Mars: odcinek 2 – recenzja miniserialu
Data premiery w Polsce: 22 listopada 2024Pojawił się nowy odcinek miniserialu National Geographic. Oceniamy
Pojawił się nowy odcinek miniserialu National Geographic. Oceniamy
Drugi odcinek miniserialu MARS nie zachwyca. Dostajemy w nim zbyt mało merytorycznej treści, co jest bardzo zadziwiające, biorąc pod uwagę, o czym jest ta produkcja. Zdecydowanie nie tak powinno się przedstawiać największe przedsięwzięcie ludzkości.
Fascynująca, nieprawdopodobna, porywająca, niesamowicie ciekawa itd. Tego typu określenia powinny przychodzić na myśl widzom, którzy oglądają produkcję o wyprawie na Czerwoną Planetę. O dziwo, drugi odcinek serialu pokazuje, że historię o Marsie można przedstawić w sposób zaskakująco płaski i niezbyt interesujący.
W epizodzie można wyróżnić dwa przewodnie tematy. Pierwszym z nich jest klimat, budowa i warunki panujące na Marsie. Wydawać by się mogło, że jest to temat, który przekaże nam dużo ciekawych informacji, a tutaj taka niespodzianka. Wszystko, co zostało przedstawione odnośnie do tego zagadnienia, można sprowadzić do następującego stwierdzenia: „na Marsie jest bardzo zimno, nawet na równiku”. Trzeba przyznać, że jak na serial dokumentalny nie jest to zbyt dużo informacji. Również część fabularna w tym aspekcie nie zachwyca, a wędrówka do bazy pierwszych ludzi na Marsie jest dosyć monotonna i nie stanowi wartości dodanej do wypowiedzi specjalistów. Jak na miniserial składający się tylko z sześciu odcinków, epizod o tak małej zawartości merytorycznej stanowi słabe rozwiązanie. Jeśli w dalszej części historii pod tym względem będzie podobnie, to produkcja może rozczarować bardzo wielu widzów. Szczególnie tych, którzy chcieli obejrzeć ciekawy dokument o Marsie, w którym część fabularna opartą na faktach naukowych.
Drugim wątkiem przewodnim odcinka jest wpływ warunków panujących w kosmosie i na Czerwonej Planecie na człowieka. Ten aspekt został przedstawiony trochę lepiej, chociaż też bez rewelacji. Część dokumentalna dotycząca pobytu amerykańskiego astronauty w kosmosie również nie zawiera zbyt wiele informacji. Najciekawszym elementem było zaakcentowanie przez specjalistów tej mniej oczywistej kwestii związanej z wysyłaniem ludzi w kosmos, a więc psychiki człowieka. Ten aspekt może być równie ważny albo nawet istotniejszy niż ten fizyczny. Jednakże przedstawieniu tych zagadnień brakuje trochę wyrazu, tak jak w całym odcinku.
Wyprawa na Marsa i wszystko, co jest z nią związane, stanowi niezwykle złożone przedsięwzięcie. Jednak drugi odcinek serialu wcale jej tak nie pokazuje. Zawiera on zaskakująco mało treści merytorycznej – faktów naukowych, aspektów technicznych itd., za to jest w nim sporo ogólników.
Pierwszy odcinek serialu, choć nie był niczym nadzwyczajnym, znacznie lepiej się oglądało. W drugim epizodzie jest za dużo przeciągniętych ujęć, w których nie ma żadnych dialogów czy komentarzy. Owszem, nie można nic zarzucić serialowi pod względem wizualnym, technicznym, ale wyprawa na Marsa to gigantyczna wręcz ilość materiału. To, co zostało w nim do tej pory przedstawione, stanowi tylko niewielki i do tego zbyt powierzchowny fragment. Pytanie, jak wypadną kolejne odcinki, ponieważ obecnie produkcja nie jest ani dobrym serialem fabularnym, ani dokumentem. Aktualnie jest naprawdę średnio, a osoby interesujące się tematem, prawdopodobnie będą postrzegać drugi epizod gorzej, dlatego mogą one nawet odjąć jedno oczko od oceny.
Źródło: fot. National Geographic
Poznaj recenzenta
Bartłomiej CyzioKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat