Mary Poppins. Część 1 – recenzja audiobooka

Stortyel niedawno zdecydował się nagrać audiobooki o Mary Poppins, czyli klasykę literatury dziecięcej. Jak wypada pierwszy tom?

Ocena recenzenta:
8/10

Stortyel niedawno zdecydował się nagrać audiobooki o Mary Poppins, czyli klasykę literatury dziecięcej. Jak wypada pierwszy tom?

Opowieści o Mary Poppins autorstwa P.L. Travers doczekały się kilku ekranizacji, ale przede wszystkim, mimo upływu lat, nadal potrafią zachwycać nie tylko młodych czytelników. Seria o tajemniczej, obdarzonej nadnaturalnymi umiejętnościami niani jest na tyle uniwersalna, że trafia do wszystkich.

Pierwszy tom o Mary Poppins składa się z kilku opowiadań. W pierwszym poznajemy główne postacie: rodzinę Banksów, która poszukuje nowej niani. Na ich próg zostaje przywiana (i to właściwie dosłownie) tytułowa bohaterka, razem ze swoim parasolem, płaszczem i niesamowitym bagażem. Zostaje opiekunką Michasia, Janeczki i dwójki malutkich bliźniąt, będąc dla nich surową wychowawczynią, a jednocześnie źródłem fascynacji i niesamowitych przygód.

Dzięki Mary Poppins młodzi Banksowie przeżywają niesamowite przygody, których każde dziecko może im zazdrościć. U Travers nudne imieniny u wujka mogą przerodzić się latanie pod sufitem dzięki gazowi rozweselającemu, wyprawa na zakupy zaowocuje niesamowitymi wydarzeniami, a przypadkowo znaleziony kompas pozwoli na podróż w odległe zakątki świata. W opowieściach z udziałem Mary Poppins nie ma rozgraniczenia pomiędzy prawdą a fantazją, choć tytułowa bohaterska serii jednocześnie próbuje być surowa i racjonalna. Efektem jest intrygujący kontrast pomiędzy tym, co się dzieje, a jak jest odbierane.

Lektorem audiobooka jest Magdalena Boczarska, która bardzo dobrze czuję literaturę dla dzieci. Jej interpretacja twórczości P. L. Travers wypada świetnie, przede wszystkim dzięki odpowiedniej intonacji w zależności od bohaterów, jak i samej natury czytanej powieści. Zresztą Storytel nie ograniczył się wyłącznie do skorzystania z Boczarskiej w roli lektora, ale dookoła jej kreacji Mary Poppins rozkręcił większą kampanię. Aktorka wzięła udział w sesjach, wcielając się w Mary Poppins, ale także m.in. odwiedzała chore dzieci. Brawa za pomysł.

Pierwszy tom opowiadań o Mary Poppins w formie audiobooka to świetna propozycja dla młodych słuchaczy. Interesujące, humorystyczne i pomysłowe opowieści z mniejszą lub większą dozą niesamowitości potrafią wciągnąć i zauroczyć.

Źródło: fot. Storytel

Mary Poppins. Część 1

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV