Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
5/10

Jestem taka piękna! – recenzja filmu

Jestem taka piękna! to nowa komedia z Amy Schumer w roli głównej, która jest inna od tego, do czego nas przyzwyczaiła popularna aktorka. Duet reżyserów znanych z filmów Jak to robią single? oraz Kobiety pragną bardziej chcieli poruszyć temat kompleksów i walki z nimi. Nie wszystko jednak się udaje i film nigdy nie wychodzi ponad przeciętność.

Amy Schumer to osoba prezentująca bardzo specyficzne poczucie humoru. Przeważnie wpisuje się w trend wulgarnych komedii mających śmieszyć kloacznymi żartami. Tym razem jednak jest trochę inaczej, bo Jestem taka piękna! pozwala spojrzeć na aktorkę z innej strony. Prezentuje zupełnie inny styl i charakter od tego, co do tej pory pokazywała w wielu nieudanych filmach. Trochę bardziej to przystępne, poprawne i uniwersalne. Mające jakiś poziom i sens, aczkolwiek nadal mocno związane ze specyficznością osoby Schumer, która czerpie ze swojego życia, poruszając istotny problem kompleksów u kobiet i nie tylko. I choć cel szczytny i ważny, wykonanie jest przeciętnie i nierówne. Zostaje bowiem popełniony największy grzech komedii: brak śmiesznych scen. W gruncie rzeczy cały humor oparty jest na tym, jak postać Renee (w tej roli Schumer), która nie wygląda jak modelka z okładek, ale dzięki pewności siebie zachowuje się jak najpiękniejsza na świecie. Zderzenie jej zachowania ze społecznymi oczekiwaniami ma zapewniać śmiech, ale tego nie robi. Scen, które w jakiś sposób są zabawne, czyli wywołujące choć uśmiech, jest zaskakująco niewiele. Jednocześnie nie jest to komedia wywołująca zażenowanie próbami rozśmieszania. Nie wszystkie trafiają w punkt i nie spełniają swojej roli, ale też nie wywołują negatywnej reakcji, jaka przeważnie towarzyszy takim sytuacjom. Podejmowane próby są w większości nieudane, siermiężne i za bardzo opierające się na Schumer, która po raz kolejny udowadnia, że nie jest w stanie pociągnąć filmowej komedii. A niestety pod względem humorystycznym nie ma tu żadnego wsparcia, bo scenariusz na to nie pozwala.

Tak naprawdę na wyróżnienie zasługuje tylko Michelle Williams. Miło zobaczyć, jak ta wybitna aktorka potrafi stworzyć postać wybijającą się na tle przeciętności. Kreacja niby zwyczajna, ale dobrze dopracowana ( świetna mowa ciała i gra głosem), dzięki niej dostajemy kogoś, kto nadaje niektórym scenom charakteru i humoru. Dobrze widzieć aktorkę, która nawet w czymś tak banalnym daje z siebie wiele.

Całe przesłanie tej komedii jest ważne i interesujące. Udowodnienie, że kompleksy są tylko w głowie i dotarcie do zrozumienia tej prawdy, to coś, co może dać do myślenia nad tym, by jednak inaczej spojrzeć na siebie i całą perspektywę społecznych oczekiwań. Twórcy wykorzystują do tego łopatologiczną metaforę uderzenia w głowę, jakiego doznaje bohaterka. To ono doprowadza do tego, że zaczyna postrzegać siebie jako najpiękniejszą. Z jednej strony można potraktować to jako głupotę, że uraz neurologiczny doprowadza do takiej zmiany i twórcy sugerują tutaj zbytnią dosłowność. Z drugiej strony czuć, że to dość siermiężnie wymyślona metafora będąca sercem przesłania tej opowieści. Każdy, kto ma kompleksy, potrzebuje takiego symbolicznego „uderzenia w łeb”, by przejrzeć na oczy i zdać sobie sprawę, że prawda jest zupełnie inna. Kompleksy to nas wymysł, by sprostać oczekiwaniom otoczenia przy jednoczesnej utracie pewności siebie. Kłopot w tym, że takie coś zasługiwało na lepszy i mocniejszy film. Na coś, co w sposób dosadny, luźny, ale mądry mogłoby dać wyjątkową pozycję. Coś, co powinno być czymś więcej niż przeciętną pozytywną komedią z aktorką, która może ma szczytne idee, ale nie jest w stanie doprowadzić do stworzenia czegoś zabawnego. A fatalny scenariusz nie pozostawia złudzeń.

Jestem taka piękna! to rzecz przeciętna, która niestety nie jest w stanie jakoś szczególnie rozbawić. Ważne i piękne przesłanie jest ubrane w szaty sztampowości i ogranych klisz. Wszystko jest utkane z nici używanych wielokrotnie w innych produkcjach o różnej tematyce, więc rozwój filmu jest przewidywalny. Nic tutaj nie ma szans zaskoczyć, a wybrane schematy są przedstawione w sposób banalny i prosty. I to jest problem, bo choć mogę doceniać cel stworzenia tego filmu, by w lekki sposób mówić o czymś ważnym, wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

 

 

Jestem taka piękna!

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.