Repertuar kin Nowość Program TV
 

Ocena recenzenta:
7/10

Miejsce egzekucji – recenzja książki

Miejsce egzekucji opisuje dochodzenie w sprawie brutalnej zbrodni na angielskiej prowincji, w której nie wszystko jest takie, jak się początkowo wydaje.

Sceną dla wydarzeń dla fabuły Miejsca egzekucji jest niewielka i odosobniona wioska, zacofana nawet jak na standardy lat 60. ubiegłego wieku. Wezwani na miejsce policjanci muszą stanąć przed nie lada zagadką. Wszystko wskazuje na to, że doszło do zamordowania nastolatki, ale brakuje dwóch najważniejszych elementów: ciała oraz podejrzanego o dokonanie zbrodni.

Z czasem okazuje się, że prawda jest jeszcze bardziej przerażająca, a okoliczności zupełnie inne, niż się początkowo wydawało. Szczególnie ostatnia cześć powieści, w której akcja przenosi się około trzydziestu pięć do przodu, rzuca nowe światło na rozpracowane, jakby się wydawało, okoliczności zbrodni.

Val McDermid interesująco oddała realia pracy policjantów sprzed kilkudziesięciu lat. Współcześnie, wychowani na kryminałach książkowych i telewizyjnych, jesteśmy przygotowani do zupełnie innego zestawu narzędzi śledczych i sposobów tropienia przestępcy (nie wspominając nawet o czymś tak oczywistym obecnie, czyli błyskawicznym przepływie informacji). Tymczasem w czasach, kiedy technologia i nauka znacznie słabiej wspierała policję, dużo większe znaczenie miała sama osobowość prowadzących śledztwo. Miało to też drugą stronę medalu: znacznie łatwiej było zmylić czy zatrzeć tropy. Właśnie na tych motywach brytyjska autorka opiera swoją intrygę.

Miejsce egzekucji - okładka
Źródło: Papierowy Księżyc

Innym cechą charakterystyczną powieści jest sposób przedstawiania samych wydarzeń. Obecnie często autorzy, choć teoretycznie piszą kryminały, skłaniają się ku thrillerowi i dynamicznej akcji. Tymczasem McDermid nawiązuje do najlepszych wzorców i koncentruje się na samej zagadce i procesie, który ma doprowadzić do wymierzenia sprawiedliwości – łącznie z samym procesem.

W Miejscu egzekucji niewiele jest elementów, do których można się przyczepić. Ze dwa lub trzy razy pewne elementy fabularne lub śledztwa są podane zbyt wyraziście, przez co łatwo można domyśleć się dalszego ciągu – ot, takie małe strzelby Czechowa, które niespecjalnie psują przyjemność płynącą z lektury. Ponadto można mieć pewne zastrzeżenia do ostatniej części, w której wszystkie tropy i postacie zbyt gładko się splatają. Miało to wywołać dodatkowy dramatyzm (i po części tak jest), ale jednocześnie ma się wrażenie zbytnio naciąganych splotów okoliczności, co na tym etapie nie było konieczne.

Miejsce egzekucji to udany kryminał, utrzymany nieco w stylu retro, co dobrze koresponduje z opisywaną historią. Jest to powieść przede wszystkim dla czytelników ceniących samą tajemnicę i śledzenie poszczególnych etapów dochodzenia; szczególnie jeśli lubią samemu spekulować i sprawdzać, czy uda im się wpaść na rozwiązanie szybciej niż bohaterom.

Źródło: fot. Papierowy Księżyc
 

 

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Powrót do przeszłości: Zobacz zdjęcia z…

W czerwcu minęło 31 lat od premiery klasyka kina akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli…

Michalina Reda
-

Chirurdzy – sezon 15. Zobacz zdjęcia…

Chirurdzy powracają z 15. sezonem. Do sieci trafiły nowe zdjęcia, które zapowiadają, co wydarzy się…

Michalina Reda
-

The Walking Dead – nowe zdjęcia…

Do sieci trafiła garść nowych zdjęć z 9. sezonu The Walking Dead, a także zza…

Wiktor Fisz
-

Najlepsze pierwsze odcinki znanych seriali

Pilotowy odcinek serialu często nadaje ton całej produkcji, stając się najznamienitszym przykładem jej wielkości. Zdarza…

Piotr Piskozub
-

Titans – Batman jednak z większą…

Zdjęcia testowe do serialu Titans mogą sugerować, że ekranowy Batman może odegrać w historii większą…

Piotr Piskozub
-

Kto się boi penisa Batmana? DC…

Okazuje się, że DC postanowiło ocenzurować cyfrową wersję komiksu Batman: Damned, w którym zobaczyliśmy penisa…

Co o tym sądzisz?