Koniec gry - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 12 października 2022Koniec gry to wywiad-rzeka z popularnym aktorem Dawidem Ogrodnikiem. Czego możemy się dowiedzieć o tym artyście? Sprawdzamy.
Koniec gry to wywiad-rzeka z popularnym aktorem Dawidem Ogrodnikiem. Czego możemy się dowiedzieć o tym artyście? Sprawdzamy.
Dawid Ogrodnik – mimo swoich 36 lat – ma na koncie wyraziste kreacje aktorskie. Grał Sebastiana „Rahima” Salberta z Paktofoniki w Jesteś Bogiem, chorego na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce Mateusza Rosińskiego w dramacie Chce się żyć czy Tomka Beksińskiego w Ostatniej rodzinie. Koniec gry, czyli wywiad-rzeka, który z Dawidem Ogrodnikiem przeprowadził Damian Jankowski, pokazuje, że życie aktora poza filmem i sceną jest równie wielowymiarowe i wyraziste jak role i postacie, w które się wcielał.
W książce otrzymujemy oczywiście to, czego należałoby się spodziewać – historię życia Dawida od dzieciństwa w Wągrowcu, przez Liceum Muzyczne w Poznaniu, po studia aktorskie w Krakowie. Czytamy o grze na klarnecie i pierwszych sukcesach, wyborze szkoły teatralnej zamiast ścieżki muzycznej, a później o nie tak łatwej pracy w świecie filmowym. W tej opowieści kryją się jednak dodatkowe wątki.
Drugim dnem w książce jest zdecydowanie opowieść o zawodzie aktora. Najpierw są studia – zderzenie z rzeczywistością młodego, pełnego iluzji, wrażliwego człowieka i dużo dodatkowej pracy, aby nauczyć się wymarzonej profesji. Następnie pierwsze role – pełne poświęceń, ale doceniane. Później nagrody, sława, prestiż…
Na kolejnym, głębszym poziomie Końca gry dostajemy opowieść o pracy nad sobą. Przez wywiad przewijają się tematy bicia, prób molestowania, używek, mobbingu. Słyszymy o długoletniej terapii, o narzędziach do funkcjonowania na co dzień, o radzeniu sobie z rzeczywistością, mimo całego tego bagażu. O tym, jak trudne doświadczenia potrafią zmotywować do pracy nad własną psychiką i emocjami, żeby ostatecznie życie stało się choć trochę łatwiejsze.
Chociaż o niektórych historiach dowiadujemy się mimochodem, z wywiadu wynurza się spójna postać człowieka, aktora, ojca. Człowieka, który ma nowe pomysły i plany, a przed sobą jeszcze spory kawałek życia. Szczególnie że książka kończy się cytatem z Szekspira: “(...) wiemy, czym jesteśmy, ale nie wiemy, czy możemy się stać”.
Poznaj recenzenta
Marta BabadagKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat