Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

James Cameron: Historia science fiction: odcinek 1 – recenzja

James Cameron: Historia science fiction to nowy mini-serial dokumentalny wyprodukowany przez reżysera Avatara, którego celem jest przedstawienie najpopularniejszych aspektów tytułowego gatunku. Oceniam 1. odcinek.

James Cameron: Historia science fiction to nowy miniserial dokumentalny stacji AMC, w którym reżyser takich filmów jak Terminator oraz Obcy - decydujące starcie stara się przedstawić historię oraz najsłynniejsze motywy gatunku science fiction za pomocą rozmów z największymi twórcami produkcji spod znaku fantastyki naukowej. W 1. odcinku serialu gospodarz i jego goście omawiają jeden z najbardziej znanych elementów historii science fiction, mianowicie obcych i ich spotkania z rasą ludzką.

Przede wszystkim produkcja Camerona to wbrew pozorom nie tylko serial dla wielkich fanów gatunku science fiction. Oczywiście wielbiciele produkcji tego typu będą najlepiej bawić się w czasie seansu, odnajdując kolejne smaczki zza kulis kultowych widowisk. Jednak to także program dla osób, które na co dzień stronią od tego typu rozrywki. James Cameron: Historia science fiction nie ma na celu wpajać na siłę wiedzy o sci-fi i przekonywać o wyjątkowości tego gatunku, ponieważ w interesujący sposób podchodzi do omawiania wszelkich jego aspektów. Twórcy, co bardzo mnie cieszy, skupiają się tutaj bardziej na tym ludzkim czynniku, który wpływa na ekranową historię, przekazach społecznych, rodzinnych a nawet politycznych, które za sobą niosą. Bardziej chodzi tutaj o emocje jakie wzbudza dana historia i cały ogrom radości twórczej i inspiracji, które za nią stoją niż omawiania na sucho poszczególnych motywów znanym fanom science fiction.

W osiągnięciu tego celu zdecydowanie pomagają rozmowy z największymi twórcami tytułowego gatunku, które stanowią clou całego serialu. W pierwszym odcinku możemy zobaczyć rozmowy Camerona z takimi tuzami światowego kina jak Steven Spielberg, wokół którego tak naprawdę toczy się akcja epizodu, Ridley Scott czy George Lucas. Twórcy tłumaczą jakie idee przyświecały im podczas tworzenia danych produkcji, na jaki aspekt kładli największy nacisk czy jakie przesłanie niosą pod płaszczem science fiction ich historie, które opowiadali ludziom na ekranach kinowych. To wszystko tworzy ciekawy obraz science fiction jako gatunku, który z pozoru wydaje się bardzo zamknięty i specyficzny jednak tak naprawdę jest jednym z najbardziej uniwersalnych przekaźników emocji, ludzkich historii czy nawet stanowi symbol zmian politycznych jakie miały miejsce na przestrzeni lat. Wywiady przeprowadzane przez Camerona, ze względu na ogromną znajomość tematyki science fiction zarówno przez gospodarza jak i przez gości sprawiają, że tych rozmów słucha się z ogromnym zainteresowaniem i estymą dla twórców.

Dla mnie jako dla wielkiego fana science fiction prawdziwym smaczkiem były materiały zza kulis wielkich widowisk, które pozwalają wejść w znany nam z kina i telewizji świat od zupełnie innej strony. Mamy zatem między innymi wideo z przygotowań do nakręcenia sceny zniszczenia Białego Domu z Dnia Niepodległości czy pierwsze próby przymiarek kostiumu Ksenomorfa. Wielka gratka dla wielbicieli gatunku. Twórcy w ciekawy sposób prowadzą narrację odcinka omawiając wiele aspektów związanych z danym tematem. W wypadku 1. epizodu mamy do czynienia z przedstawieniem takich kwestii dotyczących obcych jak inwazja kosmitów na Ziemię, komunikacja z przedstawicielami obcej rasy, czy samo kreowanie wyglądu poszczególnych reprezentantów pozaziemskich form życia. To wszystko składa się na specyficzne przedstawienie nie tylko historii rozwoju samego gatunku science fiction ale także rozwoju samej kinematografii poprzez między innymi zmiany w kreowaniu efektów specjalnych. To wpływa na całościowy pozytywny odbiór produkcji.

James Cameron: Historia science fiction to bardzo ciekawa, wciągająca podróż po tytułowym gatunku, która jednak może spodobać się także kinomanom niezaznajomionym ze światem fantastyki naukowej. Gorąco polecam.

Źródło: zdjęcie główne: screen z YouTube

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

MCU – Kto mógłby zagrać X-Men…

Kto mógłby zagrać w MCU X-Men po Avengers: Endgame? Poznajcie najlepsze propozycje fanów.

spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

Michał Kujawiński
-

Ile Netflix wydał na oryginalne produkcje…

Gigant streamingu platforma Netflix w zeszłym roku wydała ogromną ilość pieniędzy na realizacje i promocję…

-

Kobiety Mafii 2 – nowy zwiastun…

Do sieci trafił nowy oficjalny zwiastun kontynuacji filmu Kobiety Mafii w reżyserii Patryka Vegi.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner, która wciela się w Sansę w serialu Gra o tron, zdradziła, że nie…

Co o tym sądzisz?