zainteresować pogłoski sprzed kilku stuleci? Wychodzi na to, że tak.
Ploteczki lubi prawie każdy z nas. Zwłaszcza te o zdradach, romansach czy pikantnych szczegółach z czyjegoś życia. W Poczcie kochanek i metres władców Polski pełno takowych, ale czy kogoś mogą zainteresować pogłoski sprzed kilku stuleci? Wychodzi na to, że tak.

Iwona Kienzler jest nieocenioną skarbnicą informacji na temat ciemnych zakamarków polskiej historii, których próżno szukać na kartach szkolnych podręczników. Jej książki wydawane przez Bellonę oscylują wokół relacji damsko-męskich – wśród pozycji jej autorstwa znaleźć można na przykład niezwykle interesujące "Miłości polskich królowych i księżniczek" czy też szokującego "Króla Kazimierza Wielkiego Bigamistę". W jednej z ostatnio wydanych książek, "Poczcie kochanek i metres władców Polski", Kienzler omawia intymne szczegóły życia naszych monarchów, lustrując każdą z kobiet, która na dłużej zagościła w ich otoczeniu.
Opowieść – bo recenzowana tu pozycja przybiera właściwie taką formę – autorka rozpoczyna od domniemań na temat towarzyszek Mieszka; potem przechodzi do kobiet skupionych wokół kolejnych Piastów; następnie do przyjaciółek Jagiellonów i królów elekcyjnych, kończąc na rozlicznych kochankach Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ramy czasowe, które przyjęła Iwona Kienzler, są zatem bardzo szerokie. Siłą rzeczy poszczególne historie nie mogą obfitować w detale, bo książka rozrosłaby się do granic niemożliwości. Mimo tego autorka zgrabnie wychodzi z tego problemu i wybiera najsmaczniejsze kąski, szerzej je opisując przy jednoczesnym zdawkowym relacjonowaniu mniej istotnych informacji.
Do warstwy merytorycznej tekstu trudno się przyczepić - w tekście aż roi się od przypisów podawanych po każdym rozdziale, a przy omawianiu danego fragmentu Kienzler niejednokrotnie podaje rozmaite opinie historyków. Choć książka ma bez wątpienia charakter popularnonaukowy, ze względu na przystępny język, płynną narrację, a przede wszystkim na interesujący temat, nie czyta się jej jak zbioru suchych faktów. Lekturę czasami zakłócają pojawiające się błędy językowe, nie są one jednak na tyle nagminne, by nie przymknąć na nie oka.
Poczet kochanek i metres władców Polski Iwony Kienzler to nie tylko pozycja popularnonaukowa, w której pełno historycznych faktów i mniej lub bardziej prawdopodobnych domysłów na temat tego, jak układało się łóżkowe życie naszych królów i książąt. To także znakomita opowieść o dawnych czasach i niecodziennych zwyczajach; o zaślepiającej namiętności i miłosnych kalkulacjach. Z pewnością spodoba się niejednemu.
Poznaj recenzenta
naEKRANIEOficjalne konto redakcji naEKRANIE.pl, czyli portalu internetowego, na którym tworzone są treści o tematyce filmów, seriali, gier, książek oraz technologii.
Motto redakcji to "od fanów do fanów", ponieważ wszyscy jesteśmy wielbicielami dobrej rozrywki na każdym ekranie tak, jak Wy!
Poznaj recenzenta
Adam SiennicaZastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania i wykładowca na Warszawskiej szkole Filmowej. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 30 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Specjalizuje się w kinie akcji, które uwielbia analizować na wszelkie sposoby. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.
Można go znaleźć na:
Instagram - https://www.instagram.com/adam_naekranie/
Facebook - https://www.facebook.com/adam.siennica
Linkedin - https://www.linkedin.com/in/adam-siennica-1aa905292/




naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1991, kończy 34 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1986, kończy 39 lat

