Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Nie z tego świata: sezon 14, odcinek 2 – recenzja

Drugi odcinek Nie z tego świata okazał się znacznie lepszy od premiery sezonu. Mimo że napisali go Brad Buckner i Eugenie Ross-Leming. Dziwne, ale prawdziwe. Zdumiewające. Być może pomogła w tym reżyseria Richarda Speighta Jr. – „archanioł Gabriel” ma smykałkę do ciekawszych połączeń, przejść i stylizacji.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Co prawda w Gods and Monsters ponownie pojawiło się sporo wątków pobocznych, lecz zdecydowanie lepiej je zarysowano i poprowadzono. Dzięki Bogu, że tym razem po Bunkrze Ludzi Pisma nie plątali się ocaleńcy ze świata alternatywnego, czyli pan z zupą, pan z kłem w barku czy nic nie potrafiąca Maggie. Znacznie ciekawszy okazał się wątek Bobby’ego prowadzącego śledztwo wraz z Mary i Samem (chociaż jego umiejętność FBI nieco zardzewiały po 15 latach życia w świecie postapokaliptycznym). Wątek niespokojnego i niepokojącego Nicka. Wątek poszukującego rodziny Jacka. Czy przemawiającego do rzeczy (nareszcie) Castiela.

Wątek (teoretycznie) główny nabrał wyrazu. Archanioł Michał w rzeźnickim fartuchu à la Crowley podjął się ulepszania wampirów i wilkołaków – o czym boleśnie przekonali się Sam, Mary i Bobby. Choć początkowo ulepszanie Michałowi nie wychodziło, ku jego wielkiemu rozczarowaniu. Jego lodowatość i dystans zabarwiły odrobina czarnego humoru i sarkazmu, nie wspominając o umiejętnościach flirtowania, zapewne zaczerpniętych od „naczynia”, które w mocnej scenie z lustrem pokazało swój gniew i ból. W ogóle sceny z lustrami bywają przejmujące, nie tylko w Nie z tego świata… Wizja „lepszego” świata według Michała ciut zbija z tropu i nie mam pojęcia, dlaczego archanioł podąża w tym, a nie innym kierunku, za to żywię nadzieję, że jakieś pojęcie mają o tym scenarzyści i showrunner. Swoją drogą, twist scenariusza pod koniec odcinka także zbił z pantałyku, bo trudno uwierzyć, by Michał tak znienacka i niespodziewanie odpuścił. Albo potrafi się świetnie maskować, albo mamy do czynienia z ukrytą, tykającą bombę zegarową, a tak czy inaczej – z V kolumną.

Jak wspomniałam, sporo miejsca w Gods and Monsters poświęcono wątkom pobocznym, w tym Nicka poszukującego tajemniczego mordercy swojej rodziny. Byłoby nam go żal, gdyby nie fakt, że nawet bez Lucyfera okazał się mieć nielichą skłonność do przemocy i zachowań psychopatycznych, o czym przekonaliśmy się pod koniec odcinka, dostając tym jak obuchem, przepraszam – młotkiem.

O wiele sympatyczniejszy okazał się wątek Jacka wyruszającego na spotkanie z dziadkami. Jego płomienna przemowa na temat prawdopodobnej konieczności zabijania Deana wraz z archaniołem Michałem – już mniej. Nawet Castiel zaniemówił. A szkoda, bo w Gods and Monsters Castiel, zarówno w rozmowach z Jakiem, jak i Nickiem, przemawiał wyjątkowo sensownie. Aż uszom nie wierzyłam.

Po rozczarowaniu premierą sezonu, teraz jestem zdecydowanie lepiej nastawiona na to, co przyniesie nam przyszłość. Chociaż tym razem obu Winchesterów – i posępnego, brodatego Sama i desperacko, choć bezskutecznie walczącego o kontrolę nad Michałem Deana, było mało. Zatem więcej braci Winchesterów poprosimy.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Nie z tego świata

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Miłość, śmierć i roboty – najlepsze…

Na platformie Netflix pojawił się rewelacyjny serial Miłość, śmierć i roboty. To dobry moment na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – co się…

Benedict Wong pojawił się na chwilę w filmie Avengers: Wojna bez granic. Podczas AMA na…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – poster zdradza…

Avengers: Koniec gry startuje z poważną promocją filmu. Do sieci trafił nowy plakat oraz kolejny…

Michalina Reda
-

Gra o tron – kto zginie…

Gra o tron powróci już w przyszłym miesiącu, a w sieci pojawiły się przewidywania mówiące…

Michał Kujawiński
-

Kanał YouTube z Blok Ekipą został…

Kanał SPInkafilmstudio został zamknięty w serwisie YouTube. Czy powodem było udostępnienie serialu Egzorcysta?

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów niczym Obcy…

Wygasło embargo na relacje z planu filmu Godzilla 2: Król potworów. Z różnych wywiadów poznajemy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.