Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Nienawiść, którą dajesz – recenzja książki

Nienawiść, którą dajesz przedstawia realia życia w getcie i zderzenie ze światem, które nie rozumie specyfiki czarnoskórej ludności.

Angie Thomas podjęła się stworzenia książki, która bez nadmiernego komplikowania tematu, pokaże, z czym zmagają się czarnoskóre nastolatki w Stanach Zjednoczonych. Musiała pokazać zarówno stereotypowe wojny gangów i wynikające z tego konsekwencje („kablowanie oznacza lanie”), jak i przeszkody stojące na drodze tych, którzy chcą walczyć o lepsze życie. A to wszystko na te konfliktów rasowych, które targają krajem od zawsze i nie widać im końca. Nie było to łatwe zadanie – unikanie pouczeń i racjonalizacja frustracji w tak kontrowersyjnym temacie dla przeciętnego Amerykanina prosi się o antagonizowanie czytelników.

Fabuła dotyczy Starr, czarnoskórej mieszkanki dzielnicy uznanej za getto. Jej rodzice starają się z jednej strony wywalczyć dla mniej lepsze życie wysyłają do odległej, prywatnej i „białej” szkoły, ale z drugiej uczą ją nieustannie, z czym wiąże się jej dziedzictwo. Wcześnie wpojono jej, że w obecności policji ma być posłuszna i w żaden sposób nie prowokować funkcjonariuszy, zero agresji, ręce zawsze widoczne, żadnych gwałtownych ruchów. Pewnego wieczora widzi jak biały policjant strzela do jej przyjaciela z dzieciństwa, Khalila, i od tej pory wszystko się zmienia. Z początku nieco odcinająca się od całej sprawy, z czasem zaczyna się coraz mocniej angażować. Podnosi kwestię zasadności działania policjanta. Sprzeciwia się odmalowaniu Khalila jako bandyty w mediach. Początkowa chęć powrotu do normalności zderza się z żądaniem sprawiedliwości i pociągnięcia funkcjonariusza do odpowiedzialności. A wszystko w klimacie narastających napięć rasowych zarówno w dzielnicy, gdzie mieszka, w gronie najbliższych przyjaciół jak i w rodzinie.

Nienawiść, którą dajesz - okładka
Źródło: Papierowy Księżyc

Nienawiść, którą dajesz pokazuje przede wszystkim przyspieszone dorastanie Starr – musi podjąć ważne decyzje, z których część ma jedynie posłużyć zdefiniowaniu jej miejsca w świecie, część jednak może mieć poważne konsekwencje dla niej oraz rodziny. Angie Thomas odmalowuje świat, w którym z jednej strony wyrwanie się z gangsterki jest niemal niemożliwe, ale jednocześnie nawet osoby neutralne są wciągnięte w ochronę szefów gangów przed wymiarem sprawiedliwości. Sieć zależności jest skomplikowana i dla większości mniej znaczących osób oznacza więzienie lub wczesną śmierć. A jednocześnie ojciec Starr, chociaż dbający o przyszłość dzieci, nie wyobraża sobie opuszczenia dzielnicy i zamieszkania z fałszywymi „białymi”, a jego wściekłość w reakcji na białego chłopaka córki jest dla przeciętnego czytelnika niezrozumiała. Nieufność jest obustronna, większa niż chęć zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie, co tworzy błędne koło i Starr, jako jedyny świadek w sprawie śmierci Khalila, niechcący trafia w sam środek niewidocznej wojny.

Co jest z pewnością ciekawe w tej książce, to perspektywa rasizmu z punktu widzenia osób czarnoskórych. Autorka nie ukrywa, że obie strony zapracowały na brak zaufania i pogłębienie konfliktu, jednak jednocześnie pomaga zrozumieć, w jaki sposób wpływa to na życie mniejszości. Oczami Starr widzimy frustrację, która rodzi się i rośnie z każdym krzywdzącym stereotypem, choćby był on żartem. Z jednej strony nie traktuje ona siebie jako ofiarę systemu, ale widzi problemy rodzące się, kiedy brakuje wzajemnego szacunku i empatii. Przyspieszona dorosłość daje jej jednocześnie siłę, by przeciwstawić się temu, co jej zdaniem nie działa w systemie, a jednocześnie czasem przemawiają przez nią niedojrzałe emocje i w dziecięcy sposób reaguje na przejawy nieuświadomionego rasizmu.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Nienawiść, którą dajesz to ciekawe studium, w jaki sposób rodzą się masowe bunty na tle rasowym w odpowiedzi na śmierć czarnoskórej osoby zadanej przez białego funkcjonariusza prawa. Pokazuje rzeczywistość, która w Polsce jest w zasadzie nieznana, a w Ameryce przykryta stereotypami powstałymi z wieków uprzedzeń oraz lat głośnych wydarzeń medialnych.

Źródło: fot. Papierowy Księżyc
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry to walka o…

Do sieci wyciekły nowe materiały promujące film Avengers: Koniec gry - mamy na nich okazję…

Piotr Piskozub
-

Seksapil to moc? Bohaterki komiksów w…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego niektóre superbohaterki wyglądają w komiksach tak, jakby balansowały na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – Kapitan Marvel…

Avengers: Koniec gry trafi do kina za ledwie ponad miesiąc. Napływ informacji powoli zwiększa się,…

Adam Siennica
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Do końca 9. sezonu The Walking Dead zostały tylko 2 odcinki. Zwiastun i zdjęcia zapowiadają…

Dawid Muszyński
-

Miłość, śmierć i roboty: sezon 1…

David Fincher i Tim Miller przedstawiają zbiór krótkich, niezwiązanych ze sobą animowanych historii. Jak wypada…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – plakat…

Pewnego razu w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Promocja ruszyła.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.