Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Kinderland – recenzja komiksu

Kinderland to najnowszy komiks precyzyjnego niemieckiego scenarzysty i rysownika, Marcusa Witzela, znanego lepiej jako Mawil. W swoim najnowszym dziele, Mawil w niekonwencjonalny i nowatorski sposób opowiada o upadającym komunizmie oraz niechybnym rozpadzie Muru Berlińskiego. Ważne wydarzenia historyczne rozgrywają się niejako w tle perypetii życiowych nastoletniego rozrabiaki, Mirco Watzke, który ponad wszystko umiłował sobie grę w ping ponga. Zatem, piłka w grze!

Witzel ma na swoim koncie kilka bardzo udanych i wielokrotnie docenianych opowieści graficznych. Wystarczy przywołać doskonałą historię autobiograficzną, zatytułowaną Bend – jeden z najlepszych komiksów europejskich, koncentrujących się na burzliwych losach muzyków z amatorskiego zespołu rockowego. Mawil zgrabnie opowiada tu o swoich młodzieńczych wspomnieniach, złożonych relacjach z rówieśnikami oraz kolegami z anarchistycznego zespołu,  o jakże wdzięcznej nazwie, Zsiadłe mleko. W albumie Możemy zostać przyjaciółmi, niemiecki scenarzysta prezentuje różne formy nastoletniej miłości, natomiast komiks Safari na plaży ukazuje fascynujące przygody dzielnego królika (Super Szaraka) oraz jego dziwną znajomość z roznegliżowaną, opalającą się topless, dziewczyną. Super Szarak to rzecz jasna pocieszne alter ego samego autora powyższych historii, co dodaje komiksowi Safari na plaży dodatkowej pikanterii.

W recenzowanej historii Witzel po mistrzowsku ukazał społeczność szkolną w NRD końca lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. Świetnie wypada kolorowy wachlarz przedstawicieli różnych subkultur i stylów życia uczniów, a także uciemiężonych przez komunistyczny system belfrów. Grono pedagogiczne w szkole uczęszczanej przez Mirco stanowią – dobroduszny pan Maiwald, skupiona Pani Bechmann czy schorowany, nieustannie palący wuefista, Pan Plagwitz. Terror w szkole wprowadza natomiast surowa i okrutna Pani Kranz (typowa bawarska Helga), niekwestionowana Komendantka w szkole nr 7, wielka zwolenniczka rządzącej partii. Równie interesująco prezentują się tamtejsi uczniowie, na czele z protagonistą opowieści, jego nowym kumplem, niepokornym Torstenem, przedstawicielami Wolnej Młodzieży Niemieckiej (Bolec, Princ, Hendrik) oraz małoletnią donosicielką Angela Werkel (zbieżność imion, jak najbardziej celowa).

W szaroburej, ponurej rzeczywistości swoistym azylem i miejscem radości, dla młodego Mirco jest stół do tenisa stołowego. To przy nim toczą się zażarte boje z jego szkolnymi oponentami – wygrany mecz z rosłym, starszym Bolcem jest szansą dla protagonisty opowieści na zaistnienie oraz zmianę jego niskiej pozycji wśród rówieśników (wynikającej z jego mikrego wzrostu i wychudzonego ciała). W rzeczonym komiksie Mawil prezentuje również miłosne ekscesy jasnowłosego okularnika, jego trudny proces dojrzewania oraz fascynacje płcią piękną (vide: karty do gry z nagimi kobietami). Świetnie została zobrazowana jego relacja z łobuzerskim Torstenem, pełnienie, wielce niebezpiecznej w komunistycznym świecie, roli ministranta oraz udzielanie się w organizacji pionierskiej.  

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Kreskówkowa stylistyka, charakterystyczna dla twórczości niemieckiego plastyka, idealnie współgra z ponurym tonem wciągającej opowieści. Mawil w iście karykaturalny sposób zilustrował poszczególnych bohaterów – szczególne brawa za kreację Mirco, Torstena, Pani Kranz, Pana Plagwitza oraz ociekającej seksapilem matki Torstena. Najbardziej udanie wypadają zacięte pojedynki w ping-ponga, dynamiką przypominające kultową animację Kapitan Tsubasa. Mimo bajkowej estetyki, w komiksie znajdziemy sporo nagości i plansz o erotycznym zabarwieniu. Z całą pewnością nie jest to opowieść dla młodych czytelników.

Kinderland to najbardziej dojrzały i najlepszy z dotychczasowych albumów autorstwa Mawila. Niemiec pokazał, że o sprawach ważnych i tragicznych kartach z historii można opowiadać bez zbędnego patosu, ze sporą dawką ciepła, humoru oraz nostalgii. Słowem, dojrzewanie w cieniu upadającego komunizmu.

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.